Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Załozenie domowego ogrodu

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

cezik
-
-
Posty: 538
Rejestracja: 11 lip 2016, o 13:20

Załozenie domowego ogrodu

Postautor: cezik » 17 sty 2024, o 10:02

Założenie domowego sadu/krzewów owocowych tak, by rósł pięknie. Warto mieć swoje bio owoce a potem przetwory.

Rozpoznajemy glebę i opady (czy mamy sucho czy może za wilgotno). Większość roślin urośnie w każdej ziemi, tylko kwasolubom trzeba 'zmieniać' ziemię (np jagoda amerykańska). Pomyśl, czy chcesz to robić.
Ziemię piaszczystą i suchą warto ściółkować przynajmniej naokoło rośliny. Ziemia taka jest przepuszczalna i mało co choruje od opadów. Za to składniki szybciej się wypłukują a ziemia bez ściółki szybciej wysycha - trzeba częściej podlewać przy suszy. Pierwsze 3 lata są najważniejsze. Rośliny rosną wolniej i mniejsze, niż na innych glebach - tu spokojnie możecie kupić drzewka z głębszym korzeniem i te mocno rosnące. Przy suszy rośliny mogą lekko chorować fizjologicznie (wtedy nie trzeba oprysków). Brzoskwinie rosną i owocują pięknie w słońcu.
Ziemię gliniastą i mokrą warto podwyższyć tzn robisz ścieżki a obrzeża z ogrodem przynajmniej 20cm wyżej - może być wyżej po skosie przy płotach. Tak nic się nie utopi. Drzewka mają korzenie i każdy owoc lubi mieć inny poziom wody w korzeniach. Jeśli macie wzgórze, lepiej sadzić drzewka wyżej. Taka gleba jest bardziej odżywcza, ale za dużo wody przynosi choroby.
Sadzenie. Jeśli nie macie czarnoziemu a glinę lub piach, warto do dołka dodać innej ziemi. Do gliniastej dodać piachu, kamieni, trochę obornika starego/peletu. Do piachu dodać ziemi uniwersalnej i obornika/pelet. To starczy na 3 lata żywienia roślin i nie trzeba ich dodatkowo niczym nawozić.

Sadzonki roślin do ogrodu warto jest zamawiać w sklepach online:
https://www.podkarpackiesady.pl/22-jagody

Daję namiar na dobrą szkółkę roślin, powinni dobrać najlepsze rośliny do ogrodu.

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości