Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: Sławek_30 » 3 wrz 2013, o 20:37

Witam
Mam w głowie pewien projekt, jednak żeby go zrealizować muszę mieć sterownik do takiego wyświetlacza:
Obrazek,

Sterowanie miałoby się odbywać następująco:
Jest sobie 10 przycisków typu switch ponumerowanych od 0 do 9. Naciskając jeden z nich np. z numerem 1 na wyświetlaczu ma się pojawić cyfra 1, naciskając przycisk z numerem 2 na wyświetlaczu ma się wyświetlić cyfra 2 itd., czyli trochę jak klawiatura z kalkulatora gdzie wciskamy 5 i na wyświetlaczu wyskakuje 5.

Szukam od kilku godzin jakiegoś układu lub scalaka, ale bez skutecznie. Wiem że można tak sterować pojedynczymi diodami, tyle tylko że na wyświetlaczu trzeba zapalić więcej niż jedną diodę, bo np. dla cyfry 8 trzeba wszystko zaświecić, więc podłączenie każdej diody pod switch wiązałoby się z naciśnięciem wszystkich naraz dla wspomnianej cyfry 8, co jest bez sensu.

Czy istnieje zatem jakiś gotowy układ, lub scalak który jest już z góry zaprogramowany do wyświetlania cyfr?

PS. Znalazłem ten sam segmentowy wyświetlacz pod tym linkiem http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2059024.html i wygląda na to że ten ma już wbudowany taki układ, więc przyłożenie napięcia do którejś z nóżek nie powoduje zapalenie jednej diody tylko od razu wyświetlenie konkretnej cyfry.
Niestety to jakiś chiński wyrób i podobnie jak autorowi tego wątku, mnie też nie udało się go znaleźć. Dlatego proszę was o pomoc.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: rafal.220 » 3 wrz 2013, o 21:56

A po co ci "dedykowany" scalak ?
Wystarczy prosty driver + maleńki mikrokontroler + prosty programik :) (albo sam mikrokontroler z większą ilością wyjść)
Niestety to jakiś chiński wyrób i podobnie jak autorowi tego wątku, mnie też nie udało się go znaleźć. Dlatego proszę was o pomoc.
To nie jest żadna tandeta. (zapalenie jednej LED jest jak najbardziej prawidłowe)

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: Sławek_30 » 3 wrz 2013, o 22:59

To nie jest żadna tandeta. (zapalenie jednej LED jest jak najbardziej prawidłowe)
Nie chodzi o zapalenie jednej LED, tylko o to że tam już jest wbudowany driver i wystarczy podać minus, a następnie plus na jednego z pinów i od razu mamy gotową cyfrę, bez kombinacji, mikrokontrolerów itp.
Dlatego właśnie chciałem dedykowanego scalaka, żeby uniknąć takich kombinacji poza tym, kiepsko mi idzie programowanie, a do tych mikrokontrolerów zapewne trzeba coś czym by to szło do kompa podłączyć i zaprogramować, a po co tyle do jednego wyświetlacza? Dlatego szukam prostszego rozwiązania. Ktoś je zna?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: rafal.220 » 4 wrz 2013, o 09:03

Szczerze mówiąc nie widziałem takiego segmentu, po za tym taka ilość wyprowadzeń komplikuje życie.
Owszem są takowe z budowanym driverem, ale zazwyczaj jest to jakiś rejestr.
poza tym, kiepsko mi idzie programowanie, a do tych mikrokontrolerów zapewne trzeba coś czym by to szło do kompa podłączyć i zaprogramować, a po co tyle do jednego wyświetlacza? Dlatego szukam prostszego rozwiązania. Ktoś je zna?
To sobie podłącz to przez diody półprzewodnikowe SMD. Fakt że to będzie partyzantka, ale za to unikniesz programowania oraz uzyskasz zamierzany efekt. :)

Awatar użytkownika
Sławek_30
-
-
Posty: 65
Rejestracja: 28 cze 2013, o 14:44
Lokalizacja: Poland, Tychy

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: Sławek_30 » 4 wrz 2013, o 11:47

O diodach nie pomyślałem, jednak to wychodzi 50 szt. więc fakt, będzie partyzantka. :D
Póki co jednak najlepszym wyjściem będzie kontroler, no chyba że znajdę gotowy wyświetlacz z driverem.

Dzięki za pomoc :)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: rafal.220 » 4 wrz 2013, o 12:46

Jak masz programator zgodny z STK 500, to ci mogę podrzucić hex.-a na ATmega168 (mam do niego niezłą bibliotekę)
Wgranie programu z poziomu AVRstudio 4 nie stanowi większego problemu (jak coś wyjaśnię szczegóły)

Generalnie 10mA na LED-a powinno wystarczyć (z bramek uS można bezpiecznie pociągnąć do 20mA)
Ponadto będziesz miał funkcję zatrzasku wciśniętego przycisku, ew wyłączenie tej funkcji. (w normalnym przypadku zwolnienie przycisku spowoduje wygaszenie cyfry)
O diodach nie pomyślałem, jednak to wychodzi 50 szt. więc fakt, będzie partyzantka.

Dlatego pisałem o wersji SMD. W sumie PCB aż takie duże by nie wyszło, jednak nie zmienia to faktu że jest to partyzantka. :D
no chyba że znajdę gotowy wyświetlacz z driverem
Oczywiście życzę powodzenia.. :)

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: Tomasz Gumny » 4 wrz 2013, o 13:22

[...]Jest sobie 10 przycisków typu switch ponumerowanych od 0 do 9. Naciskając jeden z nich np. z numerem 1 na wyświetlaczu ma się pojawić cyfra 1, naciskając przycisk z numerem 2 na wyświetlaczu ma się wyświetlić cyfra 2 itd., czyli trochę jak klawiatura z kalkulatora gdzie wciskamy 5 i na wyświetlaczu wyskakuje 5.
To dlaczego nie użyjesz któregoś ze starych układów kalkulatorowych?

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: tg3a » 4 wrz 2013, o 15:29

Witam.
Podrzucę jeszcze jeden pomysł (jeśli chce się uniknąć techniki procesorowej). W technice TTL można było to zrobić na dwóch scalakach: koderze priorytetowym 1 z 10 na BCD (74147) połączonym z dekoderem BCD na wyświetlacz 7-segmentowy (7447).
Być może są dostępne współczesne odpowiedniki HC lub HCT.

virgo
-
-
Posty: 58
Rejestracja: 20 lip 2012, o 20:56

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: virgo » 4 wrz 2013, o 16:03

Też myślałem o tym rozwiązaniu. Niestety, sprawa komplikuje się o dodatkowe inwertery, bo '147 ma "odwrotne" wyjścia.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: tg3a » 4 wrz 2013, o 19:11

Też myślałem o tym rozwiązaniu. Niestety, sprawa komplikuje się o dodatkowe inwertery, bo '147 ma "odwrotne" wyjścia.
Rzeczywiście, moje niedopatrzenie.
Pomyślałem też o EPROM (w praktyce będzie aż nadmiar linii adresowych, wystarczyłoby 10) - jednorazowo programowane OTP są jeszcze nie bardzo drogie, ale trzeba mieć programator, więc to pewnie też odpada...
Chyba faktycznie najprościej będzie na mikrokontrolerze.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: Tomasz Gumny » 4 wrz 2013, o 19:20

Między enkoder 1z10/BCD a dekoder BCD/7SEG wypadałoby jeszcze wstawić 4-bitowy latch, bo przyciski zapewne są monostabilne.

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: leonow32 » 4 wrz 2013, o 19:22

Może 40110? To bardzo fajny licznik ze sterownikiem wyświetlacza. Można go łączyć w łańcuszki i uzyskać liczby wielocyfrowe. Wtedy miałbyś przyciski + i -, które by zwiększały lub zmniejszały liczbę o 1.

Niesamowicie prosty układ - to pierwszy cyfrowy scalak, jaki poznałem, nawet jeszcze przed bramkami i przerzutnikami :) mam do niego wielki sentyment :)

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: rafal.220 » 4 wrz 2013, o 21:06

Oj tam nie róbmy złożonego kontrolera CMOS do jednej cyfry..
Wystarczy jeden scalak, plus sofcik... :D

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: leonow32 » 5 wrz 2013, o 17:54

Jeśli 40110 to jest dla Ciebie złożony kontroler... to strach pomyśleć który jest prosty

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: rafal.220 » 5 wrz 2013, o 19:48

Jeśli 40110 to jest dla Ciebie złożony kontroler... to strach pomyśleć który jest prosty
Autor tematu wyraźnie napisał:
Jest sobie 10 przycisków typu switch ponumerowanych od 0 do 9. Naciskając jeden z nich np. z numerem 1 na wyświetlaczu ma się pojawić cyfra 1, naciskając przycisk z numerem 2 na wyświetlaczu ma się wyświetlić cyfra 2 itd., czyli trochę jak klawiatura z kalkulatora gdzie wciskamy 5 i na wyświetlaczu wyskakuje 5.
Czyli wychodzą 2 scalaki... koder 10 bit i dekoder BCD obsługujący wyświetlacz. A więc mamy już do czynienia ze złożonym kontrolerem dla jednej cyfry...

Infino
-
-
Posty: 283
Rejestracja: 3 paź 2014, o 10:36

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: Infino » 5 sie 2018, o 10:46

Odgrzewam, ale mam pytanie związane z oświetleniem - czy taśmy LED będą dobrze nadawały się do tego typu celów?

jno
-
-
Posty: 312
Rejestracja: 15 wrz 2017, o 08:18

Re: Potrzebny układ do wyświetlania cyfr na wyświetlaczu LED

Postautor: jno » 7 sie 2018, o 05:41

Moim zdaniem, jak najbardziej. Kwestią otwartą pozostaje jedynie ich oprogramowanie i konfiguracja.
Taśmy LED-owe, mają tą przewagę, że są tanie, zużywają minimalne ilości energii elektrycznej. Są przy tym elastyczne, czyli można je dowolnie ułożyć, wykorzystywać itd.
Duży wybór taśm LED-owych znajdziesz np tutaj pod linkiem: https://oswietlenie-sklep.pl/tasmy-led- ... c-108.html

Wróć do „Displays i oświetlenie LED”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości