Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Właczanie drukarki sieciowej

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Właczanie drukarki sieciowej

Postautor: gavi » 7 gru 2012, o 10:52

Witam
W mojej domowej sieci LAN zainstalowałem sobie drukarkę sieciową ( a właściwie serwer druku połączony z drukarka LPT). Wszystko jest OK , natomiast nurtuje mnie problem zużycia energii. Drukuję sobie coś raz na parę dni a drukarka (+ zasilacz obsługujący print server) jest włączony przez cały czas na okrągło , pobierając parę watów. Można oczywiście za każdym razem przed drukowaniem włączać drukarkę a potem ja wyłączać, ale pomijając niewygodę nie jest to rozwiązanie na miarę XXI wieku.
Marzy mi się moduł który stwierdzając iż coś zostało wysłane na adres IP drukarki włączał by np. przekaźnik uruchamiający zasilanie.
Kombinacje programami drukującymi które wysyłały by dodatkowe informacje sterujące nie wydają się możliwe, gdyż po pierwsze drukować można zarówno z komputera stacjonarnego jak też i z laptopów, a po drugie na tych komputerach są różne systemy (Linux i Windows)
Będę zobowiązany za pomoc.
Pozdrawiam
W.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Właczanie drukarki sieciowej

Postautor: pajaczek » 7 gru 2012, o 14:15

Marzy mi się moduł który stwierdzając iż coś zostało wysłane na adres IP drukarki włączał by np. przekaźnik uruchamiający zasilanie.
Problem w takim rozwiązaniu jest taki, że zanim drukarka się uruchomi, dokument na hoście zlecającym zdąży trafić do kolejki przeterminowane.

gavi
-
-
Posty: 218
Rejestracja: 14 kwie 2003, o 15:03
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Właczanie drukarki sieciowej

Postautor: gavi » 23 sty 2013, o 15:55

Witam.
Oczywistość stwierdzenia Pajączka wydaje się nie do pokonania. Myślę jednak iż rozwiązaniem mógłby być układzik pracujący na nasłuchu i czekający na ping do niego skierowany. Po odebraniu pingu włączałby cokolwiek (na przykład zasilacz) na przykładowo 10 minut. Natomiast laptop lub np tablet z którego byśmy chcieli drukować musiałby mieć uruchomiony skrypt wysyłający pingi w trochę krótszym interwale. W ten sposób drukarka byłaby zawsze do dyspozycji po włączeniu urządzenia i wyłączała by się po zakończeniu jego pracy. Wydaje mi się iż taka oszczędność zupełnie by wystarczyła.
Czy spotkaliście się może z takim układem czekającym na komunikat z sieci i coś po jego odebraniu generującym? Urządzenie powinno być bardzo oszczędne. Niestety moja znajomość spraw sieciowych i stosu TCP/IP nie pozwala mi na samodzielne zaprojektowanie czegoś takiego

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Właczanie drukarki sieciowej

Postautor: magikjl » 24 sty 2013, o 22:48

http://www.ubnt.com/mfi#m-Ports
Polecam do dobrej zabawy. Można również napisać skrypty. Może być tam też rozwiązanie problemu, tylko trzeba by router zmienić na mPortsa.

Wróć do „Automatyka domowa, ogrodowa i wszelka bytowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości