Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Automatyczny dozownik do kleju do SMD

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Automatyczny dozownik do kleju do SMD

Postautor: magikjl » 4 lis 2012, o 16:15

Witam
Poszukuję podpowiedzi na temat jak zrobić dyspenser-dozownik do kleju do montażu smd. Chodzi mi o automatyczny dozownik oparty np na strzykawce z klejem. Maszynę CNC już mam razem z softem i układa mi już elementy, ale potrzebuję je przyklejać przed lutowaniem. Robiłem testy ze strzykawkami z klejem i elektrozaworami, sprężarką. Czytałem że ten sposób jest dobry do dozowania pasty lutowniczej, ale ona ma całkiem inną gęstość. Klej po prostu wytrysnął i tyle. Za wszelkie podpowiedzi dziękuję.

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Automatyczny dozownik do kleju do SMD

Postautor: leonow32 » 4 lis 2012, o 17:19

A po co kleić elementy? Klejenie to archaiczna technologia, BGA też przykleisz? ;) kup lepiej pastę lutowniczą

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Automatyczny dozownik do kleju do SMD

Postautor: magikjl » 4 lis 2012, o 18:35

Nie jest to archaiczna metoda. Akurat klej nie do BGA. Mam po prostu dwustronną płytkę SMD do polutowania a lutował będę i tak na pastę w piecyku, więc mi elementy pospadają. Gdybym miał jedną do lutowania, to bym to zrobił ręcznie, ale mam czasem do zrobienia serię po kilkanaście, kilkadziesiąt szt. Poczytałem jeszcze, że moim problemem może być elektrozawór, który się nie domyka przy zbyt małym ciśnieniu. bo nie wszystkie pracują dobrze przy niskim ciśnieniu. Nie wiem, czy np elektrozawór membranowy nie byłby lepszy niż taki z trzpieniem, jaki posiadam. Musi pracować dobrze z ciśnieniem rzędu 0,05 bar.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Automatyczny dozownik do kleju do SMD

Postautor: pajaczek » 12 lis 2012, o 12:33

Wydaje mi się, że łatwiejszym do opanowania będzie użycie silnika krokowego + jakaś śruba. obrót śruby ma powodować wciśnięcie tłoczka strzykawki z klejem.
Kiedyś obiło mi się także, że szpitale czasem sprzedają stare pompy infuzyjne (takie których nie mogą już wykorzystywać do zastosowań medycznych), może warto się doinformować w jakimś?

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Automatyczny dozownik do kleju do SMD

Postautor: magikjl » 12 lis 2012, o 18:06

Dziękuję za podpowiedź z tymi pompami - to może mieć całkiem ciekawe zastosowania, pewnie tam są precyzyjne zaworki. Szukałem, szukałem i znalazłem na alibabie za 100$ z przesyłką - gotowy dozownik do klejów, past i innej chemii dla elektroniki nakładanej dozownikami igłowymi. Pomysł z silniczkiem super i pewnie bardziej precyzyjny, ale problemem będzie tu masa głowicy, która musi być mała, ciężka głowica będzie miała dużą bezwładność i może wyginać ramię, które musi być precyzyjne. Chodzi o szybkość i dokładność. Problem uważam więc może nie tyle co rozwiązany, co znalazłem gotowca, za rozsądną cenę.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Automatyczny dozownik do kleju do SMD

Postautor: ECC88 » 12 lis 2012, o 18:53

To ja powiem tak.

Swego czasu, jakieś 10 może 15 lat temu, zrobiłem precyzyjny dozownik do silikonu. W moim przypadku tłok w naboju z sylikonem był poruszany za pomocą sprężonego powietrza. Były pamiętam cyrki z uszczelnieniem tego aparatu i z dobraniem odpowiednich zaworów, ale jak zadziałało to dobre kilkanaście km. Silikonu tym położyłem.

Dlatego myślę że tą pastę do silikonu w podobny sposób można by dozować.

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Automatyczny dozownik do kleju do SMD

Postautor: magikjl » 13 lis 2012, o 08:30


Awatar użytkownika
Sla-wek
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2012, o 20:02

Re: Automatyczny dozownik do kleju do SMD

Postautor: Sla-wek » 26 lis 2012, o 20:16

nawet nie pomyślałbym, że coś takiego istnieje... ha!!

Wróć do „DIY - Do It Yourself”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości