Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Automatyka domowa- wady i zalety

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

jarek08
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 29 mar 2012, o 14:08

Automatyka domowa- wady i zalety

Postautor: jarek08 » 11 cze 2012, o 16:00

Z tego co widzę, ten dział forum jest trochę martwy. W związku z tym chciałbym rozpocząć dyskusję na temat wad i zalet poszczególnych systemów automatyki domowej. Macie jakieś ulubione systemy? A może chcielibyście opowiedzieć o ich wadach i zaletach?

jarek08
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 29 mar 2012, o 14:08

Re: Automatyka domowa- wady i zalety

Postautor: jarek08 » 11 cze 2012, o 16:03

Osobiście miałem najwięcej styczności z systemem EIB. Ostatnio jednakże brałem udział w szkoleniu z systemu LCN i muszę powiedzieć, że bardzo mi się spodobał. Po pierwsze- łatwość programowania (w porównaniu do EIB i oprogramowania ETS), po drugie- elastyczność systemu tzn. brak wyspecjalizowanych modułów (każdy moduł może mieć wiele zastosowań).

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Automatyka domowa- wady i zalety

Postautor: magikjl » 4 lis 2012, o 15:45

Ja ostatnio przeglądałem systemy na Z-Wave, i mnie nie przekonały, za to przekonał mnie relatywnie tani system Synergia. Oparty o szynę CAN. Prostota instalacji i programowania.

stefan_osica
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 3 kwie 2013, o 14:05

Re: Automatyka domowa- wady i zalety

Postautor: stefan_osica » 3 kwie 2013, o 14:24

Wybudowałem dom (5 lat temu) i elektrycy położyli mi instalację w taki sposób żeby w późniejszym czasie dodać automatykę KNF/EIB. Ale położyły mnie koszty. Szukałem na rynku, przeglądałem fora i znalazłem w końcu ( w EP!) coś co zadowoliło mnie w na dwa sposoby, jeden to cena. Zakupy zrobiłem za ułamek ceny tego co pierwotnie planowałem. Drugie to że większość rzeczy mogłem wykonać sam.
A co zrobiłem:
- oświetlenie - załączanie i gaszenie samoczynne (wyjścia z centralki alarmowej) plus sterowanie ze smartfona, oświetlenie awaryjne po awarii energetyki.
- wyłączanie zbędnych odbiorników - wyjście z domy automatycznie wyłącza prąd w gniazdkach.
- sterowanie ogrzewaniem, zdalna zmiana temperatury gdy wcześniej wracam do domu.
- zabezpieczenie przed zalaniem - pęknięty wężyk kiedyś kosztował mnie więcej niż dziś cała automatyka którą uruchomiłem.
- informacja o zapełnieniu szamba (dostaję majla - żałuje że mój szambociąg nie odbiera majli).
Wszystko widzę na ajfonie czy też w PC.
Dziś mam jeszcze parę planów na rozbudowę lecz najgorsze to znaleźć czas.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Automatyka domowa- wady i zalety

Postautor: matrix » 3 kwie 2013, o 15:37

Pokaż co zrobiłeś? Chętnie to obejrzę. Opisz, bo ciekawi mnie moduł komunikacji automatyki domowej z pc czy ze smartfonem? Jak to wygląda od strony smartfonu? Jaka aplikacja?

Mam jakieś swoje pomysły na to ale chętnie podpatrzę co ty namodziłeś.

stefan_osica
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 3 kwie 2013, o 14:05

Re: Automatyka domowa- wady i zalety

Postautor: stefan_osica » 12 kwie 2013, o 13:17

Zrobię zdjęcia i je umieszczę. A użyłem sterowników których reklamę znalazłem w EP: Sterbox

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Automatyka domowa- wady i zalety

Postautor: matrix » 12 kwie 2013, o 15:42

Chyba gdzieś już widziałem reklamę sterobox'a.

Lion23
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 31 lip 2014, o 14:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Automatyka domowa- wady i zalety

Postautor: Lion23 » 31 gru 2015, o 10:04

Ja ostatnio przeglądałem systemy na Z-Wave, i mnie nie przekonały, za to przekonał mnie relatywnie tani system Synergia. Oparty o szynę CAN. Prostota instalacji i programowania.
Jeżeli można wiedzieć dlaczego systemy Z-Wave nie przekonały kolegi ??

Lion23
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 31 lip 2014, o 14:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Automatyka domowa- wady i zalety

Postautor: Lion23 » 2 maja 2016, o 10:58

A ja mam pytanie jak z awaryjnością takich rozwiązań?
Dostępne są na rynku systemy scentralizowane jak np. Fibaro, gdzie centralka jest mózgiem systemu i zarządza pracą każdego elementu wykonawczego oraz systemy rozproszone, w których odpowiednie funkcje zapisane są w modułach wykonawczych przez co awaria jednego modułu nie wpływa na pracę pozostałych.

Wróć do „Automatyka domowa, ogrodowa i wszelka bytowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości