Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do sondy

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Metal
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 21 cze 2011, o 14:17

Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do sondy

Postautor: Metal » 17 kwie 2012, o 12:57

Redakcja Elektroniki Praktycznej jest w trakcie prac nad Elektroniką Praktyczną Plus "Mikrokontrolery". Chętnie dowiemy się, jakie języki programowania preferują i jakie używają nasi czytelnicy. Pomoże nam to w opracowaniu wydania. Liczymy na Waszą pomoc i komentarze.

maciek2
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 00:27

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: maciek2 » 25 kwie 2012, o 08:34

Moim zdaniem nie ma sensu programować w niczym innym niż C.
Basic to przeżytek, assembler jest nadmiernie trudny, a inne języki się nie liczą.

jarekz
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 11 sty 2009, o 13:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: jarekz » 25 kwie 2012, o 11:10

C jak najbardziej, ale także asembler - przynajmniej na podstawowym poziomie. Czasem warto (lub trzeba) napisać w asemblerze choćby mały podprogramik, zwłaszcza jeśli:
- będzie wykonywany często,
- będzie wywoływany w przerwaniach,
- musi się wykonać jak najszybciej,
- musi trwać określoną liczbę cykli
itd.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: pajaczek » 25 kwie 2012, o 15:25

Nic dodać, nic ująć z wypowiedzi jarkaz.

maciek2 kiedyś jak zaczynałem, to basic przypominał współczesny asembler (może poza tym, że poszczególne komendy wprowadzało się poprzez wciśnięcie odpowiedniej kombinacji klawiszy, a nie wpisanie nazwy)... a ówczesnego asemblera to nawet nie chcę pamiętać.

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: brun » 26 kwie 2012, o 06:31

Również jestem za C :)

jarekz
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 11 sty 2009, o 13:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: jarekz » 26 kwie 2012, o 07:33

Zwracam uwagę na jeszcze jedną korzyść płynącą z podstawowej znajomości asemblera. Nawet jeśli programujemy mikrosterownik w czystym języku wyższego poziomu, to są chwile, kiedy warto przeanalizować sobie listing kodu wynikowego w asemblerze, wygenerowany przez kompilator. Na przykład kiedy program nie działa tak, jak powinien, a dotychczasowe próby znalezienia przyczyny zawiodły (może się okazać że kompilator „źle zrozumiał nasze intencje“). Albo żeby ocenić jaką wydajność będzie mieć kod wynikowy.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: Tomasz Gumny » 26 kwie 2012, o 09:55

To działa również w drugą stronę: obserwując przekład, można poznać sprytne realizacje niektórych funkcji.

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 26 kwie 2012, o 20:16

zdecydowanie C, ew. C++

P.S.
ba a kiedyś byłem maniakiem assemblera, hehe

jarek08
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 29 mar 2012, o 14:08

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: jarek08 » 11 cze 2012, o 15:53

Myślę, że dla początkujących programistów mikrokontrolerów AVR jak najbardziej przydatny będzie Basic (pakiet BASCOM). Język może dosyć prymitywny i nie dający pełnej kontroli nad kodem, ale pozwala zrealizować wiele poprawnie działających układów.

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: leonow32 » 15 cze 2012, o 13:36

Zaczynałem od BASCOMa i teraz wydaje mi się, że to stracony czas. Tylko C się liczy, ewentualnie asembler, ale póki co wszystko pisałem wyłącznie w C.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: r-mik » 15 cze 2012, o 16:56

Myślę, że dla początkujących programistów mikrokontrolerów AVR jak najbardziej przydatny będzie Basic (pakiet BASCOM). Język może dosyć prymitywny i nie dający pełnej kontroli nad kodem, ale pozwala zrealizować wiele poprawnie działających układów.
Bascom istnieje tylko na 8051 i avr, C na wszystkie mikrokontrolery, więc jestem za C.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: rezasurmar » 18 cze 2012, o 10:01

Tylko C i asm, jeżeli prace na najnowszym avr-gcc pójdą w dobrym kierunku to będzie niedługo C++ na AVRy :).

Dobrze było by pokazać jakieś ciekawe możliwości nowych kontrolerów Cypress PSoC, prawie nic na ich temat nie ma ;). Po za tym ciekawymi są układy Renesas. Pisanie na temat rodziny, AVR32, ATXmega, czy ARM, było by trochę stratą miejsca. Po za tym podstawy są świetnie opisane w dwóch, a już w zasadzie trzech książkach do AVRów.
Więc, albo pisać dużo o PICach i innych, bo na ich temat jest mało polskiej literatury. Ewentualnie skupić się na kruczkach programowych samych mikrokontrolerów ogólnie.

np. pierwsza część o LCD, była świetna, wiele bibliotek itp. Druga to już w zasadzie przedstawienie rynku i trendów.

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Języki programowania mikrokontrolerów - komentarze do so

Postautor: leonow32 » 18 cze 2012, o 15:48

Kiedy pojawi się ten numer i jak można go dostać? Będzie normalnie w sklepie czy w sprzedaży wysyłkowej?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 150 gości