Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Stacja lutownicza PE 3/99 - optotriak nie załącza grzałki -

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Usiu
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 2012, o 13:59

Stacja lutownicza PE 3/99 - optotriak nie załącza grzałki -

Postautor: Usiu » 19 maja 2012, o 14:01

Witam,
jestem w trakcie składania stacji lutowniczej PE 3/99, a praktycznie to już ją skończyłem, jednak pojawił się problem - układ mierzący temperaturę działa bardzo dobrze, lecz już układ załączający grzałkę nie działa - nie wiem gdzie zrobiłem błąd. Zamiast przekaźnika tak jak jest w oryginalne zastosowałem triak sterowany optotriakiem. Dioda LED sygnalizująca grzanie nie świeci, jest na niej napięcie ok 1V. Gdy podawałem napięcie 2V na rezystor R3 znajdujący się tuż przed bramką triaka - grzałka zaczynała grzać, wiec triak jest sprawny, dziś wymieniłem MOC 3041 na nowy, niestety - nic nie pomogło. Jeśli ma ktoś pomysł lub jakieś sugestie co powinienem sprawdzić/wymienić/zmienić bardzo proszę o pomoc. Stację robię na koniec roku na zaliczenie praktyk ponieważ uczę się w technikum elektronicznym, więc bardzo by mi zależało by układ działał.

Schemat:
Obrazek
W miejscu zaznaczonym czerwonym kwadracikiem został zastąpiony układ dodany po prawej stronie.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Usiu.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Stacja lutownicza PE 3/99 - optotriak nie załącza grzałk

Postautor: Tomasz Gumny » 19 maja 2012, o 18:16

Zamień miejscami anody triaka T1 (BTA..).
Potem sprawdź czy zaświeci LED (D1) i zacznie się grzanie po zwarciu C-E tranzystora T1.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 55 gości