Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Stworzenie prostego mikrokomputera

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

c.e.z.a.r
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2012, o 08:02

Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: c.e.z.a.r » 12 maja 2012, o 08:10

Witam. Szukałem po google i po postach ale nie mogę znaleźć nic na temat złożenia jakiegoś prostego mikrokomputera ze schematu i go oprogramować. Czy jest warto się w to bawić i czy jest z tym za dużo zachodu.

Nie znam się aż tak bardzo ale przedstawię po króce wiem że można różne układy oprogramować chciałbym stworzyć coś w stylu prostego komputera. Na jednej płytce mieć procesor ( prosty) układ sterujący wyjście vga i klawiatura.

Wiem że ostatnio pokazał się najmniejszy komputer.

Dlatego mam pytanie czy istnieją jakieś schematy kit do własnego złożenia i odpowiednio to oprogamować. Jestem początkujący ale z elektroniką i programowaniem już miałem i mam styczność. Very Happy

Nie jestem leniwy i chętnie bym się pobawił :)

lipczyk
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2012, o 19:44

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: lipczyk » 12 maja 2012, o 10:09

Mikrokomputery raczej nie są proste, a w wykonaniu w warunkach domowych, już wcale nie są mikro.
viewtopic.php?f=38&t=22257&p=94677&hilit=linux#p94677.
Napisz czego oczekujesz od takiego urządzenia.
Coś na szybko:
microcomuter.jpg
do pamięci mikro kontrolera ładujesz bootloader obsługujący monitor, klawiaturę, czytnik kart i który załaduje właściwy program z karty (i ten punkt jest wyzwaniem).
co do obsługi monitora to na pewno coś znajdziesz (VGA/DVI).
obsługa klawiatury (PS2) i czytnika kart jest prosta).
To taki PROSTY przykład i raczej daleko mu do komputera.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2012, o 11:02 przez lipczyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: pajaczek » 12 maja 2012, o 10:59

Nie zgodził bym się z przedmówcą, ale to wszystko jak powiedział, zależy od tego czego od takiego mikrokomputera oczekujesz.

Jakie wymagania odnośnie systemu operacyjnego (a może własny os).
Jakie wymagania odnośnie portów we/wy.
Jakie wymagania odnośnie wydajności.

To jest do zrobienia pewnie nawet na popularnym 8-bitowcu. Lipczyk zwróć uwagę że w cytowanym przez Ciebie temacie chodzi o emulację i to maszyny 32 bit na 8 bit, w dodatku z dość "dużym" systemem.

c.e.z.a.r
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2012, o 08:02

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: c.e.z.a.r » 12 maja 2012, o 11:52

Witam. Wiem że ostatnio pojawił się mini komputer osadzony na jednej płytce, fakt że wykorzystuje on w miarę nowe rozwiązanie w postaci procesorów powyżej 1 g ddr. Ja raczej bym pobawił się na platformie starszej. Interesuje mnie tryb tekstowy , więc arch. na poziomie 486 . Kiedyś stworzyłem szkielet prostego systemu w turbo pascalu. Chciałbym to przerzucić na asm. i włożyć właśnie do takiego układu. Ciekaw jestem rozwiązań tego typu.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: pajaczek » 12 maja 2012, o 14:12

Trochę mylisz pojęcia, bo jeżeli procesor to nie żadne powyżej/poniżej 1g ddr... bo to oznaczenie raczej pamięci, niż procesora.
Ten komputer o którym zapewne myślisz (Raspberry Pi), jest oparty o architekturę ARM a nie x86, a to jednak różnica, btw. on wcale nie jest oparty o jakieś super nowe rozwiązanie, rdzeń w nim użyty ujrzał światło dzienne ok 10 lat temu. Jeżeli to miał by być koniecznie x86, to niestety najrozsądniejszym rozwiązaniem jest kupno gotowej płyty, choćby z osadzonym Atom'em (rozwiązanie droższe, ale nowocześniejsze i mniejsze) lub starej płyty pod właśnie x86.

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: 000andrzej » 13 maja 2012, o 10:10

Pozostaje kupno (odzysk) jakiejś starej płyty, na której już masz wszystko czego potrzebujesz. Samemu budowanie takiej jednostki ekonomicznie mija się z celem, bo zapłacisz jak za woły a będziesz miał dokładnie to samo.
Procesor, zegar, pamięć, układy we-wy i masz wszystko. Kwestia oprogramowania tego. Bios pozwala Ci na obsłużenie tych elementów. Jakbyś chciał się do środka dostać bez BIOsa - masz wszystkie elementy na płycie. Kwestia dotarcia do nich bezpośrednio z sygnałem.

A nie chcesz przypadkiem pobawić się w oprogramowanie komputerów jednoukładowych, począwszy od nieśmiertelnego 8051? Zasada działania praktycznie taka sama jak zwykłych komputerów, trochę ograniczeń pamięciowych, ale masz wszystko w jednym miejscu.

c.e.z.a.r
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2012, o 08:02

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: c.e.z.a.r » 13 maja 2012, o 14:35

Dzięki za odpowiedź. Chyba faktycznie chodzi mi o jedno ukałdowy schemat. Nie chce się bawić w budowanie całego komputera raczej myślałem o zasadzie mikro coś w stylu zx80. ale o wiele prostsze. Poczytam o tym 8051. Kiedyś w powyższym piśmie znalazłem ciekawy artykuł o wyświetlanie tekstu na telewizorze za pomocą schematu zbudowany i oprogramowany. I dlatego zaciekawiło mnie to. :D

Chodzi mi głównie o pobawienie się czymś takim. Interesuje mnie tryb tekstowy coś w stylu prostego dos. Ogólnie ciekawi mnie czy to jest warte zachodu i jak to by było z kosztami. :?

Samo programowanie asemblera na poziomie x86 mnie nie pociąga jak uczyć się to na czym się nieznam.

Ciekawią mnie rozwiązania , układy które można wykorzystać. Dobrze żeby móc podłączyć jakiś mały wyświetlacz. :)

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: ECC88 » 14 maja 2012, o 14:24

A jak by tak się pobawić starą Amigą 600. O ile pamiętam to tam siedział 68000 Motoroli.
Budowa płyty raczej konwencjonalna, dokumentacje do wszelkich podzespołów osiągalne.
Ten ich (system operacyjny) Workbench jako quelcode też jest.

Taki tylko pomysł bo akurat mi ta Amiga w oko wpadła w starych gratach.

c.e.z.a.r
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2012, o 08:02

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: c.e.z.a.r » 14 maja 2012, o 14:32

Witam ponownie przejrzałem ten układ 8051 fakt że ma bogate możliwości ale do wyświetlenia systemu na normalnym monitorze to chyba nie da rady , bo z tego co czytałem służy on do sterowania róźnych urządzeń.

Wpadła mi do rąk stara amiga a600 ale problem chyba znany nie mam dyskietek systemowych, chyba że może da się to jakoś podłączyć pod pc i edytować układy to by było dobre.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: pajaczek » 14 maja 2012, o 17:04

Problem (a może ułatwienie?) w tym, że A600 łatwiej podłączyć do telewizora, niż do współczesnego monitora ;/

Jak chcesz tanio, to może kup któryś z Discovery kitów?? od 30 zł za STM32F1 do 60-70 za STMF4, do tego uCLinux. Niestety nad obsługą monitora trzeba by mocno popracować.

c.e.z.a.r
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2012, o 08:02

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: c.e.z.a.r » 14 maja 2012, o 21:22

Witam, dzięki za odpowiedź, To że mówiłem problem chodziło mi że ciężko o soft do amigi żeby móc ściągnąć wypalić oprogramowanie. Trzeba mieć oryginał - plus tego że mało piratów pewnie jest.

Co do Twojej propozycji trzeba się nad tym rozwiązaniem pomyśleć, mam jednak pytanie czy wogóle jest szansa taki układ rozbudować o monitor? :)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: pajaczek » 14 maja 2012, o 23:33

Trzeba mieć oryginał - plus tego że mało piratów pewnie jest.
Oj zdziwił byś się... moja A1200 pamięta te czasy gdy po nowy soft do niej całkiem legalnie szedłem do sklepu za rogiem... na ladzie leżały listy programów, wybierało się co mają Ci nagrać i czy kupujesz dyskietki czy nagrywają na Twoje.

Co do drugiej części: oczywiście że jest szansa.

c.e.z.a.r
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2012, o 08:02

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: c.e.z.a.r » 15 maja 2012, o 09:22

Witam ponownie!
Trzeba mieć oryginał - plus tego że mało piratów pewnie jest.
Oj zdziwił byś się...
To znaczy że tylko oryginalne trzeba mieć czy jest szansa na zgranie osobiście tego softu.

Trochę poczytałem o tym STM32F ale nie do końca wiem czy aby na pewno będę mógł zrobić mini komputer z wyjściem na klawiaturę , monitorem i podpięcie jakiegoś dysku.

Chyba faktyczne zdobyć amigowskie dyskietki i pobawić się na tym procesorze amigi. Chyba że może jest jakieś inne wyjście? :| :)

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: ECC88 » 15 maja 2012, o 11:18


Chyba faktyczne zdobyć amigowskie dyskietki i pobawić się na tym procesorze amigi.
http://classicwb.abime.net/
prosze

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: ACeK » 15 maja 2012, o 18:55

... myślałem o zasadzie mikro coś w stylu zx80 ...
Obrazek zx80 jest trudno dostepne ale za to :arrow: ZX81 jest prawie darmo :idea: mozesz nawet kupic tylko sam komputer bo zasilacz moze byc dowolny na 9V. Tu masz zdjecie :arrow: pcb. W srodku sa tylko 4 uklady scalone. Jeden specjalizowany, procesor, ROM i RAM. Pamiec RAM to zwykla pamiec statyczna o pojemnosci 1KB. Wiem ze to troche malo ale wystarczy ja wylutowac a w jej miejsce wstawic wieksza (osobiscie sprawdzilem z 16KB). Pamiec automatycznie jest wykrywana wiec nic nie trzeba zmieniac w ROMie. To bardzo prosty komputer podlaczany do telewizora. Mozesz sie pokusic napisac wlasny system wtedy tylko bedziesz musial zmienic ROM Obrazek

c.e.z.a.r
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2012, o 08:02

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: c.e.z.a.r » 15 maja 2012, o 19:15

Witam. Udało mi się zdobyć amige a600 ale utknąłem z niezłym problemem tzn. nie mam dyskietek systemowych, już drugą dobę szukam w necie możliwości stworzenia takiej dyskietki pod windows.

A z tym zx80 to faktycznie mogło by się udać, ale niestety nie mogłem znaleźć.

I tak wiem że będe musiał zainwestować więc sprawa jest otwarta.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: pajaczek » 15 maja 2012, o 23:59

Nie wiem czy to jest wykonalne pod Windows, choć być może ktoś stworzył specjalny soft do tego. Problemem jest to, że Amiga standardowo korzysta z dyskietek DD (a nie jak PC HD), i o ile to jeszcze nie jest problemem, to jest nim inny system plików. Dyskietka DD dla Amigi ma 880kB (podczas gdy pod DOS 720), co dla HD (uwaga zwykła stacja w A600 nie czyta HD, ale dyskietek HD można używać jako DD) oznaczało by odpowiednio 1,76MB dla Ami i 1,44MB - PC.
Myślę że łatwiej będzie wykonać to pod Linuksem choćby ze względu na wsparcie wielu, w tym i Amigowskiego systemu plików, aczkolwiek nie przypominam sobie bym to kiedyś robił.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: ECC88 » 17 maja 2012, o 23:19

zainstaluj jakiś Amiga emulator, wystartuj program X-Copy, ten program rozpozna plik który zładowałeś ze strony którą podałem wcześniej. Wzbierz tylko odpowiednią wersje bootROM'u. Sformatuj tym programem dyskietkę i nagraj na nią ten zładowany plik.

c.e.z.a.r
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2012, o 08:02

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: c.e.z.a.r » 18 maja 2012, o 09:53

Witam. Dziękuje za wszelkie wskazówki, moja amiga jest napewno sprawna i stacja dyskietek też więc muszę się trochę pobawić, dodatkowo mam dysk twardy więc szanse wzrastają, próbuje jeszcze zdobyć zx81 ale myślę że ciekawie by było pobawić się na amidze, dobrze że jeszcze można dyskietki kupić :D .

Jak uda mi się nagrać i odpalić to napewno dam znać. Jeśli w między czasie ktoś podsunie jakiś pomysł to chętnie skorzystam, aczkolwiek szukam jeszcze jakiś rozwiązań typu "kit".

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Stworzenie prostego mikrokomputera

Postautor: leonow32 » 24 maja 2012, o 20:39

Trochę poczytałem o tym STM32F ale nie do końca wiem czy aby na pewno będę mógł zrobić mini komputer z wyjściem na klawiaturę , monitorem i podpięcie jakiegoś dysku.
Skoro zbudowanie własnego komputera na AVR jest możliwe, to na STM32 też się da. Nawet nie jest to takie trudne ale baaardzo czasochłonne - robiłem coś w tym stylu jako pracę inżynierską i zajęło mi to półtora roku. Udało mi się na ATmega128 zrobić system prosty system operacyjny, interpreter poleceń, obsługę telewizora, klawiatury PS/2 i karty SD. Powstał komputerek możliwościami przypominający ZX Spectrum. Efekty proszę zobaczyć na mojej stronie - AVR Spectrum

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 94 gości