Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

elektrostatyka a człowiek

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

pawlino
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 2 maja 2012, o 14:05

elektrostatyka a człowiek

Postautor: pawlino » 2 maja 2012, o 14:07

Witam wszystkich mam dwa nurtujące pytania:

1)Pewnie każdy z nas i wy również spotkaliście sie z tym nie miłym wyładowaniem elektrostatycznym, kiedy przejdzie sie po podłodze i nagle dotknie metalowej klamki drewnianych drzwi itp.
Moje pytanie dotyczy tego jak to jest jak człowiek się ładuje? Wiem o tym, że można naładować dany element izolacyjny, lub przewodzący trzymany przez izolacje w wyniku tarcia. To wszystko rozumiem. Ale jak to jest jak przejde po dywanie, że to moje ciało się ładuje, bo tak każdy określa. A nie jest to tak że to te kapcie czy tam buty sie w wyniku tarcia ładują i ten ładunek oodziałuje na moich ciuchach czy też tych butach powoduje przyciąganie czy tez odpychanie ładunku na ciele. I jesli
dotkne metalowej klamki otrzymam ładunek taki aby skompensowac ten ladunek na ciuchach w ten sposob ze ladunek na ciele i tych ciuchach bedzie taki sam ale przeciwny i wyjdzie ze ciało jest obojętne.?No bo jak mogą elektrony z jednej strony bluzki przejsc na drugą stronę bluzki żeby się znaleźć na mnie.Przecież bluzka to tez izolator, tym bardziej buty itp.

2)Kiedy człowek dotyka metalowego elementu i zachodzi wyładowanie to ten prąd płynacy ze mnie spływa do ziemi? np. klamka metalowa drewnianych drzwi , prad popłynie przez klamke , drewnniane drzwi które są izolaotrem do ziemi? Czy może jest tak że dostanę częsc ładunku od klamki (elektryzowanie przez dotyk) lub też oddam w taki sposob ze ładunek na swoim ciele zmniejsze?

Jeśli prąd płynie przez klamke do ziemi to jestem zaskoczony bo dziwi mnie to jak prąd może płynąć przez drewno czyli drzwi.

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty: 389
Rejestracja: 10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: elektrostatyka a człowiek

Postautor: Press » 2 maja 2012, o 16:43

Jeśli prąd płynie przez klamke do ziemi to jestem zaskoczony bo dziwi mnie to jak prąd może płynąć przez drewno czyli drzwi.
Tak samo jak przepływa przez gumowe buty...
Prąd płynie nie tylko przez rezystancje ale i pojemności, a te tworzą się niemal wszędzie.

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: elektrostatyka a człowiek

Postautor: Tomasz Gumny » 2 maja 2012, o 17:24

To jest trzecie forum, na którym widzę ten tekst. Coś mi się wydaje, że wkrótce się dowiemy, który płyn antyelektrostatyczny jest najlepszy...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: elektrostatyka a człowiek

Postautor: pajaczek » 2 maja 2012, o 17:35

Po pierwsze należy sobie uświadomić, że ciało ludzkie to zbiornik elektrolitu, otoczony dielektrykiem (skórą), czyli cóż to za twór??

Po drugie, zwykły ruch ręki może wygenerować kilkaset voltów.

Ps. Jakakolwiek wzmianka reklamowa o "płynie elektrostatycznym" zostanie usunięta ;)

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: elektrostatyka a człowiek

Postautor: MatyAS » 4 maja 2012, o 21:41

Jakakolwiek wzmianka reklamowa o "******** ************" zostanie usunięta
Chciałbym się jednak dowiedzieć o co chodzi z tym o co nie mogę zapytać? Może chociaż jakiś link? Też chcę się pośmiać... :(

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: elektrostatyka a człowiek

Postautor: pajaczek » 5 maja 2012, o 13:12

Ależ możesz się pośmiać, możesz zapytać, jak również wymieniać opinie, nie będziemy przesadzać... niemile widziane będzie jedynie konkretne linkowanie wybranego sklepu, lub określonej oferty, coś co mogło by prowadzić do wniosku że temat to zwyczajny spam.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 141 gości