Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

komputer dell GX260 OPTIPLEX

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: kapral » 27 lut 2011, o 12:45

Komputer stacjonarny dell GX260 cały czas praca wentylatora.Co może być przyczyną?

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: rezasurmar » 13 lip 2011, o 13:32

Co prawda post już dawno tu wisi. Przy takich objawach, uwalona płyta główna (dokładniej mostek północny) standardowa usterka w modelach GX260-270-280. Winę często ponosi niestabilnie działający zasilacz. Ewentualnie brak listwy zabezpieczającej. Zasilacze w tych modelach mają tendencję do przepuszczania wszystkich śmieci jakie znajdą się po stronie pierwotnej. U mnie w firmie, dopiero po 2wymianie połowy kompów zmusiłem wszystkich do używania listwy przeciw-przepięciowej.

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: kapral » 13 lip 2011, o 14:30

Dziękuję za odpowiedź! Tak właśnie jest komputer pracował bez listwy.Pozdrawiam.

atomggg
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 13 kwie 2012, o 17:17

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: atomggg » 16 kwie 2012, o 16:49

słyszał ktoś o upaleniu jakiegokolwiek bezpiecznika przed tym jak już przepłynął przez niego prąd :) listwy zasilające są dobre bo dają poczucie bezpieczeństwa sprzętu i nic poza tym !
Komputer stacjonarny dell GX260 cały czas praca wentylatora.Co może być przyczyną?
Temperatura :) przecież to komputer stacjonarny
Wygląda na to że nie słyszałeś tego wentylatora wcześniej a teraz zaczął hałasować.

http://www.youtube.com/watch?v=NWUWSS-jXJg

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: kapral » 16 kwie 2012, o 20:52

Komputer jest teraz w stanie spoczynku :) obecnie mam laptopa.Temat zamknięty.

atomggg
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 13 kwie 2012, o 17:17

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: atomggg » 16 kwie 2012, o 21:34

dla Ciebie zamknięty ... dla mnie już też ale pierdoły były i w zapytaniu i w odpowiedzi ... Ja też często pisałem głupoty ale po czasie warto spojrzeć na punkt początkowy w którym startowaliśmy i nie ma się co wstydzić ....wszyscy dążymy do nieskończoności jednak nigdy jej nie osiągniemy ... ale osiągamy ciągle większą różnicę potencjałów którą inni w połowie nie osiągną to tak na otuchę ....

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: pajaczek » 16 kwie 2012, o 21:39

słyszał ktoś o upaleniu jakiegokolwiek bezpiecznika przed tym jak już przepłynął przez niego prąd :) listwy zasilające są dobre bo dają poczucie bezpieczeństwa sprzętu i nic poza tym !
Upalenie (czy ogólniej zadziałanie) bezpiecznika, a odfiltrowanie różnorakich śmieci, w tym przepięć to 2 różne sprawy.
Przyczyn maksymalnego kręcenia mogło być mnóstwo, ale temat stary a i komp na miejscu spoczynku, dajmy mu już odpocząć.

Ps. czepiasz się ortografii innych, popracuj nad własnymi wypowiedziami.
Trochę nie za bardzo rozumiem sens kilku ostatnich Twoich postów, piszesz coś o rezygnacji z pisania poradnika (w temacie w którym się wcześniej nie udzielałeś), coś o transmisji via światło (bez zadania sobie trudu zapoznania się czego dotyczy temat).

kapral
-
-
Posty: 42
Rejestracja: 8 sty 2011, o 21:28
Lokalizacja: stalowa wola

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: kapral » 17 kwie 2012, o 08:42

A jeszcze na koniec w tym temacie to parę słów do atomggg .Jak jesteś takim fachowcem, to trzeba było konkretnie podać przyczyny, mogące zaistnieć w tym przypadku, jak to robią inni , a nie wymądrzać się i wypisywać błędne teorie.Na pewno było by to lepsze dla mnie i dla ciebie.

atomggg
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 13 kwie 2012, o 17:17

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: atomggg » 21 kwie 2012, o 18:30

dell stosuje 5 pin-owe złącze wentylatora (5-pin empty)w który wbudowany jest czujnik temperatury a sam bios steruje obrotami . Tego wentylatora nie należy zastępować sprzętem innej marki. Należałoby po prostu wymienić wentylator na oryginalny do tego sprzęt, lub zacząć od wyczyszczenia starego radiatora w którym zalega pewnie kurz blokujący przepływ powietrza. Należałoby zacząć od odkurzacza z miękkim włosem a nie od mostka północnego , jak Ci ktoś doradzał. To nie mostek północny ,ani południowy steruje wentylatorem ...Sterowanie po odpaleniu przejmuje KBC czyli keyboard controller .
http://allegro.pl/cooler-turbina-dell-o ... 33028.html


http://www.motherboardpoint.com/re-loud ... 902p2.html
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2012, o 11:25 przez atomggg, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: rezasurmar » 22 kwie 2012, o 06:13

Niestety, w przypadku tego modelu Della, częstym problemem nie jest sam wentylator, a uszkodzenie płyty głównej, najczęściej "zimne luty" w okolicach procesora lub mostka północnego właśnie!. Zaczyna się od pełnych obrotów wentylatora, a kończy się na braku możliwości uruchomienia komputera, i wentylator wchodzi wtedy na pełne obroty.

atomggg
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 13 kwie 2012, o 17:17

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: atomggg » 22 kwie 2012, o 12:03

Zimne luty :) To problem który zaczął nagminnie występować po okresie gwarancyjnym ale w nowo wyprodukowanych komputerach ... Dlaczego ? Ponieważ wyeliminowano ołów z cyny ze względów ochrony środowiska , firmy produkujące nie mogą używać już cyny z ołowiem a serwisy komputerowe tak...
Brak przewodnictwa występuje właśnie wszędzie tam gdzie układy się grzeją czyli : mostek północny (BGA)oraz południowy (BGA) oraz na wlutowanym gnieździe procesora ...

Wygląda to tak przy złym chłodzeniu układ się przegrzewa i mogą wystąpić zimne luty wtedy następuje ciemność . Kompletne uwalenie sprzętu . Nie można natomiast powiedzieć że objaw zimnych lutów to chodzenie wentylatora na najwyższych obrotach. Można natomiast powiedzieć że temperatura na mostkach może spowodować zimne luty.

Jak już nastanie ciemność można reanimować połączenia . Nazywa się to reballing BGA i wygląda tak :

http://www.youtube.com/watch?v=97nxZwHG5bA
Jest to zamiana bezołowiowej cyny na ołowiową gdyż w procesie serwisu można użyć cyny ołowiowej .

Póki co Luty w tym dell-u optiplex gx260 są na pewno sprawne a proces jego produkcji następował w chwili gdzie używano jeszcze cyny z ołowiem.

I myślę że starczy spierania się kto ma rację ...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: pajaczek » 22 kwie 2012, o 12:40

Jest to zamiana bezołowiowej cyny na ołowiową gdyż w procesie serwisu można użyć cyny ołowiowej .
Rebaling to nie jest wymiana lutowia z RoHS na ołowiowe!!!!
Jest to wymiana lutowia jako takiego, bez precyzowania na którą wersję składnikową, jednak dotyczy tylko obudów BGA... zaś zimne luty nie tylko.
I tak do Twojej wiadomości, rebaling to nie wynalazek ostatnich lat... używało się tej metody także w czasach gdy nikt nie słyszał jeszcze o RoHS!!! Co więcej, zimne luty to nie jedyne powody do rebalingu.
Póki co Luty w tym dell-u optiplex gx260 są na pewno sprawne a proces jego produkcji następował w chwili gdzie używano jeszcze cyny z ołowiem.
Pewna jest tylko śmierć. Co do tych lutów to głowy bym pod topór nie położył. Czy myślisz że taki np. Rubin *) był wyprodukowany w procesie bezołowiowym?? A widziałem przypadki z zimnymi lutami... co więcej, obudowy bga tam nie uświadczysz...
*) Podaję markę, którą nawet laik powinien kojarzyć.

atomggg
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 13 kwie 2012, o 17:17

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: atomggg » 22 kwie 2012, o 13:15

Oczywiście podałem przyczynę ostatnich lat na powstawanie zimnych lutów ... za dużo byłoby pisać jakbym jeszcze inne przyczyny podawał zimnych lutów.

A jeśli chodzi o metodę reball to jak najbardziej można wykonać ją i wykonuje się również w postaci wymiany cyny bezołowiowej na bezołowiową a jak sama nazwa wskazuje Re - od replace (wymiana) ball - kula --- Dotyczy kulek cynowych wymiany ich . Uprościłem w opisie wiele tylko do potrzeb tego przypadku a zamieściłem opis reball z powodu iż kolega pisał o mostku północnym a jak wiemy mostki są właśnie w metodzie BGA lutowane... Nie wiem po co się czepiać słówek przykład był przedstawiony jasno i wyraźnie w moim odczuciu odpowiednio zminimalizowany do tego przypadku.

Jeśli chodzi o Rubin i zimne luty to prosze jak ktoś chce się zapoznać z przyczyną :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zimny_lut

i dla tych co się zastanawiają co to jest RoHS po powyższej wypowiedzi :

http://pl.wikipedia.org/wiki/RoHS

Odnośnie rubina jeszcze słówko:

Przypomniałem sobie jak latałem w piaskownicy przed blokiem i przyjechała straż pożarna bo Rubin sąsiadowi podpalił zasłony i firany w domu :) sam rubin chyba też stanął w płomieniach :)

To był czas jak ojciec prowadził teleradio-mechanikę i składał telewizory z gotowych modułów , obudowy robił drewniane przy współpracy pobliskiej stolarni . Po kineskopy stało się w długich kolejkach chyba jeździł do warszawy ale nie wiem bo miałem z 5 lat wtedy .
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2012, o 10:32 przez atomggg, łącznie zmieniany 1 raz.

atomggg
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 13 kwie 2012, o 17:17

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: atomggg » 28 kwie 2012, o 11:14


stasiek
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 10 lut 2012, o 21:53

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: stasiek » 19 cze 2012, o 20:01

Ale się pożarli i o co....
Dwa słowa wtrącę problem w DEL są zasilacze i spuchnięte lub nie kondensatory na płycie głównej.Sa na wyposażeniu central EWSD .Pracują non stop do padnięcia.
Po wymianie elektrolitów sprawność wraca do stanu początkowego.
Na prawie 100szt 7 sztuk poszło na złom. Serwisuje zasilacze impulsowe wszelkiej maści z moich obserwacji 90% problemów ze sprzętem to zasilacz impulsowy i jego skutki niesprawnej pracy.
Listwa służy do ozdoby jak nie ma uziemienia< niż 5 OM dyskutantom polecam POMIARY ale nie przy klawiaturze.
A obecnie nieszczęściem w elektronice jest właśnie cyna bezołowiowa. A same topniki i technologia jest b/szkodliwa niż cyna bezołowiowa.Patrz dzisiejsze żarówki energooszczędne co si robi po spaleniu wyrzuca ile rtęci trafia do środowiska Ale my zawsze kupimy głupotę która sprzeda UE.W cenie w UE jest pożyteczny idiota i na takich młodych chowają-przepraszam jak kogoś uraziłem.
A młodym przypomnę ze problem palenia się rubina to był problem papiaka zamiast właściwego bezpiecznika ponad 10 lat je przewracałem. oraz wszechobecna wilgoć - panie b/często suszyły swoje niewymowne na tylnej ściance.
Dzisiejszy sprzęt z góry jest zaprogramowany na 2-4 lata pracy -fabryka pracuje trzeba kupować nowy....
np patrz zasilacze komputerowe z wadami fabrycznymi przetwornicy startowej itd,itd,....

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: komputer dell GX260 OPTIPLEX

Postautor: rezasurmar » 20 cze 2012, o 07:04

Kolego stasiek prawie się tego posta czytać nie da. Pourywane myśli, skróty myślowe, normalnie jak bym w głuchy telefon się bawił ;).

W "moich" dellach gx270 i 280 które pracowały bez listwy padały od razu płyty główne. Podobno była jakaś wada w zasilaczach i wszelkie śmieci z sieci ;), przechodziły na zasilanie płyty.
Ogólnie nie są to złe kompy, tanie jak barszcz, dosyć niezawodne, oraz w miarę ciche.

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości