Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

jak wybierac tv?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

paradox2604
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2011, o 20:58

jak wybierac tv?

Postautor: paradox2604 » 30 paź 2011, o 22:15

Mam takie pytanie chce kupic tv na co zwrocic uwage?? tv ma miec okolo 40 cali
nie wiem czy to ma byc plazma lcd czy led??? bo sie nie znam chce cos taniego do ogladania telewizji satelitarnej i grania na konsoli z gory dzieki za pomoc

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: jak wybierac tv?

Postautor: rezasurmar » 10 lis 2011, o 13:19

Kup ten który ma najdłuższą gwarancję. Obraz sprawdź sam, który ci bardziej odpowiada, plazmy ogólnie mają lepsze odwzorowanie barw. LCD jest bardziej trwały. Plazma ma główny minus pobiera dużo więcej prądu niż LCD.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: jak wybierac tv?

Postautor: pajaczek » 10 lis 2011, o 15:01

LCD jest bardziej trwały. Plazma ma główny minus pobiera dużo więcej prądu niż LCD.
Aleś się propagandy nasłuchał...

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: jak wybierac tv?

Postautor: rezasurmar » 10 lis 2011, o 15:21

Możliwe, że nowe plazmy są już poprawione, starszego typu potrafiły pobrać, 500W i więcej z sieci.

Ciekawe, że kolega moderator, skrytykował moje stwierdzenie nie dodając nic konstruktywnego od siebie.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: jak wybierac tv?

Postautor: pajaczek » 10 lis 2011, o 18:18

Możliwe, że nowe plazmy są już poprawione, starszego typu potrafiły pobrać, 500W i więcej z sieci.
konkrety... mówisz o plazmie jakich gabarytów, wyświetlającej jaki typ scen (dynamika), i jakiej jasności.
Ciekawe, że kolega moderator, skrytykował moje stwierdzenie nie dodając nic konstruktywnego od siebie.
Właśnie wychodziłem z pracy, więc nie chciało mi się rozpisywać. A chcesz więcej faktów, to wpisz sobie w wyszukiwarkę hasła lcd + plazma + mity, co nieco powinieneś znaleźć.

Awatar użytkownika
rezasurmar
-
-
Posty: 165
Rejestracja: 19 sie 2008, o 14:24
Lokalizacja: Tychy
Kontaktowanie:

Re: jak wybierac tv?

Postautor: rezasurmar » 11 lis 2011, o 10:49

Wywołany do tablicy proszę http://www.pcmag.com/article2/0,2817,23 ... APhkSfnn4W

na samym dole porównianie zużycia prądu róznych technologi i modeli.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: jak wybierac tv?

Postautor: pajaczek » 11 lis 2011, o 14:31

Tylko te porównania dalej nie wyszczególniają scen i jasności, przy których były przeprowadzone. LCD zużywa m/w taką samą ilość energii, niezależnie od jasności sceny, natomiast w plazmie jest to mocno wpływający na energochłonność czynnik.

Marian B
-
-
Posty: 192
Rejestracja: 27 sty 2008, o 16:37
Lokalizacja: Szczecinek

Re: jak wybierac tv?

Postautor: Marian B » 13 lis 2011, o 01:38

Moim zdaniem, wdawanie się w szczegóły typu dynamika jasności scen, dla przeciętnego użytkownika niema sensu. Potencjalnego użytkownika interesuje ogólny pobór prądu za który będzie płacić co miesiąc.
Na metce z tyłu każdego telewizora jest podana moc w Watach którą pobiera, i tym trzeba się kierować.
Przeciętny nowszy telewizor plazmowy 42" pobiera moc 240W (np. Samsung PS42B450B1W). Podałem dokładną nazwę, bo taki mam. Telewizory LCD pobierają mniej mocy. Np. Lewel 32" pobiera 160W, IIyama 25" pobiera 60W.
Ogólnie, telewizory LCD są oszczędniejsze. O jakości obrazu nie wypowiadam się.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: jak wybierac tv?

Postautor: pajaczek » 13 lis 2011, o 13:13

Na metce z tyłu każdego telewizora jest podana moc w Watach którą pobiera
Zwróć jednak uwagę na to, że jest tam (a przynajmniej powinna być) MAKSYMALNA moc, jaką urządzenie pobiera w warunkach normalnej pracy. Tak więc w przypadku plazmy, osiągalne jedynie przy skrajnie jasnych obrazach, a nie przeciętnych (średnia, czy jak się wyraziłeś ogólny pobór).
To jeszcze porównajmy sobie wielkości tych telewizorów.
42" to przy proporcjach 16:9 wymiar 92,98 X 52,30 cm, co daje powierzchnię 0,48m2
32" to odpowiednio 70,84 x 39,84 => 0,28m2
25" zaś to 55,35 x 31,13 => 0,17m2
Czyli 32" stanowi 58% powierzchni ekranu 42", a zużywa aż 66% jego mocy.
dla 25" będzie to odpowiednio 17% powierzchni i 25% mocy.

Oczywiście te obliczenia również są obarczone błędem logicznym, bo traktuję odbiornik, jakby zużywał całą moc wyłącznie na wyświetlanie (emisję światła), a przecież są jeszcze inne układy w telewizorze ;)

Btw. sony LCD 32" jakiego mam w pobliżu, ma na tabliczce 143W ;)

JoshuaA.Norton
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 5 mar 2012, o 13:49

Re: jak wybierac tv?

Postautor: JoshuaA.Norton » 6 mar 2012, o 14:59

Mnie z kolei zastanawia jeden fakt – dlaczego telewizorów plazmowych się prawie wcale nie reklamuje w telewizji i nie promuje w gazetkach reklamowych, takie modele LCD i Led, jak Sony Bravia reklamuje się non-stop... BTW sony chyba w ogóle zrezygnowało z produkcji plazm...

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: jak wybierac tv?

Postautor: traxman » 6 mar 2012, o 15:13

Bo dobry towar nie potrzebuje reklamy, mam 42" plazmę z przeceny, niech pobiera i 500W, oglądam sporadycznie koncerty z DVD i jakość jest doskonała, nic nie smuży, a kontrast jest na odpowiednim poziomie. Jedynie dźwięk jak w 99% telewizorów raczej nie nadaje się do słuchania czego innego niż wiadomości.

lipczyk
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2012, o 19:44

Re: jak wybierac tv?

Postautor: lipczyk » 9 mar 2012, o 10:50

Ja posiadam plazmę Panasonic viera tx-p42g30e (42''). Według plakietki ciągnie max275W, a średnio 122W.
Mój dziadek całkiem dobrze ogarnia temat i gorąco polecał właśnie ten.
Mnie z kolei zastanawia jeden fakt – dlaczego telewizorów plazmowych się prawie wcale nie reklamuje
Właśnie przez przesądy, że plazma jest tylko dla burżui. Dlatego też w Polsce ciężko o plazmę mniejszą niż 42'', a przecież zagramanicą niema problemu z 32.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: jak wybierac tv?

Postautor: MatyAS » 23 mar 2012, o 20:46

W obecnym czasie, gdy KAŻDY sprzęt już fabrycznie jest budowany tak, żeby się zepsuł po okresie gwarancji, wybór TV nie ma żadnego znaczenia - bierzesz to, co Ci się podoba, i jest w granicach Twoich możliwości płatniczych.
Plazma - widziałem niejeden TV plazmowy, który po kilku latach (na nieszczęście dla użytkownika już PO gwarancji) miał tak wypalone piksele, że można było nawet określić jakich programów klient oglądał najwięcej... W LED owych (o ile sama matryca wytrzyma ) nagminną bolączką są invertery zasilające świetlówki i one same.
Po mojemu - jak wyżej - kupujemy to, co nam odpowiada, mając świadomość, że po gwarancji, szybciej, czy później' się zepsuje i będziemy MUSIELI kupić następny. Naprawa jest bowiem z założenia (przynajmniej w znamienitej większości wypadków) nieopłacalna...

lipczyk
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 24 lut 2012, o 19:44

Re: jak wybierac tv?

Postautor: lipczyk » 23 mar 2012, o 21:01

Nie do końca się z Tobą zgodzę. Jeśli telewizor nie jest "firmy krzak" to prawie na pewno wytrzyma więcej niż 4-5 lat przewidzianych w gwarancji (chyba, że telewizor jest włączony 24h) więc warto się trochę zastanowić przed zakupem. Poza tym jak urządzenie nie spełni twoich oczekiwań, to wymienisz je znacznie wcześniej nim się zepsuje.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: jak wybierac tv?

Postautor: MatyAS » 24 mar 2012, o 17:43

Wic polega na tym, że czasem można trafić na firmę "krzak", której wyrób prędzej się zdezaktualizuje niż zepsuje. W dobie cyny bezołowiowej i montażu wszystkich sprzętów "markowych" w chinach tak naprawdę nie ma znaczenia jaka będzie na sprzęcie (bo dotyczy to większości sprzętu; nie tylko TV) nalepka... A firma "krzak", która robi małe serie, nie ma możliwości zamówić/zlecić montażu "swoich" wyrobów u małych,żółtych rączek. Co za tym idzie - ogłaszają nabór elektroników do pracy i składają w Polsce (na przykład) - na krótkie serie to i szybciej i taniej wychodzi. Pozostaje więc tylko kwestia samych podzespołów użytych przy montażu. Ale i tu byłbym raczej spokojny - jeśli krótka seria - wszystkie egzemplarze muszą być sprawdzane - nie stać po prostu takiej firmy na fuszerkę. Tak więc może się okazać, że sprzęt "markowy" wcale nie jest wyznacznikiem jakości, a tym bardziej długowieczności. W ogromnej większości to właśnie wielkie koncerny "idą na ilość", neutralizując marną jakość reklamą i natychmiastową wymianą sprzętu na nowy... To się im po prostu bardziej opłaca.
Tak wiec - do końca gwarancji - MUSI wytrzymać (a jak nie - masz wymianę na nowy, lub bezpłatną naprawę w czasie której dostajesz TV zastępczy) - czyli nie ma znaczenia "firma" jako taka, ale jedynie walory (faktyczne) sprzętu, jego dostępność (finansowa) i nasze wymagania dodatkowe - ilość wejść, funkcje, wielkość itp.

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Re: jak wybierac tv?

Postautor: 000andrzej » 24 mar 2012, o 21:37

.. W LED owych (o ile sama matryca wytrzyma ) nagminną bolączką są invertery zasilające świetlówki i one same.
Przecież LEDowych jeszcze nie ma (nie licząc prototypów). To tylko skrót myślowy - telewizor LED - w rzeczywistości jest to zwykłe LCD podświetlane LEDami zamiast świetlówkami.

LCD LED są lżejsze i bardziej płaskie pd plazmowych, jakością nie odbiegają, mimo, że plazmowy świeci, a LCD tylko przepuszcza światło. LED mają gorszy kąt widzenia niż plazma. Jest jeszcze kilka parametrów - rozdzielczość (ale to już wszystkie mają pełne HD, wielkość plamki, czas wygaszania, częstotliwość odświeżania - szczególnie przy scenach szybko zmieniających się np. sportowych dobrze jest jakby miało co najmniej 100Hz.
Jakbym miał coś kupować to do odstrzelonego salonu z dobrej jakości kinem domowym - wziąłbym coś markowego (np Sony) z dużą częstością odświeżania. Jako mniej wymagający wybrał bym jakiś w miarę markowy (LG, Samsung), byle był tani. Ostatnio patrzyłem i ceny modeli z lat poprzednich były o wiele niższe niż nowości. Niestety to co dziś jest nowością za rok, dwa będzie standardem, więc po co przepłacać.
Ale to moje zdanie.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: jak wybierac tv?

Postautor: pajaczek » 24 mar 2012, o 22:25

Przecież LEDowych jeszcze nie ma (nie licząc prototypów). To tylko skrót myślowy
No jak to... a te setki telebimów?? :D

000andrzej
-
-
Posty: 375
Rejestracja: 13 sie 2003, o 14:03
Lokalizacja: Kraków

Re: jak wybierac tv?

Postautor: 000andrzej » 24 mar 2012, o 22:36

Chyba nie chcesz zamontować sobie telebima w domu? 8) Masz odpowiednią moc przyłączeniową?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: jak wybierac tv?

Postautor: pajaczek » 25 mar 2012, o 14:08

Gorzej że nie mam odpowiedniej ściany :twisted: takie full HD to z... 20 m długości? 10 m wysokości... przydała by się hala sportowa zamiast salonu.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: jak wybierac tv?

Postautor: MatyAS » 25 mar 2012, o 18:45

MatyAS napisał(a):.. W LED owych (o ile sama matryca wytrzyma ) nagminną bolączką są invertery zasilające świetlówki i one same.
PRZEPRASZAM!
Oczywiście miałem na myśli LCD...
Ale przecież i tak wiadomo o co chodzi?

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 155 gości