Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wyniki konkursu z EP 12/2011 (MachXO2)

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Wyniki konkursu z EP 12/2011 (MachXO2)

Postautor: Jacek Bogusz » 23 lut 2012, o 13:31

Na konkurs ogłoszony przez redakcję Elektroniki Praktycznej i firmę Lattice napłynęło wiele prawidłowych odpowiedzi, dziękujemy! Niestety, nie mogliśmy nagrodzić wszystkich uczestników, chociaż odpowiedzi zawierały opisy bardzo interesujących projektów…
Odpowiedzi na pytanie dotyczące budowy i funkcjonowania układów nie sprawiły uczestnikom żadnych trudności i były prawidłowe. Dlatego też o wyborze zwycięzców w głównej mierze zadecydowała odpowiedź na pytanie 6, „otwarte”, zawierające prośbę o opis projektu, który byłby realizowany z użyciem układu MachXO2. Niżej publikujemy listę zwycięzców wraz z odpowiedziami, które zadecydowały o ich wyborze. Gratulujemy i życzymy wielu udanych projektów!


Mirosław Szymczyk (miroslaw.szymczyk[at]gmail.com)
MachXO2 mógłby zostać użyty jako część spektrofotometru (przyrządu do pomiaru absorpcji światła przez próbkę) w roli sterownika dla tego urządzenia. W spektrofotometrze pomiar odbywa się w torze optycznym zbudowanym ze źródła światła, monochromatora i detektora półprzewodnikowego. Źródłem światła jest lampa ksenonowa L2173, która emituje promieniowanie o długości fali od 185nm do 2um. Monochromator pozwala na uzyskanie wybranej długości fali z widma światła. Jako detektory zostały zastosowane dwie fotodiody: krzemowa S8552 (pracująca na dł. fali od 150 nm do 1 μm) oraz G8421-05 (na InGaAs o dł. fali od 0,9 μm do 1,9um). Współpraca z MachXO2 będzie zrealizowana przez złącze U3 - układ wymaga sterowania silnikiem krokowym monochromatora oraz załączeniem źródła światła, pomiar jest wykonywany przez zewnętrzny przetwornik A/C z interfejsem i2c (AD7994). Wybrany jest ten kanał do którego podłączony jest fotodetektor czuły na daną długość fali przy jakiej odbywa się pomiar. Wyniki pomiarów trafią do 4 Mb pamięci Flash, a następnie mogą być przesłane do komputera, gdzie będzie możliwość wykreślenia charakterystyki widmowej. Do urządzenia należałoby jeszcze dodać wyświetlacz graficzny np 128x64 z interfejsem I2C lub SPI.

Wojciech Stodulny (wojstod[at]konto.pl)
Moduł analizatora charakterystyki akumulatora podczas procesu ładowania i rozładowania akumulatora z użyciem sieci neuronowej w celu budowy estymatora pojemności i modelu matematycznego krzywej samorozładowania akumulatora w zależności od czasu i temperatury

Przemysław Ksel (przemekksel[at]gmail.com)
Od dawna interesuję się elektroniką pomiarową oraz systemami akwizycji danych. Podczas studiów zbudowałem oscyloskopowy tor analogowy z szybkim przetwornikiem ADC. Chciałbym przy użyciu zestawu MachXO2 Pico zbudować kompletny rejestrator szybkich sygnałów analogowych, umożliwiający przesłanie danych do komputera PC. Analizując schemat elektryczny zestawu, doszedłem do wniosku, że świetnie nadaje się on do tych właśnie zastosowań. Ponadto chciałbym przetestować możliwości budowy energooszczędnego modułu pomiarowego, wykorzystującego zasilanie bateryjne i akwizycję do pamięci Flash.

Paweł Klaja (pklaja[at]o2.pl)
Chciałbym użyć MachXO2 w projekcie rejestratora radiowego, którym zajmuję się w wolnych chwilach. Układ ma za zadanie odbieranie ramek i ich przesyłanie do komputera. Trudność polega na tym, że odbieranie ramek ma się odbywać na wszystkich kanałach jednocześnie. Mikrokontrolery (nawet Cortex-M4) nie są w stanie zapewnić obsługi tylu kanałów bez gubienia ramek. Dlatego postanowiłem wykorzystać układ fpga, który równolegle będzie obsługiwał kanały, dane zbierał w buforze a następnie za pomocą szybkiego SPI przesyłał dalej. Podsumowując układ MachXO2 będzie odpowiedzialny za odbieranie ramek z układów radiowych, buforowanie ich oraz udostępnianie buforu oraz rejestrów za pomocą szybkiego SPI. Będzie również odpowiedzialny za obsługę przycisków pojemnościowych. Dzięki zestawie MachXO Pico będę mógł sprawdzić czy moje obliczenia są słuszne i przetestować parę niewiadomych ( np. czy EBR starczy na bufor) przed wykonaniem własnego PCB.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Wyniki konkursu z EP 12/2011 (MachXO2)

Postautor: pajaczek » 23 lut 2012, o 15:27

Fajne zestawy ;) trochę szkoda, że być może przez niedokładną lekturę zasad konkursu nie zrozumieliśmy się i nie przyłożyłem się do tego 6 pytania. Spodziewałem się raczej losowania spośród poprawnych odpowiedzi. Ale układy są na tyle ciekawe, że MachXO2 tak czy inaczej trafi w końcu pod mą strzechę, może tylko trochę później.

Ps. Gratuluję zwycięzcom :D

elektronik90
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 2 sie 2013, o 11:59

Re: Wyniki konkursu z EP 12/2011 (MachXO2)

Postautor: elektronik90 » 2 sie 2013, o 12:01

Gratuluję zwycięzcom i mam pytanie: Czy taki konkurs będzie organizowany w najbliższym czasie? prosze o odpowiedz...

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: Wyniki konkursu z EP 12/2011 (MachXO2)

Postautor: brun » 2 sie 2013, o 15:10

Kup najnowszy numer EP i sam sie przekonaj :)

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Wyniki konkursu z EP 12/2011 (MachXO2)

Postautor: Jacek Bogusz » 20 sie 2013, o 09:58

Witam! Niestety, jak na razie nie zapowiada się... Proponuję jednak sprawdzić październikowy, jubileuszowy numer EP. Będzie sporo nagród do wygrania ;)

LuckyStr1ke
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 7 lis 2013, o 19:55

Re: Wyniki konkursu z EP 12/2011 (MachXO2)

Postautor: LuckyStr1ke » 7 lis 2013, o 19:56

dzieki , tez kupie napewno najblizszy numer.

-------------------------------------------------------------------------------------------
program lojalnościowy przykłady, rozwód warszawa, program do wystawiania faktur, fotografia śluba kraków, projekty domów tradycyjnych

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości