Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach - parę pytań i próśb.

drevil
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 29 gru 2007, o 18:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach - parę pytań i próśb.

Postautor: drevil » 20 lut 2012, o 10:24

Witam :)

W końcu dojrzałem do budowy małego wzmacniacza lampowego, żeby pobrzdąkać sobie w domu. Po przeszukaniu internetu znalazłem schemat, który w moim odczuciu nie jest trudny w budowie - prosty układ na lampach 12ax7 i EL34 - poniżej zamieszczam schemat. Do dyspozycji mam radio Unitra Klawesyn, z którego mogę wybrać wnętrzności. Po wykonaniu wzmacniacz będę podpinał do kolumny na dwóch Tonsilach GD 30/30 - impedancja 8 Ohm.

Mam wobec tego kilka pytań i próśb:
- czy mógłby ktoś przejżeć schemat wzmacniacza i sprawdzić, czy jest on prawidłowy? Znalazłem sam schemat, a nie było żadnej relacji z budowy ani nic, więc nie ma 100% pewności, a że jestem kompletnym laikiem, to nie potrafię stwierdzić.
- czy transformator sieciowy i głośnikowy z tego radia będą odpowiednie do mojego projektu?
- czy podstawki pod lampy z radia będą pasowały pod lampy do wzmacniacza?
- jakimi lampami można zastąpić 12ax7 i EL34?
- jaką mocą będzie dysponował ten wzmacniacz w "optymistycznym założeniu"?

Jeżeli ktoś może się podzielić wiedzą, na co zwrócić uwagę podczas budowy, to śmiało proszę :)
W razie postępów budowy będę tutaj zamieszczać relację.

Poniżej zamieszczam schematy wzmacniacza oraz radia.
Z góry dzięki za pomoc :)

Schemat wzmacniacza http://www.gb06.cba.pl/wzmacniacz-schemat.gif
Schemat radia http://www.gb06.cba.pl/klawesyn-schemat.jpg

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach - parę pytań i próś

Postautor: Jacek Bogusz » 20 lut 2012, o 10:35

Nie wolisz zbudować czegoś sprawdzonego? Zwłaszcza, że jak piszesz, brakuje Ci doświadczenia. W EP publikowaliśmy ostatnio schematy wzmacniaczy lampowych i radioodbiornika, można do nich kupić płytki. Autorzy są forumowiczami, można ich podpytać... Sprawdzone, zmierzone, odsłuchane. Same zalety ;)

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach - parę pytań i próś

Postautor: traxman » 20 lut 2012, o 10:45

Poszukaj Atoma, wzmacniacz dokładnie udokumentowany i sprawdzony.

A Klawesyna zostaw w spokoju, to już zabytek, ewentualnie sprzedaj i otrzymaną gotówkę przeznacz na zakup elementów - ale nie dewastuj na starcie, efekt i tak będzie mizerny.

1. Transformator głośnikowy nie będzie pasował.
2. Sieciowy nie będzie pasował do EL34, ona pobiera więcej niż cała obsada tego radia.
3. 12AX7 = ECC83 bezpośrednio, a po drobnych zmianach 6N2P(EW)
4. Podstawki nie będą pasowały do EL34 bo to oktal, a tam są novale, do tego nie znamy sposobu montażu czy do druku czy na obudowę.
5. Schemat wygląda znośnie, jest kilka rzeczy, które można zrobić lepiej.

PS. Zostaw te radio w spokoju.

drevil
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 29 gru 2007, o 18:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach - parę pytań i próś

Postautor: drevil » 20 lut 2012, o 11:06

Radio stoi u dziadka w pokoju jako "mebel", którego nie można sprzedać, bo ma wartość sentymentalną. Po długich dyskusjach zgodził się oddać mi części z niego, ale obudowa musi zostać i ładnie wyglądać.

Chciałbym jednak na początek nie wydawać wiele kasy na transformatory, bo z tego co czytałem jest to najwyższy koszt w wzmacniacza DIY, dlatego chciałem wykorzystać, co mam.

Zależy mi przede wszystkim na kanale czystym, czy Atom taki oferuje, czy to raczej kostrukcja, na której głośniej na kanale czystym nie pogram? Na stornie, skąd ściągałem ten schemat, było napisane, że jest to preamp z Fendera, który osobiście mi odpowiada. Czy jest wobec tego sens zmienić samą końcówkę mocy, czy szukać innego schematu? Jaka ewentualnie inna konstrukcja byłaby godna wykonania, do której pasowałyby te trafa?

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach - parę pytań i próś

Postautor: traxman » 20 lut 2012, o 11:41

Na 2 watowym trafie nie zrobisz głośnego kanału czystego - jeżeli masz oszczędzać na transformatorze głośnikowym, od którego zależy 95% uzyskanego efektu to lepiej odpuścić całkowicie ten pomysł, każda wydana złotówka wyląduje w błocie. Podobnie GD30/30 to nie najlepszy przetwornik do gitary.

Polecam odczekać, dozbierać i zrobić raz a dobrze.

drevil
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 29 gru 2007, o 18:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach - parę pytań i próś

Postautor: drevil » 20 lut 2012, o 12:03

Mam aktualnie zmontowaną kolumnę na GD30/30 - owszem, nie jest to cudo, ale grać się da, w wakcje planowana kolumna DIY na 2x g12h-100. Wzmacniacz, który chcę zbudować ma raczej służyć jako ciekawostka a takżde do pobrzdąkania w domu, bo mój sprzęt aktualnie znajduje się w sali prób, do której nie mam dostępu 24/7.

Czyli rozumiem, że transformatorów ani żadnej innej części nie można wykorzystać do budowy wzmacniacza lampowego?

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach - parę pytań i próś

Postautor: traxman » 20 lut 2012, o 12:22

Niestety do proponowanego tego układu nie wykorzystasz. Jedyne co to na upartego przez przedwzmacniacz można podłączyć gitarę do radia poprzez wejście Gramofon.
W EP opisany był projekt wzmacniacza gitarowego:
http://sklep.avt.pl/p/pl/48283/lampowy+ ... owana.html
lub bardziej złożony z EP3/96.
Na początek jednak polecam 2772, cała dokumentacja jest w *.pdf, można sprawdzić siły na zamiary i ocenić koszt konstrukcji.

drevil
-
-
Posty: 35
Rejestracja: 29 gru 2007, o 18:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach - parę pytań i próś

Postautor: drevil » 20 lut 2012, o 12:37

Okej, będę kombinował i myślał dalej nad tym.

Mam jeszcze takie jedno pytanie, które mnie zawsze nurtowało.
Jaka musi być moc wzmacniacza lampowego, żeby być słyszanym na próbach przy perkusiście, który gra na pojedynczej stopie i nie aż tak głośno? Chodzi mi o gatunki rockowe.
Otóż obecnie mam wzmacniacz 100W na tranzystorach - kanał clean głośność na połowę i na próbach Master na 3/10 a na koncertach na 1/2 (duża sala) i jest zdecydowanie wystarczający. Ponoć sprzęt lampowy pozornie gra głośniej, stąd też moje pytanie.

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach - parę pytań i próś

Postautor: traxman » 20 lut 2012, o 14:33

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć, bo wzmacniacz gitarowy współpracuje z głośnikiem i to od niego zależy generowany hałas. Jeżeli głośnik ma 108dB/W efektywności to pewnie 1W wzmacniacz da radę przeryczeć perkusistę, jeżeli głośnik ma 82dB/W, to nawet jak podłączysz go do 100W elektrowni będzie cisza. Trzeba sprawdzić na własnym głośniku. Dodatkowym problemem jest to, że głośnik jest także elementem kształtującym brzmienie, jeżeli zależy Ci na Clean, nie można głośnika specjalnie katować mocą a sam wzmacniacz musi mieć nieco zapasu. Najlepiej posprawdzać na fabrycznych rozwiązaniach wzmacniacz/kolumna i próbować wykonać na wzór coś samodzielnie.

Wróć do „Live sound, gitara, nagłośnienie, światło, instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości