Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

mrnacia
-
-
Posty: 48
Rejestracja: 11 sie 2011, o 17:09

Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: mrnacia » 11 sie 2011, o 17:11

Witam szukałem na forum lecz niestety nie znalazłem. Potrzebuję zrobić jak najprościej układ który będzie zmieniał biegunowość na wyjściu co np.5sec dokladniej to ma być sterownik do silnika aby zmieniać kierunek obrotu. Czy byłby ktoś w stanie wykonać schemat czegoś takiego podobno można przy pomocy 2xNe555 i mostka H lecz niestety ja nie potrafię :/

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: traxman » 11 sie 2011, o 19:02

Podaj parametry silnika, sam sterownik to pryszcz jeżeli okaże się, że silnik jest na 600V i pobiera 80A :wink:

mrnacia
-
-
Posty: 48
Rejestracja: 11 sie 2011, o 17:09

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: mrnacia » 11 sie 2011, o 19:25

Nie no co ty chodzi mi o sterownik najlepiej schemacik a jeszcze jak by się dało regulować czas potencjometrem to bajka :521:

Silnik to mały 12v pobiera 0.20A-0.4A a moc oddawana max 0,5W

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: traxman » 11 sie 2011, o 19:31

To potrzebne są dwie rzeczy, L293D z parami buforów połączonych równolegle i jakiś układ czasowy dający przebieg 5s/5s np 4541, o tyle wygodny, ze nie wymaga dużych pojemności z racji wbudowanego dzielnika. Idealny byłby ATTINY4 o ile programujesz procesory. Poszukaj w kartach katalogowych, jak nic nie wymyślisz to daj znać. Istotne jest czy potrzebujesz ustawiać tylko częstotliwość przełączania kierunków np od 1/1 sekunda lewo-prawo czy też chcesz mieć możliwość regulacji czasów i dla kierunku lewo i prawo osobno, to nieco komplikuje układ, ale bez jakieś zbędnej przesady da się to zrobić na 555.

mrnacia
-
-
Posty: 48
Rejestracja: 11 sie 2011, o 17:09

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: mrnacia » 11 sie 2011, o 19:40

Hmm z tego co widze to dosyć mądrze to brzmi co piszesz. Potrzebował bym aby były identyczne czasy czyli 5/5. W żadne programowanie się nie bawię jestem początkujący :) Tak więc jak najprościej. Może dało by radę jakiś prosty schemacik dla zobrazowania lepszego

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: traxman » 11 sie 2011, o 19:58

Schemacik, by dało radę, ale wtedy zawsze będziesz początkujący....

mrnacia
-
-
Posty: 48
Rejestracja: 11 sie 2011, o 17:09

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: mrnacia » 11 sie 2011, o 22:55

Hmm to może byś mi wypisał części potrzebne ja to spróbuję jakoś połączyć a jak będą problemy to pomożesz bo chyba taki schemacik jak na początek troche za trudny.

Znalazłem coś takiego :

http://www.forbot.pl/forum/files/artykuly/001/l293d.png

ale parę rzeczy nie rozumiem z tego schematu i nie mam pojęcia jak do tego dołączyć ne555 aby sterować czasowo.

Ale inny kolega zaproponował mi coś takiego:
http://obrazki.elektroda.pl/3203129500_1313086667.jpg

czy będzie to dobrze działać ?? I który pomysł wykonania jest lepszy ?

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: traxman » 12 sie 2011, o 07:27

Tutaj jest schemat części sterującej silnikiem, bufory podłączone równolegle zapewniają spory zapas prądu. Do wejść należy doprowadzić z generatora przebiegi o przeciwnych fazach, polecam CD4047 w konfiguracji astabilnej. Wszystko co potrzebne do konfiguracji i wyznaczenia czasów opisane jest w notach katalogowych CD4047.
M.jpg

mrnacia
-
-
Posty: 48
Rejestracja: 11 sie 2011, o 17:09

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: mrnacia » 12 sie 2011, o 09:50

Do wejść A i B podłączam 2 wyjścia z generatora CD4047 w trybie astabilnym w internecie znalazłem coś takiego:

Obrazek

Tyle że coś mi nie pasuje bo ja miałbym taki:
http://sklep.avt.pl/p/pl/42131/uklad+scalony+4047.html

i jak tu podłączyć??

A i jeśli rozumiem to ten układ z 7805 podłączam do generatora a generator natepnie do sterownika i ze sterownika z wyjścia 6 i 14 do silnika ?

i czy takie połączenia mogą być czy nie bardzo?

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: r-mik » 19 sie 2011, o 08:08

A czy taka gwałtowna zmiana kierunku jest "zdrowa" dla silnika i elementów mechanicznych z nim współpracujących?
Cykl powinie wyglądać tak:
- start prawo
- stop / hamowanie
- start lewo
- stop / hamowanie
idt

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: traxman » 19 sie 2011, o 08:54

Dla małego silnika nie jest to problem, przy chińskiej jakości wykonania rozlatują się od samego leżenia w szufladzie. Dla większych oczywiście lepiej zrobić pełny cykl. Kolega jest początkujący i poszukuje.
Realizacja pełnego cyklu tez nie jest specjalnie trudna (pozostaje pytanie czy hamować wybiegiem czy prądnicowo), wystarczy dodać licznik i z dekodować na stany sterujące L293. Osobiście zrobiłbym to na Attiny4, ale nic nie stoi na przeszkodzie w realizacji dyskretnej.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: r-mik » 19 sie 2011, o 12:41

(...)wystarczy dodać licznik i z dekodować na stany sterujące L293. Osobiście zrobiłbym to na Attiny4, ale nic nie stoi na przeszkodzie w realizacji dyskretnej.
Osobiście też bym dał procek, większe możliwości (PWM na start) przy tej samej cenie i mniejszej powierzchni.
Można też na 4060 + trochę diod, albo 4013 + 4017. W sumie można to zrealizować na setki sposobów.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: Xweldog » 19 sie 2011, o 23:30

Hey
Zgodnie z tematem: prosty układ do zmiany biegunowości ( aż strach pomyśleć co by Ci tu zaproponowano gdybyś poprosił o skomplikowany... ).
Załączniki
Ge555.jpg

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: r-mik » 20 sie 2011, o 07:11

Hey
Zgodnie z tematem: prosty układ do zmiany biegunowości ( aż strach pomyśleć co by Ci tu zaproponowano gdybyś poprosił o skomplikowany... ).
Ciekawe kiedy silnik i przekładnia rozpadnie się.

Ponadto żywotność przekaźnika np 5000000 cykli.
Zmiana stanu co 5 sekund dan nam:
5000000 / ( 5sek * 60min * 24godz) = 694,44 dni, czyli gwarantowany czas pracy to nieco ponad 2 lata (jak w chińskich urządzeniach).

Nie zawsze co najprostsze jest najlepsze. Ponadto chcesz wmówić, że zastąpienie NE555 mikrokontrolerem komplikuje układ? Rozwiązanie, które zaproponowałeś można zastąpić mikrokontrolerem i będzie mniej elementów:
AtTiny25
7805
BS138
1N4148
Przekaźnik
Kondensator 100nf

Gdybyś chciał zrobić fazę zatrzymania / hamowania, to potrzebujesz już więcej elementów, gdybyś chciał silnik powoli rozpędzać to układ rozrósł by sie do kilku scalaków, a tka daję mikrokontroler, mostek H i po robocie.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: Xweldog » 20 sie 2011, o 09:11

Nie widzę "porażającej" różnicy w ilości elementów, że nie wspomnę o ilości pinów w 555 a w µC. Przekaźnik podłączysz wprost do µC, bez jakiegoś tranzystora ? Powodzenia...
Można dyskutować nt. drobnych mankamentów ale to nie ja tylko Ty chcesz wmawiać, że to co jest skomplikowane rzekomo jest proste. Z 555 bierze w rękę lutownicę laik, uczeń początkowych klas SP i za m/w godzinę ma zmianę obrotów. Tendencyjnie zapominasz o czasie, cenie µC / 555 i drobniazgu jakim jest konieczność namalowania i wczytania programu. To rzeczywiście jest "bardzo proste"...

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: traxman » 20 sie 2011, o 18:40

Już sama chęć zastosowania przekaźnika do sterowania silnikiem jest nieporozumieniem, do tego 555 w tej aplikacji nie generuje przebiegu z 50% wypełnieniem o które chodziło założycielowi wątku.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: r-mik » 20 sie 2011, o 18:50

(...) nie wspomnę o ilości pinów w 555 a w µC.
Widać nie znasz sie na mikrokontrolerach. AtTiny25 ma "aż" 8 pinów, a są mikrokontrolery, które mają ich 6 czyli mniej niż NE555.
Przekaźnik podłączysz wprost do µC, bez jakiegoś tranzystora ? Powodzenia...
W spisie elementów umieściłem tranzystor BSS138, ale pewnie nie wiedziałeś co to za element, ponadto mały przekaźnik na 5V można podłączyć bezpośrednio do mikrokontrolera, ale pewnie nie wiesz, że to możliwe (wydajność wyjść AtTiny to 20mA).
Z 555 bierze w rękę lutownicę laik, uczeń początkowych klas SP
Odpowiem krótko: BASCOM (choć go nie preferuję).
Tendencyjnie zapominasz o czasie, cenie µC / 555
Widać, że mikrokontrolery są ci obce:
- najtańszy uC (PIC10F200T-I/OT w ofercie TME): 1,4zł netto (AVR są droższe)
- najtańszy NE555 w obudowie DIP (oferta TME): 0,79zł netto
Fakt, 2 razy drożej, ale na cały projekt kosztujący około 10zł, 79gr to 0,8% ceny!
konieczność namalowania i wczytania programu. To rzeczywiście jest "bardzo proste"...
BASCOM.

PS1
Można stać w miejscu i wszystko robic na TTL-ach i tranzystorach.

PS2
Co odpowiesz na problem żywotności przekaźnika?

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: traxman » 20 sie 2011, o 19:13

A i tak opisana jest tylko żywotność mechaniczna przekaźnika, same styki przełączając obciązenie indukcyjne też długo nie popracują.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: Xweldog » 20 sie 2011, o 20:10

R-mik, piszesz raz BS a raz BSS, zdecyduj się. Sądziłem że miałeś na myśli diodę ale skoro tranzystor, to co ?
Cewkę przekaźnika zostawisz bez diody ? A 7805 bez C ? Znalazłeś sposoby na obniżenie liczby elementów by udowadniać swe racje ? Z ceną masz rację, z pinami pod warunkiem że PDIP. A zaprogramowanie ?

Taxman, na jakiej podstawie twierdzisz że ten układ nie daje 50% ? Jak tego nie wiesz to nie wprowadzaj innych w błąd.

Co do przekaźnika. Dopóki tajemnicą jest jak ten układzik ma pracować, krótko / non stop / dni / miesiące / lata tak długo nie ma podstaw do rozważania żywotności. Do intensywnej pracy na pewno bym ich nie polecał.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Prosty układ do zmiany biegunowości na wyjściu

Postautor: pajaczek » 20 sie 2011, o 21:44

r-mik
Nie wiem czy zauważyłeś, ale sugerujesz PIC'a smd, a to może być problem (dla początkującego).

Nie wiem czy zauważyłeś, ale sugerujesz BASCOM, a to ma się nijak do PIC'ów, no chyba że zaczął je obsługiwać :D - a najtańszy ATTiny w ofercie TME to już 4.99 netto, jakiś '51 Atmela 4.26 netto. A to już nie jest 0.8% ceny projektu.

Wybacz, ale sugerujesz innym że się nie znają na uC, a sam takie wpadki?? Nie chcę Ci dogryzać, ale na siłę (obaj) próbujecie naciągnąć optykę pod swój punkt widzenia.

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości