Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

sterowanie jasnością żarówki halogenowej z PWM

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

hp2703
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2010, o 20:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

sterowanie jasnością żarówki halogenowej z PWM

Postautor: hp2703 » 19 sie 2010, o 20:38

Witam

Chcę przy pomocy PWM regulować jasność żarówki halogenowej 40W (Un=12VDC).
Sygnał sterujący 4-20mA (lub 0-10V). Moc wyjściowa (0-40W) musi być proporcjonalna do tego sygnału.
Nie chce stosować uC. Czy możecie polecić jakiś schemat aplikacyjny? (np. z wykorzystaniem
popularnego 555 lub innego taniego IC)

Pozdrawiam

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 20 sie 2010, o 10:14

Hey
555 ma na pin5 pewien zakres przestrajania. Robiłem coś podobnego dawno ale jak pamiętam, na 555 są problemy z uzyskaniem regulacji od 0 do 100%. Zal. z której strony patrzyć, można uzyskać od 0 do iluś tam lub odwrotnie, od 100% w dół ale nie aż do 0.
Czy Tobie zależy na dokładnie takim przekształceniu czy na płynnej regulacji natężenia światła "na oko" ? Gdyż takie żarówki mają dużą bezwładność termiczną. Reg. od ok. 50 do 100% daje minimalny przyrost natężenia światła. Można kupić ( lub zrobić ) "oszczędzacz akumulatora w aucie" polegający na tym, że na najbardziej "prądożercze" żarówki podaje się 12V ale przez PWM m/w 50%. Z accu pobierany jest 2razy mniejszy prąd a "na oko" świecą praktycznie jak poprzednio. Nie trzeba robić experymentów by się domyśleć, że regulacja od 50 do 100% będzie prawie niezauważalna, wyraźną można uzyskać od 0 do 50%.

hp2703
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2010, o 20:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: hp2703 » 20 sie 2010, o 15:58

Zadaniem żarówki jest podgrzewanie metalowej płytki znajdującej się na przeciwko niej. Temperaturę płytki mierzy czujnik. Całość tworzy stanowisko lab. do regulacji PID.
Trudno mi ocenić, czy wypełnienie 0-50% będzie wystarczające w tym przypadku. Na pewno emitowane ciepło od żarówki będzie proporcjonalne do jasności świecenia. Pytanie, czy dla zakresu 50-100% będzie dalej rosło ciepło emitowane przez żarówkę mimo braku widocznego wzrostu jasności, czy może temp. włókna dla tego zakresu wzrośnie już niewiele (podobnie jak jasność).

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Xweldog » 20 sie 2010, o 21:33

Temat otwierasz jako regulacja natężenia światła a teraz przechodzisz na ciepło. W żarówce te dwa zjawiska są powiązane ale nie wydaje mi się, by współbieżnie. Przy małym natężeniu prądu w ogóle nie będzie świecić światłem widzialnym a ciepło na pewno będzie się wydzielać ( podczerwień ). Może poszukaj charakterystyk, funkcji "temp / prąd" i "natężenie światła / prąd" lub sam przebadaj posiadaną żarówkę.

Awatar użytkownika
Pi-Vo
Moderator
Moderator
Posty: 145
Rejestracja: 30 wrz 2003, o 15:20
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Postautor: Pi-Vo » 21 sie 2010, o 17:31

Ja bym radził układ z rodziny UC384x. Tam uzyskasz regulację wypełnienia od 0-100%, płynnie regulowaną napięciem. Można też kombinować z TL494. Jeśli nie musi to być regulacja PWM a tylko skutek w postaci regulacji żarówki to może być regulacja fazowa na triaku przy użyciu układów do tego przeznaczonych, kiedyś był bardzo dobry, czeski MAA436, teraz chyba nieosiągalny, ale jest do tego dużo nowszych, osiągalnych układów.

hp2703
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 19 sie 2010, o 20:29
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: hp2703 » 24 sie 2010, o 20:12

Dziękuję za Wasze uwagi i spostrzeżenia.

Pozdrawiam

Czajnik
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 17 cze 2004, o 15:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: Czajnik » 24 sie 2010, o 21:09

Napisałeś że nie chcesz uC... ja bym to jednak przemyślał z prostego względu - ciepło wydzielane przez żarówkę na pewno nie jest liniowo zależne od wypełnienia PWMa. W uC wstawisz charakterystykę, która Ci wyjdzie albo z danych od producenta albo z doświadczeń.

Pozdrawiam
Czajnik

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 168 gości