Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Nawigacja w samochodzie

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

viajero
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 5 gru 2008, o 21:04
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Nawigacja w samochodzie

Postautor: viajero » 8 gru 2008, o 20:25

Od dłuższego czasu chodzi za mną taki pomysł... Zabudować w aucie niewielki ekran dotykowy VGA, podłączyć go kablem z komputerem np. w bagażniku. Może być stary notebook, byle miał wyjście na zewnętrzny monitor i USB. W samochodzie mam podłączoną na stałe głowicę GPS z zewnętrzną anteną i z interfejsem Bluetooth. Kiedyś kupiłem program PC Navigator. Używam zestawu głowica GPS+notebook z PC Navigatorem do nawigacji. Jest to o tyle mocne rozwiązanie, że mam mapy całej Europy a program zajmuje na dysku chyba z 10 GB. Ze względu na twardy dysk nie trzeba się jednak przejmować objętością. No i tu zaczynają się schody. Używanie notebooka w aucie nie jest zbyt wygodne. Dodatkowo potrzebny jest zasilacz, bo bateria wytrzymuje 2-3 godziny. Nie można też "normalnie" ustawić profilu zasilania na oszczędzanie energii, bo ekran będzie się wyłączał w sytuacji, gdy jest najbardziej potrzebny.
Notebooka (ogólnie: PC-eta) można by było wykorzystać nie tylko do nawigacji, ale również do obsługi jakiegoś odtwarzacza MP3, DIVX itp. Wszystko jest realne i wykonalne, tylko ekran dotykowy. Niestety, ale są koszmarnie drogie. Nie bardzo rozumiem dlaczego sam ekran 10,4" kosztuje na poziomie 800 złotych. Zrobił ktoś coś podobnego?
A jeśli chodzi o monitory: znacie może jakieś tańsze źródła? W sumie chodzi o niewielki, kolorowy monitor LCD 7..9" z panelem dotykowym, typu "open frame", do zabudowy. Myślę, że wystarczyłoby nawet jakieś 800 x 600 pikseli.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 8 gru 2008, o 22:17

5,7" VGA za ok 300 netto. Może być?

viajero
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 5 gru 2008, o 21:04
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Postautor: viajero » 8 gru 2008, o 23:15

5,7" VGA za ok 300 netto. Może być?
Tak, brzmi dużo lepiej :) A gdzie szukać?

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 9 gru 2008, o 00:30

Jutro Ci powiem ;) (znaczy dziś, ale później).

Don Diego
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2008, o 01:14
Lokalizacja: Rumia

Postautor: Don Diego » 9 gru 2008, o 19:07


Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 9 gru 2008, o 22:19

Ok... musiałem sięgnąć do archiwum księgowego ;)

TP57VGAHBE3 - w JM. Wyświetlacz 275 netto, do tego złączka, tasiemki... razem ok 310 netto. Ceny z kwietnia/maja.

Jak widzę jest jeszcze w seguro (lekko drożej).

A z linka podanego przez Don Diego chyba warte uwagi były by te 5,6"VGA, tylko czy to jest z touchpanelem? chyba nie bo brak w opisie jak przy innych.

kazikow
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2007, o 15:39
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontaktowanie:

Postautor: kazikow » 10 gru 2008, o 12:15

A nie lepiej kupić na Aledrogo monitorek 8" z dotykiem za 400 z kawałkiem. Ostatnio widziałem za 475, ale można upolować i taniej
Do tego oprogramowanie typu carpc i masz wszystko. Nawigacja i masę innych dodatków np. diagnostyka po ODBII, czujniki, parkowania, kamerka, radio tv, divx, gry i co tylko sobie wymyślisz :)

viajero
-
-
Posty: 41
Rejestracja: 5 gru 2008, o 21:04
Lokalizacja: W-wa
Kontaktowanie:

Postautor: viajero » 10 gru 2008, o 13:40

Pajączek, dziękuję za informację i poświęcony czas. Oglądałem ofertę MARITEX'u, ale niezbyt szczegółowo (to od Don Diego) i nie widziałem niczego z wejściem VGA, tylko Composite i RGB. VGA to też niby RGB, ale... No i niejasna sprawa panelu dotykowego, który był zazwyczaj na krókiej tasiemce. A ja chcę USB i driver do panelu taki, aby udawał mysz. Nie chcę "kombinować". A co do Allegro. Nie znalazłem niczego za "400 z kawałkiem", ale systematycznie przeglądam. Zazwyczaj spotykałem okolice 10" za 800 z kawałkiem. Pomysł układowy jest, oprogramowanie działa, jest wszystko, co trzeba, tylko monitorek. Nie mniej jednak sprawdzę trop "carpc", może to coś lepszego ;)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 10 gru 2008, o 15:45

viajero, hmm... może źle się zrozumieliśmy. VGA nie złącze, lecz rozdzielczość ;) (640x480), bo bywają jeszcze QVGA (320x240).
Wszystko jest realne i wykonalne, tylko ekran dotykowy. Niestety, ale są koszmarnie drogie. Nie bardzo rozumiem dlaczego sam ekran 10,4" kosztuje na poziomie 800 złotych.
Więc potrzebujesz nie ekran, lecz monitorek ;) przez ekran rozumiem raczej samą matrycę + sterownik.

Jeśli faktycznie były by jakieś (nawet chińskie) monitorki 8" z WEJŚCIEM VGA za 500zł.. to było by fajne rozwiązanie.

kazikow
-
-
Posty: 7
Rejestracja: 23 mar 2007, o 15:39
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontaktowanie:

Postautor: kazikow » 11 gru 2008, o 11:56

iej tasiemce. A ja chcę USB i driver do panelu taki, aby udawał mysz. Nie chcę "kombinować". A co do Allegro. Nie znalazłem niczego za "400 z kawałkiem", ale systematycznie przeglądam. Zazwyczaj spotykałem okolice 10" za 800 z kawałkiem.
Coś kiepsko patrzysz ;-)
Jakiś czas temu zakupiłem 2 szt po 405zł (z przesyłką). Kilka dni temu skończyła się aukcja, 8" poszły za właśnie 400 z kawałkiem. Dziś znalazłem za 549zł :)
A jak wszystko skompletujesz to możesz zrobić np. coś takiego

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 131 gości