Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

PR006 za free -prośba do Redakcji EP

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

PR006 za free -prośba do Redakcji EP

Postautor: Medicus » 24 maja 2008, o 16:46

Jestem z wielu szczęśliwców którzy załapali się na darmowe płytki przy okazji zakupów w sklepie AVT na Leszczynowej, ale w tym sterowaniu bramą wykorzystano jakiś procesorek Atmela, więc bez wsadu do niego nie ma co nawet do tematu podchodzić.
Czy można prosić Redakcję EP o udostępnienie schematu i wsadu do tego kitu ?

MDz
-
-
Posty: 365
Rejestracja: 29 mar 2003, o 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: MDz » 26 maja 2008, o 15:29

Czy PR006 wygląda tak?
http://obrazki.elektroda.net/11_1209033957.jpg

Nie wiem jak Redakcja, ale ja osobiście tego projektu nigdy nie widziałem.
Nie widzę lewej strony płytki, niemniej schemat da się IMHO z niezłym prawdopodobieństwem odtworzyć:

IC6 to niemal na pewno jakiś 20-pinowy Atmel (51-ka. 90S2313 lub Tiny2313)

Większość scieżek IC4 kryje się pod płytką, ale obstawiam jakiś HC595 lub 4094.
Albo MUX analogowy (4051 ?)

Z prawej strony jakiś moduł transceivera radiowego. Pewnie na 433MHz.
Przjrzałem znane mi źródła takowych modułów (sensu, tme, kamami, seguro) i nie trafiłem na nic o pasującym układzie wyprowadzeń. Ale może coś przeoczyłem. W razie zawsze można wstawić coś innego.

IC1..IC3 to transoptory. Zastosowanie standardowe, więc transoptory pewnie też (CNY17)

Nie mam pomysłu na scalak DIP8 w pobliżu procesora otoczony garścią analogówki. Typuję jakiś niewyszukany op-amp. Zasilanie niesymetryczne, więc może LM358? Jeżeli płytka miała nosić na sobie sterownik do bramy to pewnie przydałabby się jakaś kontrola przeciążenia silników (pobieranego prądu). A to tłumaczyłoby obecność część analogowej.

Zastanawiają mnie dwa tyrystory po lewej stronie. Czyżby tyrystorowy zasilacz do silnika z przekaźnikami PK1,PK2 przełączającymi kierunek obrotów?

Trudno czytać płytkę widząc tylko jedną stronę a drugiej mogac się tylko domyślać. Niemniej mając ją w ręku da się sporo odtworzyć.

Pozostaje kwestia programu. Jeżeli układ nie trafił do normalnej sprzedaży, to nawet nie ma pewności, że projekt doczekał się wersji finalnej. Tym bardziej, że nikt w AVTR nie rozdawał gotowych sterowników a jedynie gołe PCB.
Dlatego zdrowiej będzie potraktować tę płytkę jako zgrabną "platformę rozwojową" do napisania własnego kodu. Nawet jeśli powstanie w efekcie sterownik windy wciągającej na maszt flagę z okazji święta narodowego Rapubliki Vanuatu.

--
MDz

Awatar użytkownika
Medicus
-
-
Posty: 316
Rejestracja: 9 paź 2007, o 22:31
Lokalizacja: Londyn

Postautor: Medicus » 26 maja 2008, o 20:48

Wziąłem jedną płytkę, więc nie ma sensu bawić się w pisanie programu ale jeśli tych piszących byłoby kilku to tylko i wyłącznie dla celów edukacyjnych warto spróbować swoich sił

Ten 8-nóżkowy to raczej EEPROM, bo ma zwarte nogi 1-2-3-4 oraz 7-8 a nogi 5 i 6 to chyba SDA i SCL bo idą na porty uP.

Co do IC2-IC3 to IC2 steruje tyrystorami, załacza oba jednoczesnie, chyba dla uproszczenia programu tak zrobiono, IC3 daje info do uC że obecne jest zasilanie. Sygnał proporcjonalny do prądu brany jest z R11 a info na uP przekazuje IC1.

Co do IC4 to jest zagadka, pewnie jakaś cyfrówka ale inwertery tu nie podchodzą, nie pasują też multipleksery, może jakiś ciekawy driver tu zastosowano ??

Jakoś nie wierzę że nie ma do tego dokumentacji, bo niby z czego wykonano ładna 2-stronną płytkę z metalizacją i opisami :632:
Nie mniej może znajdzie się dobry człowiek i podpowie nam co to jest i do czego to można wykorzystać

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości