Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVT 5108 - 2-kanałowy termometr

johnny_west
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2007, o 19:26
Lokalizacja: Tarnów

AVT 5108 - 2-kanałowy termometr

Postautor: johnny_west » 22 lis 2007, o 20:11

Zakupiłem sobie u Waszego dystrybutora w Tarnowie ( firma Betatronic ) termometr jak w temacie. Niestety po zmontowaniu pojawił sie problem, mianowicie na jednym kanale temperatura czytana jest poprawnie natomiast na drugim pokazywane są tylko dwie wartości: przy temp. poniżej 23-24 ' C wskazanie na wyświetlaczu to 85'C natomiast powyżej 24'C wyświetlacz pokazuje 27.9'C :559: O co chodzi ???
Dodam że oba czujniki są sprawne oraz że układ wygląda na zmontowany poprawnie.......
Niestety nie mam też odpowiedniego programatora żeby zweryfikować wsad w procesorze z tym dostępnym na płycie cd....

Czy procesor po zaprogramowaniu jest sprawdzany na poprawność działania ?? czy może tylko robiona jest weryfikacja zapisu ?

Dodatkowe pytanie to takie dlaczego nie jest poprawnie odczytywana temperatura z czujników typu ds1820 ?

johnny_west
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2007, o 19:26
Lokalizacja: Tarnów

Postautor: johnny_west » 23 lis 2007, o 13:44

No dobra, widzę że nie ma chętnego który by przynajmniej zasugerował gdzie szukać błędu.....
Na moje szczęście znalazłem usterkę, wygląda na to że port z którego był błędny odczyt temperatury jest bardziej prądożerny niż zakładał to konstruktor termometru ( taka rozrzutność parametrów procesora ?, nie do końca sprawny port ? inne cuda ? ) w każdym bądź razie po wymianie rezystora podciągającego R2 o wartości 4,7 kohm na 3,9 kohm nastąpiła znaczna poprawa działania termometru :629: czyli czujnik jest czytany poprawnie :611:


Nadal pozostaje kwestia braku poprawnego odczytu z czujnków DS1820.....czy ktoś może mi odpowiedzieć dlaczego nie można ich w tym konkretnym przypadku zamiennie stosować ? ( termometr zaprojektowano z czujnikami DS18B20 )

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 23 lis 2007, o 15:04

Nadal pozostaje kwestia braku poprawnego odczytu z czujnków DS1820.....czy ktoś może mi odpowiedzieć dlaczego nie można ich w tym konkretnym przypadku zamiennie stosować ? ( termometr zaprojektowano z czujnikami DS18B20 )
Dlatego, że odczyt temperatury DS18B20 dokonywany jest nieco inaczej niż w DS1820. Różnica polega na tym, że cześć ułamkowa temperatury w B20 to 4 najmłodsze bity, natomiast w tym drugim tylko jeden najmłodszy bit. Różnią się więc rozdzielczością pomiaru (oraz zakresem mierzonych temperatur).

szymel
-
-
Posty: 212
Rejestracja: 16 sty 2005, o 16:42
Lokalizacja: Włocławek

Postautor: szymel » 24 lis 2007, o 09:46

Dlatego, że odczyt temperatury DS18B20 dokonywany jest nieco inaczej niż w DS1820.
Chyba się zapędziłeś , albo przejęzyczyłeś ;)
Obydwa DS-y odczytuje się dokładnie tak samo , tylko odczytane dane interpretuje się w odmienny sposób.
Różnica polega na tym, że cześć ułamkowa temperatury w B20 to 4 najmłodsze bity, natomiast w tym drugim tylko jeden najmłodszy bit. Różnią się więc rozdzielczością pomiaru (oraz zakresem mierzonych temperatur).
Z treścią w nawiasie też nie mogę się zgodzić , bo zakres jest w obu identyczny(-55,+125).

Co do reszty , mogę tylko przyklasnąć :)

Piotrek

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Postautor: RcTomek » 24 lis 2007, o 10:47

Chyba się zapędziłeś , albo przejęzyczyłeś ;)
Obydwa DS-y odczytuje się dokładnie tak samo , tylko odczytane dane interpretuje się w odmienny sposób.
Masz rację, po prostu źle się wyraziłem :)

Zgadza się: dla obu układów to -55...+125°C. Byłem przekonany, że dla DS1820 max. temperatuera pomiaru to +85°C; mój błąd.

Serwis
Moderator
Moderator
Posty: 62
Rejestracja: 17 mar 2003, o 11:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Serwis » 31 gru 2007, o 07:08

Witam
Okazało się że wartość rezystorów podciągających R2 i R3 wynosząca 4,7k dla niektórych czujników DS18B20 jest za wysoka. Jeżeli występują błędy pomiaru temperatury należy zmniejszyć wartość rezystorów R2 i R3 do 2,2k.
Pzdr

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości