Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Win XP zacina się

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
elektronika1984
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 8 sty 2007, o 11:51
Lokalizacja: Chrzanów

Win XP zacina się

Postautor: elektronika1984 » 14 lut 2007, o 12:53

Na kompie mam zainstalowane Win98SE i WinXP Profesional. Win98SE nie sprawia mi kłopotów podczas gdy WinXp zacina się co jakiś czas na dwie lub trzy minuty. Objawia się to tym, że gdy mam uruchomionego Winampa, piosenki spowalniają do tego stopnia, że słychać tylko szum z głośników. Podobnie jest z filmami, najpierw idzie całkiem dobrze a za chwile zacina i idzie po jednej klatce. Mógłbym tak wymieniać, zacina się wszystko... Wniosek jest taki, że to nie wina jakiegoś konkretnego programu, tylko całego systemu. Gdzieś na forum wyczytałem, żeby sprawdzić w jakim trybie pracują kontrolery, ale nie pisało co mam zrobić dalej z tą informacją.... Moje kontrolery pracują w następujący sposób: "Ultra DMA tryb 2".

Parametry kompa:
Płyta główna Asus P2B, chipset: intel 440bx
HDD WDC800BB (80GB)
SDRAM 256MB 133MHz
PII 333MHz - przetaktowany na 400MHz

Czy to komp jest zbyt słaby na XP, a może problem tkwi w czymś innym? Dodam, że podana płyta oficjalnie pracuje z pamięciami 100MHz, ale nieoficjalnie pracuje też z 133MHz.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 14 lut 2007, o 14:05

Na pierwsze wrazenie... troche slaby procek i malo ram jak dla XP. Co prawda miesci sie chyba w wymaganiach min, ale... dobrze ze choc grafiki na plycie nie masz ;)

Zobacz jak masz przyznawany swap, o przepraszam pamiec wirtualna. Pewnie standardowo - dynamicznie. Ustaw wielkosc statyczna na 2-3 razy ram. to powinno pomoc troche, o ile problemem jest przepelniajaca sie pamiec (a po winamp/filmach mysle ze moze byc). (dobrze byloby zrobic to na swiezym systemie, albo zdjac swap do 0, zrobic defragmentacje, i dopiero zalozyc swap na okreslona wartosc).

Przydal by sie jakis test pamieci (na tych overclocknietych ustawieniach), dysku. Chyba ze jestes absolutnie pewny ze 100% sprawne. Te osy troche inaczej reaguja na drobne problemy z pamiecia, takie nie powodujace jeszcze crash, tylko drobne zgrzyty.

giego
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:38
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Postautor: giego » 14 lut 2007, o 14:17

A może warto zainteresować się tym: "mini xp 2.1 pl"

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 14 lut 2007, o 17:03

Szczerze mówiąc wydaje mi się że to może być wina pamięci.. w swoim kompie mam 1GB RAMu i zaraz po odpaleniu znika mi minimum 250..tyle pochłania mi sam system nie mówiąc już np. o emule który potrafi zapożyczać nawet 500MB (!!) winamp dodatkowo tez nie bardzo oszczedza pamiec. Swoją drogą jak Ci się zacina wciśnij CTRL+ALT+DEL i zobacz ile procent procesora jest w użyciu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 14 lut 2007, o 17:35

Systemy maja to do siebie, ze lepiej lub gorzej gospodaruja tym co maja. Jak wlozysz 2G, to na starcie pewnie zajmie Ci z 400M :619:

A jak juz wciskac 3 krole - co nie jest glupim pomyslem, tylko nie zawsze dajacym odpowiedzi - to warto dodac jeszcze kilka kolumn, np. zuzycie ram, swap chwilowe/szczytowe...


A ten mini xp... wyglada ciekawie, nie spotkalem tego, pytanie tylko jak z legalnoscia tego rozwiazania (jego udostepniania). Osobiscie nie wiem jak to kwalifikowac, moze istnieje jakis "precedens".

Awatar użytkownika
elektronika1984
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 8 sty 2007, o 11:51
Lokalizacja: Chrzanów

Postautor: elektronika1984 » 15 lut 2007, o 19:02

Ja również po raz pierwszy spotkałem się z Win XP mini, ale skusiłem się i zainstalowałem go. Powiem szczerze, że ten Win rozwiązał problem - już się nie przycina :D Więc wielkie dzięki za wskazówkę.

Zanim przeinstalowałem system to normalny XP dość znacznie obciążał procesor. Wskaźnik oscylował głównie między 80-100%.

Filis
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 9 mar 2007, o 18:34
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Postautor: Filis » 9 mar 2007, o 18:44

Witam, ja mam tez podobny problem z zacinaniem sie systemu. Zacinanie polega na 3-4 sekundowym zcieciu sie kursora i wszystkich programow, zrobilem nawet reinsatal ale nic nie dalo:(. Tylko ze mam 512mb i procka 1,6 takze mysle ze wymagania spelniam, moim zdaniem to co innego. tylko co...
Jezeli ktos sie spotkal moze z takim wybrykiem prosze o jakies wskazowki;)
Pozdrawiam

mail:mar.3@interia.pl
gg:1036101

Awatar użytkownika
Piotreek
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 8 sty 2007, o 21:29
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Piotreek » 10 mar 2007, o 00:24

Pewnie niektorzy pomyślą że to bez sensu, ale polecam bardzo gruntowne przeskanowanie tego co posiadasz na pozostałych partycjach,szczególnie tego co (jeśli wogole) ściągałeś.Nie dawno spotkałem się z dośc wiekowym kompem.. 1,2GHZ,256ram..reszty można się w sumie domyśleć..nawet po kilku formatach nie odżył. Okazało się że na pozostałych partycjach miał "raptem" ponad 400 wirusów(sic!).Dopiero przeczyszczenie całości pozwoliło na komfortową pracę.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 134 gości