Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

transformtor do zasilacza.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

transformtor do zasilacza.

Postautor: Sławek5 » 21 gru 2006, o 08:53

Cześc.
Zadam bardzo banalne pytanie i proszę sie nie śmiać.

Mam zasilacz zbudowany na np LM7812. Pobieram z niego 0,5A. Oczywiście jest mostek i kondensatory filtrujace. I teraz. JAki transformator? Jakie musi byc napięcie AC po stronie wórnej i jaki prąd płynie w uzwojeniu wtórnym.

Nastek
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 13 gru 2006, o 14:31
Lokalizacja: Rabka

Postautor: Nastek » 21 gru 2006, o 09:25

Napięcie na wejściu stabilizatora powinno byc od 14,5 do 35V. Oczywiście niepotrzebnie duża różnica napięc między wejściem a wyjściem => duża temperatura obudowy

Sławek5
-
-
Posty: 485
Rejestracja: 15 sie 2003, o 16:40
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Postautor: Sławek5 » 21 gru 2006, o 09:52

OK. Ale to jest napięcie ne wejsciu a stabilizatora, a ja pytam o napięcie przed prostownikiem na uzwojeniu wtórnym transformatora, i co z prądem, też w uzwojeniu.

Są tu pewne różnice między napięciem zmiennym a stałym.

RcTomek
-
-
Posty: 357
Rejestracja: 18 lip 2005, o 17:28
Lokalizacja: Głogów / Wrocław

Re: transformtor do zasilacza.

Postautor: RcTomek » 21 gru 2006, o 18:49

Mam zasilacz zbudowany na np LM7812. Pobieram z niego 0,5A. Oczywiście jest mostek i kondensatory filtrujace. I teraz. JAki transformator? Jakie musi byc napięcie AC po stronie wórnej i jaki prąd płynie w uzwojeniu wtórnym.
Taki transformator, którego napięcie po wyprostowaniu i odfiltrowaniu będzie wynosiło 15 - 20V. Może to być np. trafo dający 15 - 18V AC. Pamiętajmy też, że wydajność prądowa LM78XX wynosi trochę ponad 1A.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 90 gości