Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Wdrożenie urządzenia na polski rynek

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Wdrożenie urządzenia na polski rynek

Postautor: elemid » 3 kwie 2006, o 13:25

Witam!

Załóżmy, że jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej, i chcę wdrożyć na masową skalę, na krajowy rynek urządzenie elektroniczne, a ściślej zestaw urządzeń, pracujących w pewnej skończonej sieci magistralnej i realizujących pewne określone zadania z zakresu automatyki domowego przeznaczenia.

Mam następujące pytania:

1. Jakie muszę przeprowadzić ekspertyzy i jakie atesty zdobyć, by móc urządzenie / system urządzeń wprowadzić na polski rynek?
2. Jakie mogą być poszczególne koszty, wiążące się z punktem pierwszym, oraz wszelkimi pozostałymi kwestiami pozatechnicznymi (aspekty prawne itp.)
3. W jaki sposób zabezpieczyć swój pomysł i uchronić go przed masowym wykorzystaniem przez konkurencję? Jakie koszty będą się z tym wiązały?

Podsumowując: Szukam aktualnych informacji na temat wdrażania urządzenia elektronicznego na rynek krajowy. Czy znacie jakieś adresy www, gdzie mógłbym poczytać na temat wszystkich formalności z tym związanych, wymogów, atestów, niezbędnych do wypuszczenia, legalnie i oficjalnie, urządzania na rynek? Czy można liczyć na jakieś dotacje lub inne wsparcie finansowe na rozruch działalności?

Ewentualnie, gdzie mógłbym takie informacje zdobyć / uzyskać?

TRistan
-
-
Posty: 28
Rejestracja: 22 lis 2005, o 17:59
Lokalizacja: Polska

Postautor: TRistan » 5 kwie 2006, o 15:02

Mozesz sprobowac opatentowac swoje urzadzenia. Wejdz na strone netowa urzedu patentowego (poszukaj w googlu). Jest kilka dziedzin w ktorych mozna cos opatentowac. Bedziesz musial "troche" poczytac i posciagac z ich strony. Jezeli nie stac cie na caly patent to urzad moze ci "zasponsorowac" jaks czesc oplaty.

Co do tych certyfikatow to chyba powinienes sie zglosic do instytutu ktory wydaje takie certyfikaty, poszukaj "zgodnosc elektromagnetyczna". Teraz ci nie powiem jak taki zaklad sie nazywa ale poszukaj na swoim aparacie telefonicznym albo w jego instrukcji gdzie mial homologacje albpo kto wydal atest. I do tego kogos sie zglos. Oni z tego zyja wiec napewno udziela ci wszelkich informacji. Cos mi sie wydaje ze na homologacje/atest to musiasz wydac ok. 10tys zl. O jakis dotacjach nic nie powiem bo niewiem. Wiem tylko ze jak otwierasz firme(zakladasz pierwszy raz) to chyba mozesz byc zwolniony z ZUSu czy czegos tam na kilka miesiecy.

Jak na cos wiecej natrrafie to napisze

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 5 kwie 2006, o 16:01

A czy nie ma ryzyka, ze projekt nie jest dosc unikalny? Wiecie, "wszystko" juz wymyslono ;)

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: elemid » 5 kwie 2006, o 16:24

A czy nie ma ryzyka, ze projekt nie jest dosc unikalny? Wiecie, "wszystko" juz wymyslono ;)
Nie musi chodzić nawet o samo wymyślenie (choć również o to). Chodzi o stworzenie rynku na to "coś" i masowe tego "czegoś" wdrożenie. Jeśli chodzi o ryzyko związane z "nietrafionym" pomysłem, jestem przekonany, że jest ono nikłe.

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 5 kwie 2006, o 16:57

skoro nie musi byc unikalne, to nie da sie zabezpieczyc przed kopiowaniem pomyslu przez konkurencje.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 5 kwie 2006, o 17:15

Mozesz sprobowac opatentowac swoje urzadzenia. Wejdz na strone netowa urzedu patentowego (poszukaj w googlu). Jest kilka dziedzin w ktorych mozna cos opatentowac. Bedziesz musial "troche" poczytac i posciagac z ich strony. Jezeli nie stac cie na caly patent to urzad moze ci "zasponsorowac" jaks czesc oplaty.
Poza patentami istnieje jeszcze cos takiego jak pawa autorskie, ale to zaledwie 3-ci i chyba najmniej wazny punkt z listy pytan.
... poszukaj na swoim aparacie telefonicznym albo w jego instrukcji gdzie mial homologacje albpo kto wydal atest.
O ile pamietam to moim bylo Ministerstwo lacznosci (o ile teraz jeszcze istnieje takowe, to i tak nie jest chyba zbyt odpowiednim miejscem) - moze lekko inna nazwa, ale napewno jakies ministerstwo, zdajsie ze teraz bylby to URTIP - przejal uprawnienia uwczesnego min.
O jakis dotacjach nic nie powiem bo niewiem. Wiem tylko ze jak otwierasz firme(zakladasz pierwszy raz) to chyba mozesz byc zwolniony z ZUSu czy czegos tam na kilka miesiecy.
No to niestety wprowadzasz w blad. ZUS tak calkiem nie pozwoli na zwolnienia, z czego by placili renty i emerytury ?? W koncu musza jakas kase wyciagnac :evil:

Mozliwe ugli:
- Ulga w pierwszej rejestracji dzialalnosci, w urzedzie gminy/miasta. Standardowo oplata ta wynosi 100 zl, niekiedy jest obnizona do 50 (jak u mnie) albo calkiem zniesiona.
- Ulga w skladkach ZUS - o ile nie prowadziles dzialalnosci w ciagu ostatnich 5 lat, oraz nie zakladasz dzialalnosci polegajacej na swiadczeniu uslug Twojemu dotychczasowemu pracodawcy, oraz dodatkowo zalozyles dzialalnosc PO 24 sierpnia 2005, to mozesz placic skladki ZUS od 30% minimalnego wynagrodzenia, a nie jak to jest standardowo od 60% sredniego. Roznica jak ok 260 i ok 750 /msc. Znizki takie moga Cie obejmowac przez pierwsze 2 lata prowadzenia dzialalnosci (jednak mozesz z nich zrezygnowac, gdyz ich przyznanie wiaze sie tez z rezygnacja z czesci praw zwiazanych z ubezpieczeniami spolecznymi (brak ew. zasilku dla bezrobotnych, brak skladek rentowych za ten okres - bedzie potraktowany jako okres bezskladkowy mimo ze cos tam placisz.

i to tyle

Dotacje:
Poszukaj swojej lokalnej (wojewodztwo) Agencji Rozwoju Regionalnego (lub hasla ZPORR - Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego). Tam dowiedz sie o:
- dzialanie 2.5 (dla nowej dzialalnosci - mozna dostac do 5000 Euro dotacji inwestycyjnej, oraz dotacje pomostowe, a takze cykl szkolen - zwykle jedno powiazane z drugim i trzecim, oraz wymagajace "wkladu wlasnego") uwaga, zainteresuj sie tym PRZED zalozeniem dzialalnosci.
- dzialanie 3.4 - przeznaczone dla juz prowadzacych dzilalnosci (przez 3 lata funkcjonowania firmy). Dotacja do 50% inwestycji (w szczegolnym przypadku do 65%).

- dodatkowo zapytaj w Urzedzie Pracy czy maja fundusze, wowczas dotacja do 5 krotnosci sredniego wygagrodzenia na zalozenie dzialalnosci.

i to tez raczej tyle, jesli idzie o nowe dzialalnosci (Uwaga: ZPORR 2.5 i dotacja z UP wykluczaja sie nawzajem).

Jak masz pytania o 2.5 (biore wlasnie udzial w takim projekcie u siebie) to w miare mozliwosci Ci odpowiem.

Sam zas chetnie (zreszta juz wczesniej tez o to pytalem, ale zero odzewu) dowiedzial bym sie jak to jest z dopuszczeniem na rynek urzadzen elektr(onicznych), wymogi itp.
Uprawnieniach SEP - uwazacie ze warto i dla kogo tak naprawde warto ??

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 5 kwie 2006, o 18:23

Sam zas chetnie (zreszta juz wczesniej tez o to pytalem, ale zero odzewu) dowiedzial bym sie jak to jest z dopuszczeniem na rynek urzadzen elektr(onicznych), wymogi itp.
Generalnie na wszystkie tego typu urządzenia trzeba spełnić odpowiednie wymogi aby móc urządzenia oznakować znakiem CE, bez tego nie mozna takich urządzeń wprowadzić do obrotu na terenie Polski również. Wykaz dyrektyw Europejskich możesz znaleźć tu , z pewnością jedną z nich będą dyrektywy dotyczące niskonapięciowego sprzętu elektrycznego 73/23/EWG, 93/68/EWG, mogą być również inne ale to trzeba sobie znaleźć w wykazie.
Dyrektywy to jedna sprawa druga to związane z nimi normy zharmonizowane ale to mozna znaleźć w Wykazie Polskich Norm (PN) wprowadzających europejskie normy zharmonizowane a tam korzystając z odpowiednich odnosników trzeba się przekopać przez normy które mogą dotyczyć danego urządzenia.
Oznakowanie urządzenia znakiem CE nie musi być równoznaczne z koniecznością potwierdzeniem tego prawa przez tzw. jednostkę notyfikowaną (jednostak taka poprzez regularne audyty potwierdza że firma spełnia wymogi odpowiednich dyrektyw i przepisów, i posiada system dajacy pewność spełniania tych wymogów). Producent o ile wlasciwa dla jego wyrobów dyrektywa nie przewiduje inaczej, moze sam oznaczyć takie urządzenie znakiem CE i wystawić deklarację zgodności z wymogami dyrektywy, co oznacza że bierze pełną odpowiedzialność za to że urządzenie spełnia wymogi jakie stawia przed nim dyrektyw i właściwe normy zharmonizowane oraz inne przepisy. Powinien mieć jednak przeprowadzone właściwe badania techniczne i badania "kompatybilności elektromagnetycznej" dla tego urządzenia, a to lepiej jak zrobi laboratorium akredytowane, w Warszawie można to zrobić np w Instytucie Elektrotechniki (badania kompatybilności).
Dla wyjaśnienia Znak CE może być w postaci samych liter CE i wtedy mamy pewność że urządzenie ma znak nadany tylko przez producenta i nie jest to potwierdzone przez jednostkę notyfikowaną, znak CE z postępującymi za literkami CE czterema cyframi np CE0128 to znak potwierdzony przez jednostkę notyfikowaną o numerze 0128.

[ Dodano: 05-04-2006, 20:35 ]
Myślę że sporo informacji w tym zakresie mozna uzyskać w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji S.A. gdzie Laboratorium Elektrotechniczne Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. wykonuje badania:
1. Badania EMC (Kompatybilność elektromagnetyczna)
- emisja
- odporność
2. Badania hałasu i drgań
3. Badania efektywności energetycznej
4. Badania bezpieczeństwa użytkowania:
- sprzętu elektrycznego: gospodarstwa domowego, elektronicznych urządzeń powszechnego użytku, urządzeń techniki informatycznej i biurowej, sprzętu laboratoryjnego, transformatorów małej mocy,
- maszyn: elektronarzędzi ręcznych, ręcznych akumulatorowych, przenośnych,
- aparatury medycznej,
- zabawek elektrycznych,
- automatów do gier
5. Badania na zgodność z normami i specyfikacjami technicznymi w zakresie
uzgodnionym między Laboratorium a klientem

Warto również zaglądnąć tutaj:
1. Europejski System Certyfikacji Wyrobów Elektrotechnicznych - CCA - www.cenelec.org
2. Międzynarodowy System Certyfikacji Wyrobów Elektrotechnicznych - IECEE (CB) - www.iecee.org

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Postautor: gktiger » 6 kwie 2006, o 09:44

Wszystko co Wojte napisał jest prawdą, należy jeszcze tylko pamiętać, że lada moment wejdzie w życie (od lipca) dyrektywa RoHS o zakazie stosowania niektórych substancji chemicznych, którą też musisz wziąść pod uwagę przy planowaniu produkcji.
Jeszcze parę lat i Unia nas zabije swoją biurokracją i mnożeniem ograniczeń... (a Chińczycy tylko na to czekają) :(

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 41 gości