Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Porównywanie kolorów - zagadka matematyczna?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 15 mar 2006, o 00:20

Zaraz zaraz... tu nie ma zadnego mojego algorytmu (bynajmniej ja nie uzurpuje sobie praw do zadnego z zamieszczonych). Nie ma zadnego mojego programu... itd.
Probowalem jedynie wytlumaczyc lopatologicznie dlaczego kwadraty roznic a nie modul roznicy (ktorego pierwotnie uzyl Petersz).

Example:

Kod: Zaznacz cały

kolor wzorcowy (128, 255, 0) kolor 1 (64,255,80) kolor 2 (128, 255, 128)
ktory jest blizszy ??

Kod: Zaznacz cały

kwadrat odleglosci: dla 1-go => 64^2+0+80^2 = 10496 dla 2-go => 0+0+128^2 = 16384
blizszy jak widac 1-wszy

Kod: Zaznacz cały

Modul: dla 1-go => 64+0+80 = 144 dla 2-go => 0+0+128 = 128
blizszy jest 2-gi

Optycznie chyba wybral bym 1-wszy ;)
Sorki za juz taka lopatologie, ale jak widac slowny opis nie kazdy zrozumial :roll:

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 15 mar 2006, o 14:11

A mój poprzedni post?! Widziałeś kolor wybrany przez algorytm z kwadratami? W tamtym przypadku zdecydowanie (jak na mój gust ;)) podobniejszy jest kolor wybrany przez "mój" algorytm... Zrobię, tak jak Ty, żeby nie było wątpliwości:

Kod: Zaznacz cały

kolor wzorcowy (100, 180, 30) kolor 1 (140, 150, 10) kolor 2 (20, 180, 30)

Kod: Zaznacz cały

kwadrat odleglosci (Twoja propozycja): dla 1-go => 40^2 + 30^2 + 20^2 = 2900 dla 2-go => 80^2 + 0 + 0 = 6400
podobniejszy kolor 1

Kod: Zaznacz cały

Modul (mój algorytm): dla 1-go => 40 + 30 + 20 = 90 dla 2-go => 80 + 0 + 0 = 80
podobniejszy kolor 2

I obrazek (po raz drugi ;)):

Pozdr.

P.S. Raz jeden algorytm jest lepszy, a raz drugi... od czego to zależy? :uhoh:

[ Dodano: 15-03-2006, 13:28 ]
Acha, pamiętasz pajączku pierwsze uruchomienie mojego dema... znalazłeś podobniejszy kolor, niż ten, który wybrał program. W przypadku algorytmu z potęgami, tak samo wybiera ten sam kolor co "mój" algorym ;). Błąd z "czarną dziurą" już poprawiłem :D.
Załączniki
kolory.gif
kolory.gif (1.67 KiB) Przejrzano 10047 razy

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Postautor: gktiger » 15 mar 2006, o 14:37

Podobny -> bardziej podobny -> najbardziej podobny.
Polska języka trudna języka :)

[ Dodano: 15-03-2006, 14:43 ]
Ale problem oceny kolorów rzeczywiście ciekawy - często staję przed problemem jak zdefiniować tolerancję (odchyłkę) od koloru wzorcowego i czy to co dostaję do oceny jeszcze mieści się w granicach tej tolerancji czy już nie.

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 15 mar 2006, o 14:54

Podobny -> bardziej podobny -> najbardziej podobny.
Polska języka trudna języka :)
No już nie miałes się do czego przyczepić?! :P Na szczęście moja pani od polskiego nie czyta tego forum (tak sądzę ;)), więc... Można chyba sobię czasem troszeczkę złamać zasady (o ile to zrobiłem?) dla oszczędzenia czasu i pieniędzy? :). Po za tym temat dotyczy czegoś innego :twisted:.

Pozdr.

P.S. #1
Załączam poprawioną wersję z algorytmem z potęgami (ładuje paletę).

P.S. #2
No i znowu po wysłaniu odpowiedzi, widzę pozmieniane posty! :)
Załączniki
potęgi.rar
(3.41 KiB) Pobrany 288 razy

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Postautor: gktiger » 15 mar 2006, o 15:07

Wiem, że problem dotyczy czego innego ale aż mnie zęby bolą jak czytam :D . Poza tym poruszyłeś naprawdę bardzo ciekawy temat.

Pozdrawiam

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 15 mar 2006, o 15:09

O, znalazłem (kolejny) przypadek, gdy algorytm z potęgami wyłożył się, a mój nie :). Jak narazie mój sposób wydaje mi się skuteczniejszy (tylko jedna jak dotąd wpadka :)). Oto dowody:

[ Dodano: 15-03-2006, 14:13 ]
Wiem, że problem dotyczy czego innego ale aż mnie zęby bolą jak czytam :D .
A może nie od czytania bolą Cię zęby, tylko... :703: :P
Poza tym poruszyłeś naprawdę bardzo ciekawy temat.
W sumie nigdzie indziej nie znalazłem czegoś o podobnym zagadnieniu, więc założyłem nowy temat. Z początku nikt nie odpowiadał, ale teraz... take forum to ja lubię ;). I fajnie, że ktoś też się tym zainteresował, dzięki!

Pozdr.
Załączniki
alg_potęgi.jpg
Tutaj algorytm z potęgami nie zabardzo się spisał:
mĂłj_algorytm.jpg
Jak widać, program znalazł do¶ć podobny ciemnoniebieski...

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 15 mar 2006, o 16:28

Podobny -> bardziej podobny -> najbardziej podobny.
Polska języka trudna języka :)
Wiem, że problem dotyczy czego innego ale aż mnie zęby bolą jak czytam
Proponuje udac sie do dentysty... raz na nascie lat by wypadalo... zwlaszcza ze slownik PWN sie z Toba nie zgadza :568:

Kod: Zaznacz cały

kwadrat odleglosci (Twoja propozycja):
Jeszcze raz podkreslam... to nie jest zadna moja propozycja, moj algorytm... Pierwszy w temacie o tym algorytmie wspomnial Press (choc zmodyfikowalismy go pozniej, konkretnie Arek zasugerowal pominiecie pierwiastka, gdyz nie wyplywa on na wyniki, a przyspieszy to algorytm).
O, znalazłem (kolejny) przypadek, gdy algorytm z potęgami wyłożył się, a mój nie . Jak narazie mój sposób wydaje mi się skuteczniejszy (tylko jedna jak dotąd wpadka ).
Zaraz sie Gktiger przyczepi ze nie skuteczniejszy, a bardziej skuteczny :mrgreen: :mrgreen:
Ale do rzeczy, to sa szczegolne przypadki, jednak wersja z kwadratami odleglosci skladowych (a wiec ogolniej odleglosc reprezentacji w przestrzeni 3-wym) powinna byc skuteczniejsza (o przepraszam... bardziej skuteczna :twisted: ).

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 15 mar 2006, o 17:19

Jeszcze raz podkreslam... to nie jest zadna moja propozycja, moj algorytm... Pierwszy w temacie o tym algorytmie wspomnial Press (choc zmodyfikowalismy go pozniej, konkretnie Arek zasugerowal pominiecie pierwiastka, gdyz nie wyplywa on na wyniki, a przyspieszy to algorytm).
Hmmm... teraz, to się nie przyznajesz? :roll: Nie, żartuję ;), ale być może Twoja wypowiedź:
Dlaczego kwadraty ?? Bo moze sie zdazyc ze przyblizajacy bedzie sie roznil tylko 1 skladowa, ale znacznie. Wowczas w Twoim algorytmie moze zostac zakwalifikowany jako bliski, podczas gdy przy kwadratach roznic, blizszym bedzie taki ktorego wszystkie 3 skladowe sie roznia, ale zadna w az takim stopniu.
...mnie skłoniła, żebym pisał, że to Twoja propozycja (wyraźnie w wypowiezdzi podkreślasz, że algorytm z potęgami będzie "lepszy" ;)) Faktycznie, algorytm nie wyszedł od Ciebie... Ale chyba jesteś raczej ku niemu "skłonny", niż ku mojemu 8).
Proponuje udac sie do dentysty... raz na nascie lat by wypadalo... zwlaszcza ze slownik PWN sie z Toba nie zgadza :568:
W sumie też miałem zajżeć do słownika, ale nie miałem czasu i zapomniałem... No i głupio teraz trochę wyszło gktiger, nieprawdaż? :P
Ale do rzeczy, to sa szczegolne przypadki, jednak wersja z kwadratami odleglosci skladowych (a wiec ogolniej odleglosc reprezentacji w przestrzeni 3-wym) powinna byc skuteczniejsza (o przepraszam... bardziej skuteczna ).
Właśnie, powinna... toretycznie może i tak, ale w praktyce, to wygląda trochę inaczej :). Narazie jest 2 : 1 dla mnie, więc jako skuteczniejszy algorytm uważam mój :D.

Co jeszcze do kolorów - zauważyłem, że np. przy kolorze R = 90, G = 180, B = 30 zmiana wartości R czy B nie wpływa aż tak drastycznie jak zmiana wartości G. Wydaje mi się, że w sumie nie jest to takie "liniowe" (nie wiem, czy dobrze ująłem), więc jeśli chciałoby się to uwzględnić, to trzebaby pewnie się troche pobawić i opracować dość skomplikowany algorytm :mrgreen:.

A może jest jakaś zależność, kiedy lepiej zadziała mój algorytm, a kiedy algorytm pa... ten z potęgami ;).

Pozdr.

P.S.
Czemu (P)pajączku piszesz mój nick z wielkiej litery? :) Ja piszę Twój z małej, ponieważ tak już masz :mrgreen: i chyba nie bez powodu... Dobrze robię? :) A tak w ogóle to Piotrek z tej strony (zapewne wielu z Was się tego domyślało :D)- przestanę już być tak anonimowy 8).

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Postautor: gktiger » 16 mar 2006, o 08:27

Proponuje udac sie do dentysty... raz na nascie lat by wypadalo... zwlaszcza ze slownik PWN sie z Toba nie zgadza :568:
W sumie też miałem zajżeć do słownika, ale nie miałem czasu i zapomniałem... No i głupio teraz trochę wyszło gktiger, nieprawdaż? :P
:o Co ty masz za słownik ?!! Proszę o skan tej strony. Poszukaj sobie na stronie http://sjp.pwn.pl/slowo.php?begin=podobn Ja szkołę podstawową kończyłem dość dawno ale stopniowanie przymiotników aż tak bardzo się nie zmienieło!!!

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 16 mar 2006, o 13:37

Co ty masz za słownik ?!! Proszę o skan tej strony. Poszukaj sobie na stronie http://sjp.pwn.pl/slowo.php?begin=podobn Ja szkołę podstawową kończyłem dość dawno ale stopniowanie przymiotników aż tak bardzo się nie zmienieło!!!
Nie badzmy zacofani, skan (lol)... Zamiast sie dalej klocic, to kliknij w "slownik PWN" w mojej poprzedniej notce, a sam zobaczysz co to ja mam za slownik... !!!!!!!!!!!!!

Notabene ten sam, w ktorym to Ty mi kazesz szukac...

gktiger
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 6 paź 2003, o 14:20

Postautor: gktiger » 16 mar 2006, o 14:43

:o :o :o :o Idę sobie wyrwać wszystkie zęby ...

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 16 mar 2006, o 16:34

Ej, Panowie... ale zaleciało off topikiem :twisted:. Wracając do tematu, to juz zaimplementowałem algorytm do wersji z obrazkiem, ale narazie jest to wersja robocza, jak skończę, to może i wyślę :).

Pozdr.

michalxb
-
-
Posty: 167
Rejestracja: 11 gru 2004, o 16:03
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: michalxb » 16 mar 2006, o 21:07

Witam!

To ja dorzuce swoje pare groszy:-)

Czytając pomyslałem sobie czy nie możnaby zastosować metody wykorzystywanej podczas konwertowania do skali szarości.

Używa się do tego prostego wzoru który bierze odpowiednią część z każdego koloru i to składa, jeżeli zrobićby w pętli piksel po pikselku i proównywanie mogłoby dzialać(tak mi się wydaje).

Tylko byłby to troche czasochłonny proces, nie wiem jak ważna w tym wypadku ejst szybkość działania.

Pozdrawiam.
Michał M.

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 17 mar 2006, o 09:05

Pocecam abstract i entry:

http://www.jandspromotions.com/philips2 ... AR1813.htm

Jest to rozwiazanie konkursu ARM-owego, detektor kolorow. Metoda - hmmm :)

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 19 mar 2006, o 15:44

Pocecam abstract i entry:

http://www.jandspromotions.com/philips2 ... AR1813.htm

Jest to rozwiazanie konkursu ARM-owego, detektor kolorow. Metoda - hmmm :)
To się raczej nie nadaje :D. Czy ktoś może wie, gdzie znajdę informację, jaka jest "składnia" plików *.pcx, *.bmp itd... ?

Pozdr.

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 19 mar 2006, o 17:28

To się raczej nie nadaje :D.
Pisalem o uzytej metodzie. Jak najbardzioej sie nadaje.

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 19 mar 2006, o 18:28

To się raczej nie nadaje :D.
Pisalem o uzytej metodzie. Jak najbardzioej sie nadaje.
:twisted: To się nie nadaje do zastosowania w moim przypadku :D. Pisząc "to się raczej nie nadaje" miałem na myśli, że całe użądzenie... :)

Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na zadane przezemnie wcześniej pytanie?! ;)

Pozdr.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 19 mar 2006, o 20:15

petersz (jak chciales... z malej :roll: ) a czy chociaz zajrzales do kodu tego projektu... wyglada ciekawie :roll:


Zas odnosnie Twojego pytania o formaty... a Wikipedie to Ty znasz ?? konkretniej to tu i tu

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 19 mar 2006, o 20:38

Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na zadane przezemnie wcześniej pytanie?! ;)
Nie. Formaty te podobno pochodzą od samego Stwórcy, choc niektorzy twierdza, ze na Ziemie przywiezli je kosmici. Kilku smialkow probowalo je rozszyfrowac, ale zwariowali, jak Łużyn (Obrona Luzyna) czy Petros Papachristos (Zabojcza Hipoteza - polecam!) ;).

petersz
-
-
Posty: 579
Rejestracja: 2 gru 2005, o 18:26
Lokalizacja: ---

Postautor: petersz » 20 mar 2006, o 10:42

petersz (jak chciales... z malej :roll:) a czy chociaz zajrzales do kodu tego projektu... wyglada ciekawie :roll:
Zajżałem do kodu, ale nie chciało mi się zbytnio zagłębiać itd...
Zas odnosnie Twojego pytania o formaty... a Wikipedie to Ty znasz ?? konkretniej to tu i tu
Wikipedyja... coś, kiedyś obiło mi się o uszy :D. To, co podałeś... hmmm... jeśli chodzi o PCX, to jest tam algorytm kompresji, a nie, jak plik jest zbudowany :lol:. Co do BMP, to już więcej informacju znalazłem, ale... chodziło mi mniej więcej o coś takiego: http://pingu.ii.uj.edu.pl/~armo/homepag ... ev/pcx.txt
Trochę dużo tego i skomplikowane :idea: ;). Chodzi mi tylko o to, żeby załadować paletę zawartą w danym obrazku, a nie obrazek. Narazie nie mam jeszcze pomysła, jak to zrobić - w dodatku dla każdego formatu trzeba będzie trochę inaczej... W dokumentacji biblioteki graficznej nie znalazłem odpowiedniej funkcji, ale może coś przeoczyłem, więc poszukam jeszcze...
petersz napisał:
Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na zadane przezemnie wcześniej pytanie?!

Nie. Formaty te podobno pochodzą od samego Stwórcy, choc niektorzy twierdza, ze na Ziemie przywiezli je kosmici.
Ehh... a jednak gdzieś znalazł się człowiek, który mi pomógł (już nie raz) i znał odpowiedź na moje pytanie 8).

Pozdr.

Wróć do „Nie(elektroniczny) Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości