Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

AVT 2550

Jarus
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 7 mar 2006, o 00:32
Lokalizacja: Polska

AVT 2550

Postautor: Jarus » 7 mar 2006, o 00:55

Pewnego razu zamontowałem sobie na płytce stykowej programator ISP zl2prg. Działał bez problemu. Potem kupiłem sobie taką oto płytkę programatora: AVT 2550/P Zamiast 74ls244 zamontowałem 74hct244, bo taki miałem pod ręką. Zmostkowałem jeszcze piny portu LPT: 2 z 12 i 3 z 11, po to aby Pony Prog widział ten programator.
ZL2prg i AVT2550/P są konstrukcjami bardzo podobnymi. Jedną z różnic jest zamontowana dioda (1N4148). I tu zrodziło się moje pytanie. Otóż, gdy do zestawu z mikrokontrolerem ATmega32 podłączyłem programator zl2prg, to cały układ włączał się dopiero po uruchomieniu zewnętrznego zasilacza. Natomiast, gdy podłączyłem AVT 2550/P to mój cały układ z mikrokontrolerem działa nawet bez podłączania zewnętrznego zasilacza! Bez problemu można go programować. Wygląda na to, że prąd jest czerpany z portu LPT. Do mikrokontrolera podłączonych jest kilka diód. Na wejściu układu jest około 2,5 V i tak na oko z 5 - 10 mA.
Czy taka sytuacja nie jest niebezpieczna dla portu LPT i całego komputera? Czy takie działanie mojego programatora jest jest prawidłowe? A może pokusić się jednak o wlutowanie gdzieś diody prostowniczej?

Jeśli ktoś ma jakieś informacje na ten temat, to proszę niech odpowie.

Miałem króciutko napisać, ale mi nie wysżło :)

Dodane:
Jeszcze raz chciałem wyraźniej podkreślić, że na początku złożony przeze mnie programator niczym nie różnił się od pierwowzoru oprócz zastosowanego układu: zamiast LS244 zamontowałem HCT244. Już wtedy występował w/w efekt. Dopiero potem zmostkowałem połączenia, o których napisałem wyżej, lecz zachowanie programatora było identyczne.

Wróć do „Kity AVT”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości