Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Jaki wzmachol ?

Sebastian

Jaki wzmachol ?

Postautor: Sebastian » 4 kwie 2003, o 11:48

Witam
Jestem w trakcie budowy systemu pomiarowego oparteg na SW(pomiar charakterystyki i impedancji glosnikow miedzy innymi) potrzebuje do tego celu zlozyc sobie jakis wzmacholek tzn moc nie musi byc wielka wystarczy jakies 20W ale parametry tego wzmacholka musza byc bardzo ale to bardzo przyzwoite prosze o pomoc w tym wzgledzie tzn jakis dokladny opis budowy z schematem plytki drukowanej itd itp
Za odp z góry dziekuje.

Pozdrowiam
Sebastian

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 4 kwie 2003, o 17:23

Przeszukaj archiwum EP http://www.ep.com.pl/?archiwum.htm - w ciągu ostatnich kilku lat parę projektów wzmacniaczy było publikowanych, może coś tam znajdziesz.

Sebastian

Postautor: Sebastian » 5 kwie 2003, o 13:55

Przeszukiwalem to archiwum jeszcze za nim napisalem posta
nic sensownego nie znalazlem na elektrodzie tez patrzalym i z tym samym skutkiem
a wiec jeszcze raz ponawiam swoja prozbe

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 10 kwie 2003, o 18:44

A może spróbuj na układach Philipsa TDA8927 i TDA8929 przy pomocy pary tych układów zrobisz wzmacniacz dwukanałowy wydaje się że o b ardzo dobrych parametrach (klasa D), a jeśli do tego nie wykorzystasz całegałej mocy (do 2x80W) to parametry powinny Cię zadowolić. Tu masz link do kart katalogowych http://www.semiconductors.philips.com/p ... #datasheet - poczytaj może Ci się spodoba :D . W ostatnim numerze EDW jest nawet opisany projekt na tych układach.

rk
-
-
Posty: 49
Rejestracja: 10 kwie 2003, o 22:51
Lokalizacja: gdynia

Postautor: rk » 10 kwie 2003, o 23:02

hehe do pomiarów wzm. kl.D i w dodatku stereo.... Wojtek, chyba sobie jaja robisz... :lol:

tak poważnie do SW może być dowolny wzm. o szerokim pasmie od lm3886 poczynając. W ep. było było żeczywiście mnóstwo końcówek mocy i pewnie wszystkie (oprócz klD i tragicznych wzm. typu tda1514) nadają się do tego celu.

pamiętaj że tutaj nie ma znaczenia jakość dźwięku, tylko parametry, głównie szerokie pasmo i SR

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 11 kwie 2003, o 08:41

rk zaproponuj Sebastianowi coś konkretnego :) Na temat lm3886 Sebastian już negatywnie się wypowiedział w innym wątku ( viewtopic.php?t=171 ) więc to mu raczej nie odpowiada, a układy z EP też odrzucił :)

rk
-
-
Posty: 49
Rejestracja: 10 kwie 2003, o 22:51
Lokalizacja: gdynia

Postautor: rk » 12 kwie 2003, o 15:04

sebastian, myślę, że twoje oczekiwania są po prostu za duże do SW (jak i innych komputerowych systemów pom.).

gdy używam SW wpinam w niego wzmak który mam pod ręką i którego nie muszę wypinać z systemu.
kilka m-cy temu robiłem testy kilku wzm. w tym zastosowaniu: lm3886, wzm. z E10/95, wzm fabrycznymi: Myryad MI120, Hafler P400.
pomiary wychodziły praktycznie identyczne, mimo, że te wzm. bardzo się różnią brzmieniem, klasą, i parametrami.

jeśli to ma znaczenie, to dodam, że mierzyłem monitor na audiomach focala.

pozdr

Sebastian

Postautor: Sebastian » 15 kwie 2003, o 11:31

dzieki za posty ale dokladny problem lezy w tym ze w tej chwili posiadam wzmachol na tda 7294 i przy pomiarze ts z ta koncowka czestotliwosc rezonansowa glosnika mam zawsze o 5Hz wieksza niz bez wzmachola i nie wiem czym jest to spowodowane (chyba koncowka) i dlatego sobie znalesc cos sensownego bo kto wie czy przy pomiarach akustycznych tez sobie nie przesowa pasma pozatym tda 7294 (ten egzemplaz co ja posiadam )ma nie rowne polowki sinusoidy i nie wiem jak to wyregulowac i chcialem wlasnie cos takiego malego co by mialo ragulacje wszystkich tych bajerow tzn regulacje polowek itd itp no i oczywiscie jak juz skladam to parametry by moglo tez miec niezle

rk
-
-
Posty: 49
Rejestracja: 10 kwie 2003, o 22:51
Lokalizacja: gdynia

Postautor: rk » 15 kwie 2003, o 15:18

wzmacniacz ma wielokrotnie mniejszą rezystancję wyjściową niż karta, co wpływa na m.in fs. pomiar ze wzmacniaczem jest pomiarem dokładniejszym.

co do nierównych połówek sinusoidy to raczej sprawdziłbym sygnał wejściowy, lub urządzenie którym ją (sinusoidę) obserwujesz.
niemożliwe jest to, że wzmacniach tego typu (rezerwa mocy, duże sprzęrzenie zwrotne, dość szerokie pasmo) miał widoczne zniekształcenia przy sygnale rzedu voltów.
weż dwukanałowy oscyloskop, podłącz na wejście i na wyjście tego wzmacniacza a gwarantuję, że oba sygnały będą miały dokładnie ten sam kształt.

Sebastian

Postautor: Sebastian » 16 kwie 2003, o 10:28

nie mam w tej chwil oscyloskopu i juz raczej nie bede mial kiedys sobie pozyczylem i zrobilem mniejwiecej tak jak Ty mowisz sygnal puszczalem z kompa tzn z sb live i na wyjsciu karty sygnal byl dobry a na wyjsciu wzmacniacza polowki byly przesuniete teraz zrobilem w taki sposob ze najpierw w programie SW uzylem polecenia rekord czestotliwosci 1kHz i podlaczylem najpierw wejscie karty z wyjsciem i wszystko bylo ok potem wstawilem w miedzy te wejscie i wyjscie wzmak i zas sinusoida byla przesunieta
no coz chyba mam pecha do sclakow i chyba musze dalej tego wzmaka szukac ale juz napewno nie na scalaku za duzo mam do nich uprzedzen moze sa bezproblemowe w uruchomieniu ale pozatym nie widze zadnych plusow

Awatar użytkownika
cksrv
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2003, o 01:43
Lokalizacja: Twin Peaks

Postautor: cksrv » 16 kwie 2003, o 12:42

Witam
a moze zainteresuje Cie Driver LM391N?
THD 0,01%.
Jest to tylko driver dla tranzyst i masz mozliwosc korekcji tego czego nie masz w TDA 7294. Mysle ze do twojej koncepcji o cala klase lepszy i stwarza mozliwosci i ingerencji i przebydowy.
Na TDA nic nie zmienisz bo calosc "siedzi w srodku"
:)

Sebastian

Postautor: Sebastian » 17 kwie 2003, o 16:38

czy jestes moze w posiadaniu jakiegos gotowego wzmaka na tej kosci tzn jakis schemat montazowy z wzorem plytki drukowanej itd itp bo sam za projektowanie sie za bardzo nie chce brac zawsze mialem problemy z przydzwiekiem (pewnie zle poprowadzona masa na plytce) bylbym bardzo wdzieczny za taki schemacik

Wróć do „Elektronika retro, lampy, audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości