Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Mikrikonrolery ARM LPC2114???HELP

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Artuross
-
-
Posty: 12
Rejestracja: 11 mar 2005, o 21:04
Lokalizacja: szczecin

Mikrikonrolery ARM LPC2114???HELP

Postautor: Artuross » 17 maja 2005, o 00:44

Witam zwaracam sie do wszystkich z uprzejma prosba o pomoc w rozpoczeciu nauki programowania kontolerow ARM LPC21xx.Potrzebuje mateialow naj lepiej po polsku i wszelkich informacji.Przykladowych programow w jezyku C itp.Wiekie Dzieki.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 17 maja 2005, o 01:56

:) :arrow: yahoo
:arrow: google
:idea: proponuje przeprosic sie z angielskim i poszukac u zrodla czyli :arrow: producenta :wink:
:D

Piotr
Moderator
Moderator
Posty: 465
Rejestracja: 14 lut 2003, o 13:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Piotr » 17 maja 2005, o 22:55

Przyklady na ARM-y (w ARM-GCC) sa dolaczane do zestawow dostarczanych przez BTC. Poza tym, progranmuje sie sie tak samo jak wszystkie inne ;-).
Moze Pomoze Ci kurs szykowany do EP, zwlaszcza, ze NAGLE jego popularnosc wzrosla :]
Pzdr
PZb

UdioS
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 5 lut 2004, o 19:45

Postautor: UdioS » 6 cze 2005, o 13:06

Poza tym, progranmuje sie sie tak samo jak wszystkie inne ;-).
Moze Pomoze Ci kurs szykowany do EP, zwlaszcza, ze NAGLE jego popularnosc wzrosla :]
Pzdr
PZb
Witam na kiedy jest przewidziane ukazanie się artykułów??
Poza tym, progranmuje sie sie tak samo jak wszystkie inne ;-).
Tak jak wszystkie inne ARMy??
Czy inne procki. ogólnie rzecz biorąc tak ale w każdym są małe drobne szczegóły odróżniające je od innych których nieznajomość znacznie utrudniają życie.
Też zacząłem próbować sił z ARMamai ale jak na razie męczę się z pętlą PLL od czterech dni nic nie osiągnąłem mimo że mam kilka przykładów :(

No dobra nie zrzędzę
Cieszę się że ktoś pomyślał o kursie dla armów
Pozdrawiam
J.S.

tomek_j
-
-
Posty: 264
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:06

Postautor: tomek_j » 6 cze 2005, o 14:08

Tak jak wszystkie inne ARMy??
Czy inne procki. ogólnie rzecz biorąc tak ale w każdym są małe drobne szczegóły odróżniające je od innych których nieznajomość znacznie utrudniają życie.
Też zacząłem próbować sił z ARMamai ale jak na razie męczę się z pętlą PLL od czterech dni nic nie osiągnąłem mimo że mam kilka przykładów :(

No dobra nie zrzędzę
Cieszę się że ktoś pomyślał o kursie dla armów
Pozdrawiam
J.S.
Piotr miał na mysli, że nie trzeba czegos specjalnego zeby je programowac. Musisz miec srodowisko np Keil uVision 3, darmowy kompilator C GNU do pobrania ze strony www.keil.com, falsh loader i dokumentacje ze strony Philipsa, plytke uruchomieniowa np www.btc.pl (lub wlasną), kabelek RS. Opanowujesz uVision3, analizujesz przyklady, i piszesz programy. Nie napisales co nie dziala z PLL - popatrz do pliku startup.s -> PLL setup. tam mozesz ustwic PLL.
LPC Philipsa sa dosc stabilne i chyba nie maja wiekszej wpadki z peryferiami chodz nie wiadomo. Napisalem pare rzeczy na nie i wszystko raczej dziala (lacznie z przerwaniami)
Pzdr
T.

UdioS
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 5 lut 2004, o 19:45

Postautor: UdioS » 9 cze 2005, o 05:19

Piotr miał na mysli, że nie trzeba czegos specjalnego zeby je programowac. Musisz miec srodowisko np Keil uVision 3, darmowy kompilator C GNU do pobrania ze strony www.keil.com, falsh loader i dokumentacje ze strony Philipsa, plytke uruchomieniowa np www.btc.pl (lub wlasną), kabelek RS. Opanowujesz uVision3, analizujesz przyklady, i piszesz programy.
T.
Zgadzam się. Ale ważne jest również pewne doświadczenie, znajomość procesora i kompilatora której brak sprawia że czasami malutki błąd staje się ogromnym problemem. Dlatego przydatna jest pomoc kolegów juz bardziej doświadczonych.

Nie napisales co nie dziala z PLL - popatrz do pliku startup.s -> PLL setup. tam mozesz ustwic PLL.
LPC Philipsa sa dosc stabilne i chyba nie maja wiekszej wpadki z peryferiami chodz nie wiadomo. Napisalem pare rzeczy na nie i wszystko raczej dziala (lacznie z przerwaniami)
Pzdr
Udało mi się już uruchomić PLL. Sam od niedawna zacząłem przygodę z ARMami i czasami małe niedopatrzenie może sprawić problemy (bawię się w GCC)
Pozdrawiam
J.S.

[ Dodano: 09-06-2005, 06:33 ]
Witam zwaracam sie do wszystkich z uprzejma prosba o pomoc w rozpoczeciu nauki programowania kontolerow ARM LPC21xx.Potrzebuje mateialow naj lepiej po polsku i wszelkich informacji.Przykladowych programow w jezyku C itp.Wiekie Dzieki.


Witam

Do rozpoczęcia przygody z programowaniem ARMów potrzebna Ci będzie jakaś płyta startowa na której będziesz mógł ćwiczyć. Proponuję zakupienie jakiejś gotowej. Gdy na początku nie będzie coś działało nie będziesz się zastanawiał czy problem tkwi w sprzęcie czy w oprogramowaniu. Osobiście używam „ZL1ARM” dostępnej w sklepie www.kamami.pl (grupa wspomnianego wcześniej www.btc.pl) z mikroprocesorem LPC2124. Uważam że cena do jakości jest jak najbardziej OK. chociaż miałem nadzieję znaleźć coś więcej oprócz Kompilator , IDE i jednego przykładu na płycie dołączonej do zestawu.
W sklepie internetowym dostępnych jest również kilka innych zestawów z procesorami PHILIPSa. Jeżeli chciałbyś korzystać z innych rodzajów ARMów to na pewno coś się znajdzie w sieci. Podobno PROPOX ma wypuścić coś z ARMami ATMELa.
Do pracy z ZL1ARM będzie Ci potrzebny jeszcze zasilacz i kabelek RSa 1 do 1.

Do tworzenia programów potrzebny będzie Ci jakiś kompilator.
Dostępne są komercyjne jak. Keil, IAR, ... Dobrze dopracowane, ułatwiające programowanie oraz debugowanie, ale niestety wszystkie dosyć kosztowne. Wersje demo dostępne w sieci.(Keil –wersja do 16k kodu dostepna na plycie od ZL1ARM)
Dostępne są również darmowe kompilatory GCC jak : CYGNUS, GCCARM, WinARM. Ja korzystam z WinARMA. Jest to wersja podobna do WinAVRa programującego procesory ARV. Ma w sobie Programe notepad który na początku ułatwia życie jeżeli nigdy wcześniej nie używałeś kompilatorów Gcc. WinARMa można ściągnąć ze strony : http://www.siwawi.arubi.uni-kl.de/avr_p ... _projects/ Jak również kilka programów przykładowych. Plusem WinARMa jest iż dostępnych jest dużo artykułów o WinAVR. Opisujących konfigurację i programowanie. W rozpoczęciu pracy dużo pomógł mi artykuł „Programowanie procesorów w języku C” z Elektroniki dla Wszystkich maj 2005. polecam

Muszę Cię zmartwić. Niestety nie ma zadużo materiałów do nauki programowania ARMów po polsku. Praktycznie wogóle. Jedyny sposób to przystosowanie do własnych potrzeb materiałów o programowaniu w WinAVR oraz analizowanie prostych przykładów i metoda prób i błędów. No chyba że znakomicie znasz język angielski to napewno coś znajdziesz w sieci.

Kompilując przykłady w WinARM sprawdź czy w pliku „makefile” masz podane ścieżki dostępu:
DIRPRG = c:/
DIRGNUARM = $(DIRPRG)/WinARM
DIRGNUARMBIN = $(DIRGNUARM)/bin
DIRGNUARMUTILS = $(DIRGNUARM)/utils/bin
Brak tego wyświetla błąd o niemożliwości znalezienia pliku


Programując w Keilu sprawdź czy w menu
Projekt -> Components,Environment,Books.. -> Folders/Extensions masz zaznaczone opcje:
Use Setting from TOOLS.INI
Oraz
Use Keil ARM Tools
Wybierasz rodzaj zastosowanego kompilatora. Wybranie kompilatora GNU (musisz go również do instalować) lub ARM wyświetla błędy. Najprawdopodobniej dlatego, że składnia C pod Gcc i Keil troszkę się różnią.

A także w :
Projekt -> Options for Target ‘LPC2100 -> Output masz zaznaczone opcje:
Create HEX file HEX Format: HEX-386
Program stworzy plik nazwa.hex służący do zaprogramowania procesora

Do programowania rodziny procesorów LPC21xx służy program ‘LPC2000 Flash Utility’
Po wybraniu pliku do wgrania w oknie ‘Filename’ Należy zresetować układ, włączyć „Upload to Flash”, puścić przycisk reset. i program zaczyna się wgrywać.
Najlepiej mieć też zaznaczone opcje:
Use DTR/RTS..................................
Execute Code...........

Mam nadzieję, że Ci coś to pomoże. Jak byś miał jeszcze jakieś pytania to w miarę możliwości spróbuję Ci pomóc.

Pozdrawiam
J.S.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 124 gości