Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Czujnik

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

kedzi1
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 21 sie 2004, o 09:32
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Czujnik

Postautor: kedzi1 » 3 wrz 2004, o 19:32

Czy ktoś coś wie o czujnikach przepływu powietrza ? Chodzi o prosty pomiar typu: prawidłowy/nieprawidłowy. W gre wchodzi raczej czujnik termiczny...
Jeśli ktoś miał do czynienia z tym tematem proszę bardzo o jakiekolwiek wskazówki.

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Agrest » 4 wrz 2004, o 13:32

To czego potrzebujesz, przepływomierza, czy czujnika temperatury?
PozdrA

kedzi1
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 21 sie 2004, o 09:32
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Czujnik

Postautor: kedzi1 » 4 wrz 2004, o 15:22

Potrzebuje mierzyć przepływ powietrza. Z tego co wiem istnieją czujniki termiczne do tego celu. Jest to połączenie elementu grzejnego (mały rezystor) z czujnikiem temperaturu. Czujnik ma b. małą bezwładność temperaturową i przepływ powietrza powoduje ochładzanie czujnika proporcjonalne do wielkości przepływu.
To wszystko co wiem o tych czujnikach. Szukam osoby która ma doświadczenie w ich stosowaniu. Interesuje mnie także gdzie można je nabyć.

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Agrest » 4 wrz 2004, o 18:50

Nie wiedziałem o takiej metodzie. Wpisałem w google "przepływomierze termiczne" i jest o czym czytać. Co prawda głównie oferty handlowe, ale jak chcesz więcej teorii i znasz angielski, to wpisz "mass flow meter".
PozdrA

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty: 389
Rejestracja: 10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 4 wrz 2004, o 21:05

No ja słyszałem o tej metodzie, ale nie same czujniki do kupienia, tylko wentylator z takim czujnikiem. Same czujniki to raczej ciężko będzie kupić.

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Agrest » 4 wrz 2004, o 22:00

No to nie kumam. Wydawało mi się, że jedną z zalet tej metody pomiaru jest jej, przepraszam za wyrażenie, "bezwentylatorowość".
PozdrA

Awatar użytkownika
Press
-
-
Posty: 389
Rejestracja: 10 mar 2004, o 16:21
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Press » 4 wrz 2004, o 22:52

No to nie kumam. Wydawało mi się, że jedną z zalet tej metody pomiaru jest jej, przepraszam za wyrażenie, "bezwentylatorowość".
PozdrA
No i wszystko się zgadza. Ten czujnik był tam zastosowany do pomiaru przepływu powietrza, a że akurat na drodze przepływu wymuszonego przez wentylator to już inna bajka.

prompt
-
-
Posty: 116
Rejestracja: 30 sty 2004, o 23:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: prompt » 5 wrz 2004, o 09:06

Tego typu czujniki używane są w samochodach. Elementem pomiarowym jest gorący drut platynowy. Czujniki te mają dość istotną wadę - są bardzo drogie.

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 5 wrz 2004, o 09:17

Tego typu czujniki używane są w samochodach. Elementem pomiarowym jest gorący drut platynowy. Czujniki te mają dość istotną wadę - są bardzo drogie.
Może dopasuj sobie taki mały układzik - zwykła dioda na jakimś małym radiatorku. Zasilasz ją dobranym eksperymentalnie prądem - tak żeby w stojącym powietrzu wygrzewała się do znacznie wyższej temperatury niż w wymuszonym przepływie. Sygnałem wyjściowym będzie spadek napięcia na diodzie. Będzie to wymagać nieco eksperymentów ale powinno zadziałać.

Pozdrowienia Jurek S.

kedzi1
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 21 sie 2004, o 09:32
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Czujnik

Postautor: kedzi1 » 6 wrz 2004, o 17:09

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem i za wskazówki.

Widziałem taki czujnik. Jest bardzo malutki, niewiele mniejszy od główki szpilki i ma trzy wyprowadzenia. Pytałem o to w sklepach elektronicznych ale wszyscy wzruszają tylko ramionami.

Chyba sam go sklece. Myśle o małym rezystorku i diodzie albo termistorku. Termistor da chyba prostrzy układzik, wystarczy komparator i pare rezystorów....

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Czujnik

Postautor: Tomasz Gumny » 6 wrz 2004, o 23:14

Potrzebuje mierzyć przepływ powietrza. Z tego co wiem istnieją czujniki termiczne do tego celu. Jest to połączenie elementu grzejnego (mały rezystor) z czujnikiem temperaturu.
Przyjrzyj się scalakowi TMP12 z Analog Devices.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 200 gości