Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Piezo-syrena alarmowa. Schemat i zadada działania.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Piezo-syrena alarmowa. Schemat i zadada działania.

Postautor: elemid » 13 cze 2004, o 09:13

Witam serdecznie.

Interesuje mnie schemat i zasada działania piezo-syren alarmowych (te takie po 20 zł na giełdzie). Na czym polega tak duża sprawność generowania dźwięku?

Ostatnio rozebrałem jedną. Tak wygląda owa syrenka po uderzeniu pioruna w instalację... 12V...

Ze względu na to, że nie idzie tu wstawiać obrazków, pełną treść postu, wraz z grafiką zamieściłem tutaj: http://www.elemid.republika.pl/syrena/syrena.htm


Z góry dzięki za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Krzysztof Gorski
-
-
Posty: 80
Rejestracja: 29 kwie 2003, o 22:08
Lokalizacja: Elbląg
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Gorski » 13 cze 2004, o 10:03

Sceny rzeczywiście drastyczne. Jednak proponuję tobie zakup nowej syreny. :( Szkoda twojego czasu na naprawę.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 13 cze 2004, o 10:40

:) Moze schemat Komar brzęczyciel z 8'99 EP Ci pomoze lub da jakies wskazowki?
Ps nie pokazuj tego (sceny drastyczne) dzieciom :wink:
:D

Awatar użytkownika
małysz
-
-
Posty: 330
Rejestracja: 4 cze 2004, o 22:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: małysz » 13 cze 2004, o 14:04

Witam!
Raczej nie ma sensu naprawiać. Tak głośno bo pewnie chodzi o to że piezo jest sterowany sygnałem o jego częstotliwości rezonansowej.
Przejżyj artykół Pipek dręczyciel II z EdW 7/99 ze strony 54.
Przy nim już trzeba uważać na uszy.

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 14 cze 2004, o 18:05

No dużo tutaj robi tuba w której jest umieszczony przetwornik piezo.(no chyba że nie ma :?
Piszesz że zasilanie to 12V a więc napięcie z sieci jest doprowadzane to trafka czy był osobny zasilacz 12V?
Bo jesli sygnał z trafka jest doprowadzany do piezo to chyba własnie to jest ta tajemnica...ale moge się mylić.. :(
Raczej nie naprawiaj bo po takim uszkodzeniu brak chyba sensu :(

Wojtek2
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 15 cze 2004, o 18:40
Lokalizacja: Bytom

Tajemnica

Postautor: Wojtek2 » 15 cze 2004, o 19:22

Tajemnica tkwi w membranie metalicznej,zawieszeniu membrany i przetwornika oraz zakończeniu tubowym.

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: elemid » 16 cze 2004, o 13:43

A może jednak ktoś wyciągnie... spod ziemi... taki schemacik...? Z oryginalnej syreny? Czyżby aż tak ściśle i tak bardzo chroniona jest tajemnica producenta? Zastanawiam się, czy to możliwe, aby nikt takiego schematu... nie miał. Chciałbym taki schemacik porównać z tym od pipka dręczyciela, porównać rozwiązania.

Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Kamilkozi
-
-
Posty: 229
Rejestracja: 19 mar 2004, o 11:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Kamilkozi » 16 cze 2004, o 17:39

W EdW był(y) opis(y) takiej syreny o dużej głośności. Jak będę miał chwilę to poszukam w którym numerze.

Kluczem do uzyskania takiej ilosci decybeli jest, oprócz odpowiedniej budowy membrany i chodzenia na częstotliwościach rezonansowych, transformatorek (cewka) dzięki któremu membrana jest zasilana wyższym napięciem niz zaslilanie.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 17 cze 2004, o 08:26

A może jednak ktoś wyciągnie... spod ziemi... taki schemacik...? Z oryginalnej syreny? Czyżby aż tak ściśle i tak bardzo chroniona jest tajemnica producenta? ...
:) Moze sam sprobuj rozrysowac schemat na podstawie plytki i czesci na niej. Pomysl sobie ze jestes szpiegiem przemyslowym i rozwiazujesz top secret tajemnice przemyslowe :wink:

Zycze powodzenia agencie elemid 007
:D

Awatar użytkownika
cyrus
-
-
Posty: 33
Rejestracja: 14 sty 2004, o 09:56
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: cyrus » 17 cze 2004, o 09:14

Nikt tego nie publikuje bo to zbyt proste urządzonko. Jeśli kosztuje 20 zł to naprawdę szkoda czasu i energii na naprawę. A jeśli już koniecznie chcesz się w to bawić to sprawdź te kilka elementów - włącznie z przetwornikiem ktory może mieć zwarcie lub upływność po takim strzale. Trafo raczej na 80% ocalało, na pewno poleciały półprzewodniki a może i opory. Schematy takich prostych urządzeń jeśli muszę to rozrysowuję sam - to szybciej niż szukać gotowego. Tajemnica jest bardzo prosta - przetwornik z membraną pracuje na częstotliwości rezonansu własnego ktora wypada w zakresie największej czułości ucha (gdzieś między 1000 a 2000 Hz), do tego tuba która przy tych częstotliwościach nie jest zbyt duża no i trafo żeby zasilić przetwornik odpowiednio dużym napięciem - może na nim być i ponad 100V (rezonans!). Co do zdjęć widziałem bardziej drastyczne, np. płytkę sterowania tyrystorami zasilającymi silnik na którą poszło 400V z tych tyrystorów - z tranzystorów zostały same czapki z wypalonymi dziurami a i w płytce wypaliło dziurę.
Pozdrawiam

elemid
-
-
Posty: 318
Rejestracja: 22 mar 2003, o 17:49
Lokalizacja: Polanica Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: elemid » 17 cze 2004, o 12:19

A jeśli już koniecznie chcesz się w to bawić to sprawdź te kilka elementów - włącznie z przetwornikiem ktory może mieć zwarcie lub upływność po takim strzale. Trafo raczej na 80% ocalało, na pewno poleciały półprzewodniki a może i opory.
A kto powiedział, że ja to chcę naprawiać...
Mój cel jest inny. No ale cóż... Skoro już mianowano mnie agentem 007... obowiązuje mnie tajemnica ;)

Schematy takich prostych urządzeń jeśli muszę to rozrysowuję sam - to szybciej niż szukać gotowego. Tajemnica jest bardzo prosta - przetwornik z membraną pracuje na częstotliwości rezonansu własnego ktora wypada w zakresie największej czułości ucha (gdzieś między 1000 a 2000 Hz), do tego tuba która przy tych częstotliwościach nie jest zbyt duża no i trafo żeby zasilić przetwornik odpowiednio dużym napięciem - może na nim być i ponad 100V (rezonans!).
Ok. Dzięki :)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 249 gości