Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Zawieszanie i "wysypywanie" sie programu na AVR

Awatar użytkownika
Skelen
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 2 lut 2004, o 22:32
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Zawieszanie i "wysypywanie" sie programu na AVR

Postautor: Skelen » 2 lut 2004, o 22:36

Czy ktos mial problemy z zawieszaniem sie i wysypywaniem poprawnie napisanego programu na AVR? Zrobilem sterownik ktory steruje dwoma silnikami w tym jeden trojfazowy. AVR lubi sie przy tym zawieszac, to jednak nie jest problem bo watchdog potrafi sobie z tym poradzic. Problem dopiero pojawia sie gdy program sie nie zawiesi ale "wysypie". Zmienne przyjmuja czasami losowe wartosci i AVR zaczyna wtedy "szalec",zachowuje sie nieobliczalnie np. wysyla na wyswietlacz "krzaki",porty przyjmuja nieokreslone wartosci ... Dzieje sie to tylko wtedy gdy wlacza silnik trojfazowy sterowany przez przekaznik z jednej fazy. Przy silnikach jedofazowych wszystko jest ok. - sprawdzilem. I co wy na to ? :?

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 3 lut 2004, o 09:43

Jestem w pełni przekonany, że przyczyn należy szukać w programie. Prawdą jest również, że procesory AVR w obiegowej opinii należą do delikatnych. W swojej praktyce zdarzało mi się narzekać na procesory i kompilatory a pożniej je "przepraszać".

Awatar użytkownika
Skelen
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 2 lut 2004, o 22:32
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: Skelen » 3 lut 2004, o 22:20

Czy zmianę stanu linii portu (ustawionej jako wyjście) spowodowana włączeniem lutownicy,wiertarki czy odkurzacza do sieci można nazwać błędem programu?... :(

INFEL
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 4 cze 2003, o 13:49
Lokalizacja: Szczecin

Były już porady na ten temat.

Postautor: INFEL » 4 lut 2004, o 08:01

Trzeba przeprojektować płytkę
- inaczej poprowadzić œcieżki masy
- dodać kondensatory ok. 100n między masš a zasilaniem najbliżej.układu
- dodac filtry na przewodach zasilajšcych (może i sterujšcych)

u mnie pomogło przy 2051 i sterowaniu rygla zamka przez przekaŸnik

Awatar użytkownika
gawel
-
-
Posty: 683
Rejestracja: 24 lis 2003, o 11:19
Lokalizacja: Białystok

Postautor: gawel » 4 lut 2004, o 09:38

Już w jednym miejscu pisałem o tym, tu powtórzę jedynie rzeczy najważniejsze:

KAŻDY CYFROWY UKŁAD SCALONY MUSI MIEĆ SWÓJ KONDENSATOR (TYPOWO 100nF) JAK NAJBLIŻEJ NÓŻEK ZASILANIA, I TO BEZ WYJĄTKÓW.


WSZYSTKIE NIEUŻYWANE WEJŚCIA CYFROWE MUSZĄ MIEĆ WYMUSZONY STAŁY STAN LOGICZNY (NIEWAŻNA JAKI, BYLE BYŁ STAŁY)

NALEŻY POWAŻNIE TRAKTOWAĆ ZALECENIA PRODUCENTA DOTYCZCE GENEROWANIA SYGNAŁU RESET

GasM
-
-
Posty: 92
Rejestracja: 4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 4 lut 2004, o 12:14

Zgodze się z kolegami
- kondensator 100nF CERAMIK przy każdym scalaku
- ścieżki masy jak najgrubsze
- kontroler lepiej pracuje jak ściąga sygnał do masy niż do Vcc, mniejsze zakłócenia, stan stabilniejszy na Vcc, dlatego drabinka rezystorowa musi być lub jakiś rezystor jak w okolicach niema innych wyjść
- domyślam się że zastosowałeś ULN2803 miedzy prockiem a przekaźnikami, dlatego musi być rezystor podciągający na kontrolerze bo będziesz miał stany nieustalone przy włączaniu przekaźnika spowodowane dużym obciążeniem przez ULN
- przekaźnik to element indukcyjny i powinien być na innym napięciu, a przy ULN2803 masa Vcc i masa napięcia przekaźnika połączone jak najbliżej scalaka żeby impuls załączanego przekaźnika nie chodził Ci po masach cyfrowych na płytce
- do każdego przekaźnika powinna być dołączona dioda, jak najbliżej jego wyprowadzeń, bez względu na to że ULN2803 ma w sobie już diody!!!!

Co do oprogramowania jeżeli używasz asemblera w przerwaniach to zwróć uwagę w jakiej kolejności odkładasz na stos i z niego ściągasz
to też jest ważne

Awatar użytkownika
Skelen
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 2 lut 2004, o 22:32
Lokalizacja: Katowice
Kontaktowanie:

Postautor: Skelen » 4 lut 2004, o 22:56

Wszystko ładnie, pięknie wygląda na papierze.To, co napisaliście zastosowałem już na początku, wprowadziłem filtry zasilania i było jeszcze gorzej. Myślę ze to kwestia przeprojektowania układu zasilania i plytki. Dzisiaj wróciłem z pracy a tu kolejny zwis i pamięć eeprom zawalona jakimiś śmieciami. Takich problemów nie miałem jeszcze nigdy. Może ktoś ma jakiś pomysl na skuteczny filtr przeciwzakłóceniowy.

rysiojur
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2003, o 06:49
Kontaktowanie:

Postautor: rysiojur » 5 lut 2004, o 07:21

A może tak:
1.Odepnij driver i przekaźniki.
- zobacz czy program działa na procku bez przekaźników
2. Jaki masz układ resetu ? Jeśli RC to to zamień na Dallasa jeśli na Dallasie to sprawdź czy nie pojawiają się śmieci na resecie.

GasM
-
-
Posty: 92
Rejestracja: 4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 5 lut 2004, o 08:32

Wystarczy odpiąć przekaźniki. ale wcześniej sprawdź jaki masz stan na liniach procka przy włączonym przekaźniku przed ULN2803. może się okazać że dałeś za dużą rezystancję drabinki, najlepsza 4,7K.

a sygnał resetu nie sądze żeby miał taki wpływ na procka.

To jest zwykłe EMC

Pozatym podczas pierwszych uruchomień wyłącz watchdoga, da ci pewność w jakich miejscach się będzie zawieszać program. Włączysz go sobie dopiero jak progrog nie będzie sprawiał żadnych problemów.

Program musi działać bez watchdoga!!!

i nie używaj na chwile obecną EEPROM bo nie wiesz ile razy ci do niego zapisuje podczas pracy, potem będziesz musiał zmienić procka. wypłuczesz się zanim to uruchomisz

euromatic
-
-
Posty: 77
Rejestracja: 27 lip 2003, o 21:38
Lokalizacja: 00000

to nie żaden problem...

Postautor: euromatic » 7 lut 2004, o 20:12

To czasami koszmar.Wszyscy po części macie rację. Ja opiszę wam z czym walczyłem w ubiegłym miesiącu i jak to zwalczyłem.
Wykonałem płytkę urządzonka, Fabrycznie , więc była idealnej jakości pod względem technicznym (fizycznie i tylko...)
na wejściach podciągnięcie do plusa drabinką 2,2 k, diody zenera 5V1
na wyjściach optotriaki MOC załączane w zerze (nie podłączone )
Zasilacz na TDA8137 z resetem, trafo 230/12V
pełno kondensatorów 100nF i innych. I co?
ANO d...pa. Układ reagował nawet na zgaszenie lampki na biurku !!!!!
Resetował się , a czasami wykonywał nieprzewidziane triki.
najgorzej było gdy wyłączane urządzenie miało charakter indukcyjny.. 100 / 100 to reset.
nie pomagało nic, obserwacje na oscyloskopie nie dawały winowajcy....
AVR 8535 resetował się od przekaźnika zbliżonego do niego na odległość 5 cm który był zasilany z oddzielnego akumulatora!!!!( podczas wyłączania)
Może walczyłbym dalej z różnego rodzaju kondensatorkami i ninnymi filtrami ale coś mnie oświeciło......
przypomniałem sobie, że mam zrobione inne urządzonko z takim samym zasilaczem i na takiej samej pod względem wielkości płytce ,z takim samym prockiem i układem wejść.
Druga płytka była nie do zawieszenia, trafo o mocy 300W ze zwartym uzwojeniem wtórnym podłączane do tego samego gniazda zasilania( iskrzenie) nie resetowało układu. nawet zakłócacz z przekaźnika nie był go w stanie powiesić czy zresetować.


kolega zrobił inną płytkę o takim samym schemacie ale inaczej rozmieścił elementy ( zrobił to po swojemu...- amator) i okazało się ,że nowa płytka jest odporna na zakłócenia i pracuje dobrze.
Morał z tego taki,że wina była po stronie płytki drukowanej. Mam za małe doświadczenie w projektowaniu płytek pod Atmela , żeby określić co było przyczyną ale napewno jest zalecany sposób prowadzenia ścieżek w AVR i należałoby to gdzieś odnaleźć.
Zresztą nie tylko w ATMELU ma to zastosowanie , są pewne reguły których trzeba się trzymać.
Zrób więc nową płytkę inaczej rozmieść elementy, nie ciągnij ścieżek równolegle do siebie, rób je najkrótsze. nie rób pętli masy, pociągnij z jednego punktu kilka mas do układów, reset najbliżej procka, wszystkie wolne porty daj na masę i wystaw na nich zero bo jak wystawisz 1 to wzrośnie ci pobór prądu i będzie ci się grzał AVRrek, 10 k na podciągniecie resetu.


Ostatnio kolega Dainius miał taki sam problem, zrobił to co mu poradziłem i rozwiązał problem.
Zmienił płytkę( zrobił ją od nowa i działa...więc to nie program ani kompilator tylko błedy w rozmieszczeniu elementów...)
Pozdrawiam i nie zanudzam Was dalej.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Re: to nie żaden problem...

Postautor: Wojtek » 8 lut 2004, o 08:07

(...)Mam za małe doświadczenie w projektowaniu płytek pod Atmela , żeby określić co było przyczyną ale napewno jest zalecany sposób prowadzenia ścieżek w AVR i należałoby to gdzieś odnaleźć. (...)
Faktycznie bardzo dużą rolę w odporności układów (nie tylko AVR) na zakłócenia spełnia właściwie zaprojektowany druk. Z mojego doświadczenia wynika że najlepszym rozwiązaniem jest druk 4 warstwowy ale to ma zastosowanie do rozwiązań profesjonalnych, a nie amatorskich. zaprojektowane druki na 4 warstwach przy spełnieniu właściwego rozdziału mas i zasilań i zastosowaniu filtrów są odporne na wszystkie narażenia zawarte w wymaganiach jakie nakładają normy związane z EMC sprawdzałem to porównując badania układu z 8535 na drukach 2 warstwowych i 4 warstwowych. Co nie oznacza że nie można układu zrobić dobrze nawet na 1 warstwie ale to wymaga prób i doświadczenia lub zupełnego przypadku :)
Na stronie Atmela można zanaleźć trochę wskazówek np tu http://www.atmel.com/dyn/resources/prod ... oc1619.pdf ale autorzy sami piszą że nic nie zastąpi metody prob i błędów. :) Również cenne wskazówki są tu http://www.atmel.com/dyn/resources/prod ... oc2521.pdf Polecam również lekturę artykułów Piotra Góreckiego w EDW dotyczących zakłóceń (trwa to od 7 numerów).

GasM
-
-
Posty: 92
Rejestracja: 4 lut 2004, o 11:57

Postautor: GasM » 9 lut 2004, o 09:59

odnośnie postu Wojtka - napisał byś jakie konkretne numery EDW, z EMC trzeba żyć w zgodzie :)

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 9 lut 2004, o 18:07

odnośnie postu Wojtka - napisał byś jakie konkretne numery EDW, z EMC trzeba żyć w zgodzie :)
Są to numery 6,7,8,9,12/2003 oraz 1,2/2004 i jeszcze będzie temat kontynuowany.

Wróć do „AVR/AVR32”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości