Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Podajcie powód

tiqi
-
-

Re: Podajcie powód

Postautor: tiqi » 14 lis 2015, o 22:19

Zainteresowanie jest małe??????
W szoku jestem! Naprawdę! Ale obiecuję, że jeśli Bozia mi "da" sił to będę pierwszy w kolejce. Tym że też postem się przedstawiam i witam wszystkich forumowiczów. Szans na próbki pewnie nie mam bo... przecież "kocur" początkujący jestem i pewnie mi nie "przysługują". Obiecuję jednak nadrobić zmarnowane życie i dam znać gdy będę czuł się już na siłach. Obecnie zbieram wszystko co na prąd, zwłaszcza próbki i inne bajery. Jestem z Wawki więc do AVT mam spacerkiem przez most :mrgreen:
Mam prawie 4 dychy na karku i mocno się w życiu pomyliłem! Oj pomyliłem...
Gdybym wiedział że elektronika będzie aż tak bajerańska i dochodowa - nie rezygnował bym po 2latach z Technikum Elektronicznego w latach 90 na rzecz ogólniaka no ale... wiecie... w ogólniaku były "laski" i wtedy liczyło się tylko to! Gdybym mógł cofnąć czas... ohh...

Dziękuję też przy okazji redakcji EP za dział archiwum! Już prawie całe pobrałem i oczopląsu dostałem! Naprawdę żywot mi ratujecie.
Pozdrawiam wszystkich i życzę szczęścia w budowie układów/układzików i różnych urządzeń.

Aha.... zapomniałem dodać tak już przy czystej okazji że interesuje mnie motoryzacja. Elektronika samochodowa a w niedalekiej przyszłości projektowanie i budowa różnych bajerów do samochodów (od komputerów pokładowych po usprawniacze używania auta do ręcznych mierników wszelakiej maści). Od 3 miesięcy uczę się C i C++ i jak na razie mam ogromny burdelnik w głowie.
Zajmuję się także kompletowaniem minimum warsztaciku elektronika. W związku z tym iż dzieci już są starsze a ja ogarniam jedynie kolejki na pośredniaku (nie da się pracować za 9zł/h jako mechanik!!) - to mam sporo czasu na zmiany w swoim życiu. Tym razem nie popuszczę. Informatyka (hardware) w palcu, telekomunikacja też. Teraz przyszła pora na programowanie...
Mam nadzieję że osiągnę jakiś cel gdy tylko uda mi się skompletować potrzebny sprzęt. Niestety nie jest to tanie więc - jak na bezrobotnego przystało - zadowolę się każdą podarowaną mi próbką. U mnie nie zginie i na pewno się nie zmarnuje.
Nie musicie wysyłać :D Mogę podejść więc jeśli coś się kiedyś trafi ... dajcie znać...
no i zróbcie coś z cenami wyświetlaczy w sklepie :mrgreen: bo z torbami pójdę! Przez Was musiałem wykupić z allegro chyba wszystkie Siemensy :-)

Na razie startuję ale nie popuszczę bo zainspirował mnie SATEL. Od lat zajmuję się montażem (autoryzacja mojego dostawcy) i ... teraz chciał bym troszeczkę powymyślać i po-konstruować. Tematu nie opuszczę albowiem żona dała zielone światło więc mogę mieć garaż w kuchni a w pokoju magazyn. Pełen luz więc biorę się za robotę. Jak widać człek ze mnie humorzasty więc myślę że będzie wesoło!

PS. Naprawdę dajecie jakąś gazetkę za free za skromne 20pkt.??????
Nie ma haka jak w Play na Internet??

w_nowacki
-
-

Postautor: w_nowacki » 8 gru 2018, o 00:00

Witam,

chciałbym otrzymać w ramach KAP płytkę CodeBug, opisaną w EP 11/2018, zostałem poproszony o opisanie pomysłu na aplikację z jej wykorzystaniem.
Jestem uczniem technikum elektronicznego (Zespół Szkół Łączności im. M. Kopernika w Poznaniu), moim hobby jest robotyka amatorska, wszelkie moje projekty realizuję w oparciu o Arduino https://www.youtube.com/watch?v=n9BIyadT8GI
Chciałbym "pobawić" się płytką CodeBug, ocenić ją pod kątem nauki programowania - wprawdzie 4 porty I/O to niewiele, ale wystarczy, aby sterować dwoma silnikami (jednokierunkowo) i pobierać sygnał z dwóch czujników. Mój test obejmowałby kilka mini-projektów:
*dwukołowy robot omijający przeszkody
*prosty robot line-follower, z dwoma czunikami-transoptorami
*sterowanie lampkami choinkowymi
W/w pomysły są stosunkowo proste, tak jak pisałem chcę przetestować płytkę i przedstawić w szkole, pod kątem zastosowań w edukacji.

Pozdrawiam,
Wiktor Nowacki

stachus
-
-

Postautor: stachus » 19 gru 2018, o 18:39

Szanowni,
Jestem zainteresowany tym ESP32. Dlaczego? Ano dla tego, że ma trochę doświadczenia w pracy z esp8266 i chciałem porównać te układy.
W najbliższym czasie chciałbym wypróbować BME680 (zamówiłem już) i chętnie zrobiłbym to na ESP32. Do zestawy chcę podłączyć pomiary warunków środowiskowych w całym domu, sterować ogrzewanie podłogowe (zawory), wentylacją. Chcę realizować te funkcje zabudowując regulatory PID (programowe). Programy powinny 'uczyć" się charakterystyki obiektu (mieszkania, poszczególnych pomieszczeń, pompy ciepła, wentylacji) Mam również czujniki pozwalający pomiar zanieczyszczenia pyłami (BME może mierzyć zanieczyszczenie niektórymi chemikaliami, tlenkiem węgla), też chcę go wykorzystać.
Całość chcę podłączyć do do jakiegoś serwera MQTT, Thingspeak, a do sterowania wykorzystać którąś z dostępnych aplikacji.
Tyle plany, na trochę starczy.

Będę zobowiązany za przyznanie tego podzespołu.
Z poważaniem
Stanisław Szpera

sp0f
-
-

Postautor: sp0f » 28 lut 2019, o 12:11

Witam wszystkich!

Mój projekt to kontroler do systemu chłodzenia szafy serwerowej. Ma być oparty na ESP32 i sterować wiatrakami. Projekt planuję napisać w MicroPython albo Arduino C (w przypadku braku bibliotek). Dodatkowo kontroler ma:
* udostępniać prosty interface REST do którego będzie podpięta strona umożliwiająca konfigurację parametrów pracy oraz podgląda danych. Dane statystyczne jak i front mają się znaleźć w chmurze AWS (S3, DynamoDB, IoT)
* przesyłać powiadomienia email i sms (AWS SNS) o przekroczeniu warunków brzegowych
* umożliwiać awaryjne wyłączenie prądu

Pozdrawiam,

versus25
-
-

Powód dla próbki CY8CKIT-062-BLE Pioneer Kit

Postautor: versus25 » 4 mar 2019, o 10:53

Witam podstawowym zamierzeniem jest wykorzystanie modułu do budowy i sterowania instalacji inteligentnego domu.Układ dzięki wykorzystaniu rozszerzeń arduino idealnie nadaje się do w.w. projektu. Główna zaletą jest to że bez problemu można zastosować inne wyświetlacze dotykowe co ułatwia możliwość rozszerzenia o dużo fajniejsze sterowanie jeżeli chodzi o interfejs graficzny.

BluePill
-
-

Postautor: BluePill » 4 mar 2019, o 18:30

Można rozpisywać się na temat wartości do własnej wiedzy wnoszonej przez układ Cypress Semiconductor Pioneer Kit, o który aplikuję, ale moim zdaniem dużo lepiej jest przedstawić projekt, do którego będzie on wykorzystany. Mam dostęp do kliku oscyloskopów PC firmy Vellman o paśmie 2x60MHz, 1Gs/s. Zdjęcie oscyloskopów umieściłem w załączniku. Używam ich z komputerem, ale wszyscy którzy używali oscyloskopów PC wiedzą jak bardzo jest to nie wygodne, oraz oprogramowanie napisane przez producenta nie zachęca do pracy. Od dłuższego czasu zastanawiam się, nad ułatwieniem sobie pracy przez zbudowanie własnego układu sterowania- własnego User Interface. Niestety zawsze brakowało mi płytki deweloperskiej, która posiadałaby wyświetlacz i przyciski oraz ew. możliwość komunikacji np. z telefonem lub laptopem przez Bluetooth w celu umożliwienia Data Loggingu. Wydajny procesor umożliwiłby np. napisanie własnego protokołu analizy magistrali I2C. A jak lepiej nauczyć się protokołu, niż pisząc jego własną implementację? Potrzeba więcej kanałów? Podłączamy kolejny oscyloskop i piszemy obsługę dla obsługi dwóch naraz! Płytka firmy Cypress umożliwiła by wdrożenie tego projektu i w przyszłości stworzenie podstawy do dedykowanego układu do sterowanie oscyloskopem PC.
Załączniki
Bez tytułu.png

Pawel737
-
-

Postautor: Pawel737 » 7 mar 2019, o 09:42

Witam,
Aplikuję o próbkę Cypress Semiconductor CY8CKIT-062-BLE Pioneer Kit.
Projekt, który chciałbym wykonać to urządzenie pogodowo-monitorujące wraz z analizą wyników i udostępnianiem ich na serwerze www oraz wykonanie próby urządzenia przewidującego zachowanie się pogody do paru godzin naprzód na podstawie danych aktualnych w miejscu pomiaru oraz diagramów udostępnianych przez IMGW. Na wyświetlaczu urządzenia będą wyświetlać się aktualne dane pomiarowe oraz takie dane jak dostęp do serwera, synchronizacja z serwerem oraz pobieranie danych oraz po przełączeniu ekranu na inny będzie wyświetlana przewidywana pogoda do paru godzin naprzód.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Agrest
-
-

Postautor: Agrest » 9 kwie 2019, o 21:30

Dzień dobry,
W związku ze strajkiem nauczycieli próbuję zagospodarować dziecku wolny czas. 11-latek uczy się programować w Scratch i myślę, że ma podstawy do przejścia na poziom sprzętowy, czyli CodeBug. Jeżeli Państwo uznacie, że to dobry pomysł, chętnie przekażę CodeBug Michałowi i pomogę mu postawić pierwsze kroki.
Z pozdrowieniami,
Adam

edit 22.04.2019
Serdecznie dziękuję za płytkę!
Na początku chłopak nie był zainteresowany. Okej, to sam się pobawię. Kiedy zobaczył jak szybko wyświetliłem jakiś płynący napis, oczywiście też chciał i opanował podstawy szybciej niż ja. Dzisiaj po rowerach spotkali się z kumplami w domu, ale nie żeby jak zwykle posmartfonić w Robloxa, tylko programowali ruchome kreski na CodeBugu :) Programowanie pewnie psuje oczy i kręgosłup podobnie jak gierki, ale w przeciwieństwie do gierek nie rozbija dzieciaków emocjonalnie, tylko buduje w nich coś pozytywnego.
Jeszcze raz dziękuję,
Adam

Volcano
-
-

Postautor: Volcano » 21 maja 2019, o 20:47

Witam,
aplikuję o następujące próbki:
-Nucleo-F091RC
płytka ma posłużyć do nauki komunikacji poprzez magistrale CAN z kontrolerem IDRIVE (BMW), później projekt będzie rozszerzony o wyświetlacz i dodatkowe moduły. Docelowo ma posłużyć to do projektu elektrycznego motoru (w którym będą co najmniej dwie magistrale CAN).
Dodatkowo udało mi się wyczytać, że ten mikrokontroler jest w stanie komunikować się za pośrednictwem magistrali LIN, którą też chciałbym lepiej poznać i być może zastosować w moich projektach.

-tinyTILE
projekt oparty o ten układ będzie znajdował się w rowerze MTB FULL SUSPENSION. Ceny takich rowerów zaczynają się od 6 tyś złotych a kończą na 30-40tyś (w przypadku oczywiście fabrycznych rowerów, ponieważ rowery na zamówienie mogą być nawet droższe). Oczywistym jest, że taki rower będzie nam służył raczej do pokonywania tras na zawodach, jednak często zajdzie potrzeba, że po treningu będziemy chcieli pójść np. na jakieś jedzenie. Wtedy musimy zostawić nasz ukochany rower, który będzie narażony na kradzież podczas naszej nieobecności. Z pomocą może przyjść nam własnie np. tinyTILE, który świetnie nadaje się do zrobienia prostego (lub bardziej rozbudowanego) układu śledzącego nasz rower z modułem GPS. Płytka jest wyposażona w szereg udogodnień, z których możemy skorzystać jak np bluetooth, czy akcelerometr, jednak dwa najważniejsze plusy płytki to bardzo mały rozmiar i bardzo mały pobór prądu. Dzięki tym własnością (i odpowiedniemu programowi) jesteśmy wstanie zmieścić cały układ w ramie lub sztycy (rurka od siodełka) z małym akumulatorem (i modułem GPS), który pozwoli na zasilanie naszego układu nawet przez cały sezon.
Dodatkowo w dalszym czasie możemy rozszerzyć nasz projekt, o dodatkowe funkcje jak np zapisanie przejechanej trasy w telefonie, pokazywanie prędkości oraz stanu naładowania akumulatora w aplikacji na telefon lub w razie wypadku ułatwienie odnalezienia poszkodowanego i wcześniejsza pomoc, która w przypadku trudnych tras (bardzo poważnych wypadków) może mieć nawet uratować nam życie.
Projekt bardzo chciałbym przedstawić na łamach EP ponieważ uważam, że personalizacja takiego projektu oraz własnoręczne wykonanie mogą dać wiele frajdy (oraz będą najtańszą opcją). Artykuł byłby pewnie skróconą wersją całego projektu, który przedstawię (jeśli otrzymam płytke) na łamach tego forum.

Fifi9811
-
-

Postautor: Fifi9811 » 22 maja 2019, o 09:43

Witam forumowiczów oraz administrację EP!
Aplikuję o próbkę z numeru maj 2019 zawierającą zestaw startowy Nucleo z mikrokontrolerem z rodziny STM32.
Jako powód podaję po pierwsze czystą chęć poszerzenia wiedzy i umiejętności w zakresie programowania układów mikroprocesorowych. Hobbystycznie, w czasie wolnym od nauki w liceum, zajmowałem się programowaniem Arduino na początku mojej mojej pracy z elektroniką, a obecnie samych układów Atmela AtMega i Atxmega. Moim zdaniem są to dość dobrze wyposażone i wydajne układy, jednak ich bolączką jest występowanie interfejsów komunikacyjnych w liczbie po jednym na każdy, a także mała ilość pamięci, co wyszło na jaw przy pracy z wyświetlaczami graficznymi i wymusił dołączanie zewnętrznych pamięci flash i RAM. AVR-y posłużyły mi między innymi do zbudowania miniaturowej konsoli do gier na AtMega16 z wyświetlaczem 3,2" z odwzorowaną grą Snake EX2 z telefonu Nokia 2630, a także grami tetris, saper, memo i arkanoid. Powstał także robot WallE, który potrafi tworzyć mapę pomieszczenia, wyposażony w ruchome ramię domowej roboty z czujnikami odległości Sharpa i Hc-Sr04 na końcu. Wszystkie te konstrukcje zamierzam przenieść na Nucleo i otworzyć nowy rozdział w mojej przygodzie z DIY😁

jan.ekiel
-
-
Kontaktowanie:

Postautor: jan.ekiel » 23 maja 2019, o 14:47

PRoszę o udostępnienie próbki Micro:bit. W ramach testowania próbki Micro:bit chciałbym połączyć ją z kilkoma elementami peryferyjnymi. Pomysły mam dwa:
1. projekt pomiaru pulsu łącząc Micro:bit z detektorem pulsesensor (https://pulsesensor.com/), w którego posiadaniu już jestem. Wyniki pomiaru poza wyświetlaniem ich na panelu diodowym mógłbym wysłać po USB na komputer lub zapisać w rejestratorze danych OpenLog (https://www.sparkfun.com/products/13712), którego również już mam do dyspozycji.
2. Zapis z Micro:bit do OpenLog temperatury z czujnika wbudowanego w moduł oraz z drugiego podłączonego do wejścia analogowego. Oba mierzone wyniki (np. z wewnątrz i z zewnątrz pomieszczenia) zapisywać można w funkcji. Oba projekty mogą być ciekawym materiałem edukacyjnym.
Jak wykonam, któryś z tych projektów, chętnie podzielę się opisem.

zwirek
-
-

Postautor: zwirek » 24 cze 2019, o 14:02

Mam wrażenie, że platforma Micro:bit BBC „ma łątkę, prostej i banalnej”, co w przypadku osób
rozpoczynających przygodę z programowaniem jest bardzo atrakcyjne, ale w przypadku bardziej zaawansowanych
programistów jest wręcz „odpychające”.

Chciałbym przełamać ten „stereotyp” i sprawdzić bardziej zaawansowane możliwości tej platformy. Chciałbym spróbować
programować Micro:bit z wykorzystaniem języka C/C++ na off-line’owym IDE.

Do takiego podejścia zainspirował mnie następujący artykuł:
https://www.instructables.com/id/BBC-Mi ... ine-Setup/

Przeszukując dalej Internet, znalazłem nawet książkę, w której opisane są ciekawe aplikacje napisane w C/C++, wykorzystujące
dedykowane złącze tej platformy i jej peryferia:
https://www.iot-programmer.com/index.ph ... t-iot-in-c

Przekonany o dużych możliwościach tej platformy, chciałbym spróbować opracować na wstępie prosty projekt z wykorzystaniem
czujników komunikujących się po magistrali I2C. Chciałbym do tego przedsięwzięcia wykorzystać posiadaną przeze mnie płytkę
X-NUCLEO-IKS01A2:
https://www.st.com/en/ecosystems/x-nucleo-iks01a2.html
oraz zakupić specjalny „adapter Arduino”:
https://www.ebay.pl/itm/Micro-Bit-Proto ... 2913921491

w projekcie wykorzystałbym gotową bibliotekę STMems_Standard_C_drivers wspieraną oficjalnie przez firmę ST.
Bibliotekę można bardzo łatwo adaptować na różne platformy (niekoniecznie ST):
https://github.com/STMicroelectronics/S ... _C_drivers

Oczywiście po realizacji projektu mogę przesłać do Państwa opis realizacji wspomnianego wyżej projektu.

Alternatywnie, mógłbym spróbować projektu z wyświetlaczem LCD:
https://kamami.pl/microbit/572614-wsh-1 ... robit.html

Lamarath
-
-

Postautor: Lamarath » 25 cze 2019, o 08:39

Dzień dobry.

Aplikuję o próbkę Nucleo F091RC.
Chciałbym wykorzystać ją w konstrukcji sterownika inteligentnego domu do zarządzania danymi odbieranymi z czujników oraz sterowania matrycami przekaźników. Komunikacja z założenia odbywać się ma poprzez sieć bezprzewodową z wykorzystaniem modułów ESP.

nathir
-
-

Postautor: nathir » 30 lip 2019, o 15:22

W sprawie próbki Nucleo-F091RC.

Chodzi mi po głownie od dłuższego czasu praktyczny projekt sterownika do deszczowni (maszyna służąca do irygacji w rolnictwie).
Sterownik miałby informować zdalnie o swoim stanie i zgłaszać ewentualne nieprawidłowe działanie (głównie chodzi o możliwość zapytania ile pozostało metrów węża do zwinięcia i kontrola czy przypadkiem zwijanie nie zostało zerwane, co wskazywałoby na różne problemy).

Do tej pory zajmowałem się głównie projektami na ATmegach, ale tutaj przydało by się coś lepszego.
W projekcie przewiduję wykorzystywanie czujników indukcyjnych odpowiednio zamontowanych na maszynie, które działałyby jako enkoder. Dlatego przydatne są liczniki ze sprzętową obsługą enkoderów, takie jak w tym module.
Do tego zegar czasu rzeczywistego, watchdog do wykrywania zatrzymania zwijania, obsługa modułu GSM (najprawdopodobniej SIM800) - przyda się sprzętowy UART. Interfejs lokalny użytkownika - jakiś wyświetlacz i prosta klawiatura.
Układ musiałby być zasilany z akumulatora, najwygodniej gdyby był ładowany panelem słonecznym. Przydałaby się więc implementacja funkcji oszczędzania energii i możliwość sterowania przetwornicą do ładowania z wykorzystaniem PWM.

Myślę nad tym projektem od pewnego czasu, ale implementacja tego wszystkiego z wykorzystaniem przerwań na atmedze jak dotychczas to robiłem wydaje się trochę nieracjonalna. Opisywany w EP moduł pozwala na 'załatwienie' wielu spraw z wykorzystaniem sprzętowych rozwiązań.

Dv3prot
-
-

Postautor: Dv3prot » 4 sie 2019, o 23:07

Dzien dobry
Pisze z prosba o probke :
Moduł Espressif ESP32-WROVER
oraz Nucleo-F091RC - zestaw startowy z mikrokontrolerem z rodziny STM32 (STM32F091)

poniewaz aktualnie pracuje nad zegarem nixie z lampami in-12 bazujazy na Atxmega, i tutaj wlasnie pojawil sie chec modernizacji zwyklego zegara na cos bardziej kompatybilnego. Pragne rozbudowac go o modul esp, STM32 i wsadzic do tego jeszcze wzmacniacz lampowy w układzie przeciwsobnym na popularnych lampach EL34 z jakims wyswietlaczem. Od kilku miesiecy pisze aplikacje dla android chce zalaczac za pomoca telefonu w dowolnym momencie wzmacniacz i odtwarzac muzyke przez bluetooth do tego zmianiac kolor podswietlania diod dla lamp nixie czy tez ustawiac budzik z telefonu.
Moglbym podeslac filmik jak calosc sie prezentuje kiedy juz skoncze, jesli byliby Panstwo zainteresowni.

JarekW
-
-

Aplikacja ESP32

Postautor: JarekW » 28 sie 2019, o 04:24

Dzień dobry!
chciałbym zastosować próbkę zawierającą ESP32 (ESP32-DevkitC lub ESP32-WROVER) jako monitor działania usług sieciowych (taki sprzętowy Nagios). Jako że współczesny człowiek nie wyobraża sobie życia bez dostępu do określonych serwisów, urządzenie cyklicznie monitorowałoby dostępność sieciową oraz komunikację HTTP z krytycznymi dla życia systemami (Google/Facebook/Twitter/...), w razie problemów komunikacyjnych alarmując przy pomocy wielokolorowych diod LED i ew. sygnału dźwiękowego o zbliżającej się katastrofie... Czyli realnie rozpoznanie tematu komunikacji sieciowej z ESP32 po WiFi oraz ogólnej przydatności takich modułów jako bezpośredniego zamiennika Arduino.

Wróć do „Próbki do wzięcia”