Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

NIOS II, MAXimator, kurs w EP 12/2017

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

adivm
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2017, o 12:51

NIOS II, MAXimator, kurs w EP 12/2017

Postautor: adivm » 27 gru 2017, o 13:28

Cześć,

na Quartusie 17.1 i swoim MAXimatorze próbuję przejść przez kurs opublikowany w grudniowej EP.
Udało mi się skonfigurować procesor NIOS II i wgrać go do ukłAdu FPGA.
Problemy pojawiają się później, nie odczytuje sysID dołączone w strukturze, mimo, że jest bloczek połączony z pamięcią.
W Eclipse for NIOS II - Debug Configuration - Target connection System ID i timestamp pokazuje jako Not found.
Używam obu opcji Ignore aby pominąć ten problem ( pamięć RAM przy konfiguracji procesora miała wyłączoną inicjalizację zgodnie z opisem)
U góry w Debug configuration zgłąsza problem: The expected Stdout device name does not match the selected target byte stream device name.
Po kliknięciu Debug: 'Launching NIOSIIstart' has encountered a problem
Download ELF process failed

Czy komuś udało się przejść do końca artykułu i zoabczyć wyświetlane hello world czy może zna rozwiązanie powyższych problemów?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2017, o 14:09 przez adivm, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: NIOS II, MAXimator, kurs w EP 12/2017

Postautor: Jacek Bogusz » 27 gru 2017, o 20:11

Napisałem do autora artykułu - może jest na miejscu i da radę pomóc.

piotrva
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2017, o 23:23

Re: NIOS II, MAXimator, kurs w EP 12/2017

Postautor: piotrva » 27 gru 2017, o 23:25

Witam serdecznie,

Wygląda na to, że w którymś momencie coś poszło nie tak, być może jedno błędne połączenie itp.

W Eclipse odczyt timestamp i system ID musi przebiegać poprawnie - jeśli tak nie jest to problem tkwi we wcześniejszych krokach.

Czy programator na pewno jest wybrany prawidłowo?

Prosiłbym o wstawienie screena z Qsys oraz załączenie kompletnego projektu na forum - niestety z przesłanego powyżej opisu nie mogę nic wywnioskować.

Pozdrawiam
Piotr Rzeszut

piotrva
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2017, o 23:23

Re: NIOS II, MAXimator, kurs w EP 12/2017

Postautor: piotrva » 28 gru 2017, o 23:08

complete system.png
Powyżej widok prawidłowego systemu. Proszę dokładnie porównać wszystkie połączenia - jeśli dalej coś będzie nie tak to będziemy wspólnie szukać przyczyny problemów.

adivm
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2017, o 12:51

Re: NIOS II, MAXimator, kurs w EP 12/2017

Postautor: adivm » 30 gru 2017, o 09:36

Dzień dobry, wykonałem projekt jeszcze raz od zera i udało się uruchomić, poprawnie pobiera ID i time stamp.
Dziękuję za pełny schemat połączeń.
Drobna uwaga, w Quartusie 17.1 Qsys nie występuje w menu, aktualna nazwa Platform Designer.

adivm
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2017, o 12:51

Re: NIOS II, MAXimator, kurs w EP 12/2017

Postautor: adivm » 30 gru 2017, o 14:45

Nie wiem skąd może to wynikać, bo schemat jest zgodny z tym zamieszczonym wyżej ale Platform Designer (Qsys) zgłasza ostrzeżenie: Warning: Ingoring duplicate connection CLK.clk_reset/CPU.reset
Ostatnio zmieniony 16 sty 2018, o 09:16 przez adivm, łącznie zmieniany 1 raz.

adivm
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2017, o 12:51

Re: NIOS II, MAXimator, kurs w EP 12/2017

Postautor: adivm » 4 sty 2018, o 14:57

Tutaj wrzuciłem swoje pliki projektu: https://github.com/adamvm/MAXimator , katalog NIOSbase
Projekt procesora znajduje się w podkatalogu CPU

piotrva
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2017, o 23:23

Re: NIOS II, MAXimator, kurs w EP 12/2017

Postautor: piotrva » 16 sty 2018, o 01:06

Witam,
W momencie pisania (nie wydania) artykułu najnowszą wersją Quartusa było 17.0.2 (jest o tym informacja w artykule - w ramce).
Niestety trudno jest przewidzieć kiedy wyjdzie aktualizacja środowiska i jakie będą w niej zmiany, tym bardziej w kontekście wciąż świeżej fuzji (przejęcia firmy Altera przez Intel).
Dziękuję za wszelkie uwagi, które na pewno będą przydatne czytelnikom, kolejne części (które jeszcze nie są napisane) będą już powstawały w nowszej wersji.
Pozdrawiam
PR

piotrva
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2017, o 23:23

Re: NIOS II, MAXimator, kurs w EP 12/2017

Postautor: piotrva » 30 sty 2018, o 20:10

Nie wiem skąd może to wynikać, bo schemat jest zgodny z tym zamieszczonym wyżej ale Platform Designer (Qsys) zgłasza ostrzeżenie: Warning: Ingoring duplicate connection CLK.clk_reset/CPU.reset
U mnie taki warning pokazał się tylko raz, przy otwieraniu Pana projektu. Potem zapisałem projekt w Platform Designer (PD) i po ponownym otwarciu już takiego komunikatu nie otrzymałem...
Używam Platform Designer 17.1 Build 590

Projekt poza tym wygląda OK.

W pliku z folderu NIOSbaseIO nie widzę takiego problemu - być może to jakiś drobny błąd w PD.

Wróć do „PLD/FPGA i inne zagadnienia techniki cyfrowej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości