Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

ZD-915 ZD-985

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

ZD-915 ZD-985

Postautor: ACeK » 17 lut 2015, o 08:58

Oooo właśnie, właśnie. Jak ta zabawka się sprawdza? Zastanawiałem się między ZD-915 i ciut droższą 985 i we efekcie postanowiłem sam sobie zrobić kupując jedynie pistolet. Mam super pompkę, która może pracować non stop. Chcę zrobić rozlutownicę i za razem użyć pompy do pick-and-place smd. Ale sprzęt mi potrzebny, a czasu na diy nie ma, więc może kupię gotową.

Czytałem opinie, że dysze się strasznie szybko wypalają itd, ale to opisy czasem ... sam wiesz. Niezależnie czy zrobię czy kupię, ciekawi mnie trwałość dysz i całego "pizdoledu"

Na eevblogu, Dave testował ZD-985 i przy jego ogólnym sceptycyzmie do taniochy uznał, że całkiem całkiem.
Obrazek By nie robic Off topic nowy post. Dla tych co by chcieli zobaczyc jak Dave opisuje :arrow: EEVblog #542 - ZD985 Desoldering Station 8) Jak sie pracuje? Rewelacyjnie :!: Wczesniej zeby wylutowac jakis uklad musialem dobrze go nagrzac. Teraz jest to tak proste jak lutowanie. W zaleznosci jak duzy element tylko zmienia sie temperature. Na razie dysze mam orginalne (tak duzo nie wylutuje) tak wiec nie wiem jak szybko sie wypalaja. Ale jesli nawet latwo kupic nowe.

Jak masz czas mozesz zrobic swoja stacje uzywajac orginalny pistolet.
IMG_3295s.jpg
Parametry jak na zdjeciu. Jesli ktos byl by zainteresowyny zdjeciami "co jest w srodku" to chetni rozkrece stacje Obrazek

gRby
-
-
Posty: 66
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:43

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: gRby » 17 lut 2015, o 14:40

A jak wygląda obsługa pistoletu? Zatyka się? Czyszczenie "odsysu" jest proste?
W wiekszości pistoletów jest taka stożkowa sprężyna na której się schładza i osadza się cyna. W tym pistolecie tego nie widzę, ale może nie widać na zdjęciu.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: ACeK » 19 lut 2015, o 19:46

IMG_3297s.jpg
Czysty oraz brudny pistolet.
Obrazek Sprezyna jest normalna zamiast stozka jest blaszka ktora zakrywa filtr. Na pierwszym zdjeciu jeden pistolet jest rozebrany na czesci. Drugi zabrudzony.
IMG_3299s.jpg
Czysty oraz brudny wklad.
Na drugim zdjeciu widac jak osiada cyna.
IMG_3300s.jpg
Sprezyna po wyczyszceniu.
Na trzecim widac kawalek cyny ktory przykleil sie do metalowej blaszki oraz zabrudzone fragmenty filtru.
Jesli zbiera sie na raz duza ilosc cyny pistolet sie moze zatkac ale jest do tego przepychadlo. Problemem moze byc czyszczenie a dokladnie otrwieranie pojemnika ktory jest zrobiony ze szklanej rurki. Ale po kilku probach kazdy dojdzie do wprawy :P
Pistolet zrobiony jest z plastyku. Jesli koncowka elementu do wylutowania ma zagiete konce to daje sie ja po rozgrzaniu wygiac za pomoca pistoletu. Z tym ze jesli uzywa sie za duzo sily to ma sie wrazenie ze w miejscu polaczenia grzalki z pistoletem cos sie rusza Obrazek
IMG_3301s.jpg
Trzy rozmiary do czyszczenia dysz.

gRby
-
-
Posty: 66
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:43

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: gRby » 25 lut 2015, o 23:14

Widać te pistolety mają różne wykonania. Widziałem wariant ze sprężyną stożkową. Bebechy też miewają różne.


Dziś ku wielkiej uciesze zauważyłem, że stacja rozlutownicza Weller VP800 ma tę samą niemiecka pompę, którą dorwałem w pompie medycznej. Tyle, że moja jest podwójną i napędzana większym silnikiem. Stacja na ukończeniu. Jak zrobię to wrzucę zdjęcia.
Został mi front panel. Pistolet od 915 lub 985.

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: matiz » 26 lut 2015, o 00:49

Kurcze, przydało by mi się coś takiego na chwilkę - kupiłem partię transformatorów w których jeden odczep nie jest przylutowany, tylko owinięty wokół nóżki ;) - przylutować nie problem, tylko już paręnaście sztuk jest na płytkach, w dodatku z zagiętymi i przylutowanymi obejmami z blachy :(

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: ACeK » 26 lut 2015, o 09:11

IMG_3304s.jpg
Obrazek Tak wygladaja "bebechy" Obrazek

gRby
-
-
Posty: 66
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:43

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: gRby » 26 lut 2015, o 15:54

Chodziło mi o bebech samej stacji. Widziałem na zdjęciach i filmach różne wykonania - jedne z transformatorem, inne z przetwornicą.
Pistolety miewają filtry ze stożkowej sprężyny. Pewnie tak miały na początku, a teraz potanili :D
1.jpg
IMG_8968 (Medium).jpg

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: MatyAS » 26 lut 2015, o 19:58

http://uk.farnell.com/weller/wad-101-uk ... dp/3224697 A ja zastanawiam się nad czymś takim - oczywiście nie bez modyfikacji... Problem to regulowany nadmuch (i w ogóle nadmuch - ta rozlutownica z tego co się orientuję nie ma możliwości "odwrotnego" działania; chyba, że można to uzyskać przez zmianę biegunów zasilania silnika?) i (w szczególnych przypadkach) wyższa temperatura grzałki. Jak będę mieć możliwość to spróbuję i nie omieszkam się pochwalić wynikami takiego eksperymentu.
Miałem okazję pracować taką stacją (z linka) i powiem, że do drobnych elementów SMD (rezystory, bezpieczniki, tranzystory, a nawet małe (8 nóżkowe) układy scalone) - rewelacja. Poza tym idealne narzędzie do koszulek termokurczliwych... jak ktoś dużo takich zakłada - może się okazać, ze jest to idealne narzędzie do tego celu - nie przepali przewodów (regulacja - DOKŁADNA! - temperatury i miejscowe nagrzewanie), ta opcja również mnie kusi... ;)

gRby
-
-
Posty: 66
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:43

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: gRby » 26 lut 2015, o 22:03

No fajne, tylko to £704.29 to lekka przeginka. Ja mam D852+ za jakieś grosze i muszę powiedzieć, że kupowałem ją jako tymczasowe narzędzie. Po trzech latach intensywnego użytkowania nie widzę potrzeby żadnej zmiany. Mam też jakiś najwyższy model Elwika, który kosztował ponad dwa razy tyle i tego akurat bym drugi raz nie kupił.
Wellery znam z dawnych czasów i mam wrażenie, że w tamtych zostały. Głównie pod względem kosmicznych cen. Oczywiście wykonanie bardzo dobre i tak dalej, ale w sumie po co... Średnia, chińska półka okazuje się całkiem niezła.
ZD-915 czy ZD-985 są wykonane bardzo tak sobie, ale swoją robotę robią. I w przeciwieństwie do np. SC-7000, koszty eksploatacji są żadne. Pewnie na taką chińszczyznę bym się zdecydował, gdyby nie chęć połączenia w jednym pick and place - pompki w tych stacjach się nie nadają do pracy ciągłej.

Na razie moja rozlutownica wygląda żenująco, ale działa tylko muszę skończyć front panel i wszystko skręcić.
DSC_0855 (Small).JPG

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: MatyAS » 27 lut 2015, o 12:20

tylko to £704.29 to lekka przeginka
Chyba niedokładnie przeczytałeś mój post, albo może ja niezbyt precyzyjnie się wypowiedziałem.
Oczywiście nie zamierzam Wellera (mimo, że świetna rzecz i solidna firma); bardziej chciałbym stworzyć coś "na wzór i podobieństwo" - mając do dyspozycji jedynie samą kolbę od rozlutownicy (jak w temacie) i budując do niej odpowiednią stację - z zasilaniem grzałki i pompą mogącą pracować w trybie ssania i nadmuchu... wykorzystując stację Wellera jedynie jako wzór koncepcyjny.
Mało tego - w zasadzie stację taką już zbudowałem (z oddzielną sekcją dla lutownicy, osobną dla rozlutownicy i wbudowaną pompką o dostatecznej trwałości, by mogła pracować non stop przez kilka godzin. Brakuje mi na razie samej kolby rozlutownicy, i dopiero jak ją zdobędę będę mógł przedstawić wnioski czy da się pracować "w drugą stronę" (jako mini HA).
Co do samej marki Weller - zgadzam się, ze jest to droga rzecz i droga marka. Niestety - profesjonalizm i niezawodność kosztuje. O ile mogę przyklasnąć co do Elwika (stanowczo za droga w stosunku do możliwości i niezawodności - mam lutownicę Elwika "od zawsze", ale pracowałem i na Solomonach i Wellerach), to chyba się zgodzisz, że Weller to produkt nie dla amatora. W kilku firmach miałem Wellera wykorzystywanego w trybie 8 godzin dziennie (produkcja, serwis)i jedynie co, to wymagały jedynie wymiany grotów...
Elwik co prawda też bywa wykorzystywany w roli "pro", ale (z tego co zauważyłem) : Rączka podczas długotrwałej pracy potrafi się nagrzać dość silnie ( przy połączeniu z elementem grzałki) a groty w takim trybie (8 godzin ciągłej pracy) starczają na tydzień (zwłaszcza gdy używamy cyny bezołowiowej - na "normalnej" cynie nieco dłużej)- co przy astronomicznych ich (grotów) cenach nie nastraja optymistycznie. Porównując koszty eksploatacyjne - Weller mimo wszystko ( wysoka cena stacji) wygrywa.
Jednak dla amatora - lutującego maksymalnie dwie-trzy godziny dziennie (lub nawet na tydzień) znacznie lepszą propozycją jest Elwik. Nie piszę celowo o innych markach, gdyż to temat rzeka i każdy ma jakąś swoją ulubioną/preferowaną firmę. Kolega który zawodowo prowadzi serwis ma na przykład Solomona i bardzo sobie go chwali. Inny Kolega używa Elwika i po kilku latach potwierdza moje spostrzeżenia co do trwałości grotów i samej wygody obsługi tej stacji. Osobiście, gdybym dziś miał decydować się na zakup nowej lutownicy (bez stacji, którą mam i jestem z niej bardzo zadowolony), pewnie bym wybrał jednak Solomona - znacznie tańsza od Elwika (nie mówiąc o bardziej zawodowych markach) i tańsza w eksploatacji (groty), a znając opinie o nich i własne wymagania (amatorsko - po kilka godzin dziennie) - wystarczająca.
Obrazek
Można wiedzieć co to za pompa? Widzę zawór regulacyjny ciśnienia - zgaduję, ze "wydłubana" z jakiegoś urządzenia?

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: ACeK » 27 lut 2015, o 12:37

... Można wiedzieć co to za pompa? Widzę zawór regulacyjny ciśnienia - zgaduję, ze "wydłubana" z jakiegoś urządzenia?
... którą dorwałem w pompie medycznej ...
Obrazek Do smd uzywam najtanszej na rynku :arrow: ATTEN AT858D+ uzywam amatorsko jak do tej pory nie ma zadnych z nia problemow Obrazek

gRby
-
-
Posty: 66
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:43

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: gRby » 27 lut 2015, o 14:13

@ ACeK
Atten AT858D+ ma bardzo dobra reputację. Widziałem, że ludzie używają te stacje profesjonalnie. Trzeba mieć tylko zapasową grzałkę i wiatrak. Ja preferuję hotair z pompą ale to bez większego znaczenia.

@ MatyAS
Pompa jest niemieckiej firmy ASF z Monachium. Te same pompy, tylko jedno cylindrowe Weller montował w swoich stacjach odsysających. Moja ma dwa cylindry, napędza ją bezszczotkowy silnik 220V. Wszystko jest po niemiecku, korbowody na łożyskach kulkowych, membrana z jakiegoś super tworzywa. Super chicha.
Wyrwałem na aukcji jakieś dziwne urządzenie rehabilitacyjne do elektro-próżniowej stymulacji o nazwie EndoVac. Produkt niemiecki. W środku była w zasadzie gotowa odsysarka - pompa, elektrozawory, regulator ciśnienia, manometr, zbiorniczek to "wygładzania" tętnień pompy, trójniki, wężyki i wejścia. Słowem wszystko co potrzeba i to w świetnej jakości. Wszystko wybebeszyłem bo było wielkie, zapakowałem do obudowy bo starym streamerze, dodałem kontroler stacji lutowniczej RL1 z EP i rozlutownica gotowa. Muszę jeszcze kupić "gun" i wykombinować jakiś pedał do załączania p&p . Mam też źródło próżni do pick and place.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: ZD-915 ZD-985

Postautor: MatyAS » 1 mar 2015, o 18:11

Pompa jest niemieckiej firmy ASF z Monachium.
Zapytałem bo tak mi się coś zdawało, że chyba z jakiegoś urządzenia kosmetycznego (takie sprzęty służą do poprawy kondycji skóry pobudzając do lepszego krążenia - VACUM ). Moja pompa jest właśnie też od podobnego "ustrojstwa" (tyle, że zza "wielkiej wody"), a z tego co wiem sam zabieg potrafi trwać nawet pół godziny, więc w zastosowaniu do pracy impulsowej (pompa uruchamiana tylko w momencie odsysania cyny) - może pracować wieki...

Wróć do „Serwis urządzeń elektronicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości