Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Iway
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 6 lut 2015, o 19:14

Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Postautor: Iway » 6 lut 2015, o 19:24

Hej,

Mam takie pytanie. Dzisiaj na ustnym egzaminie P. Doktor zadał mi następujące pytanie: "Co oznacza rząd charakterystyki filtra dolnoprzepustowego" oraz "Dlaczego na tym rysunku (rysunek w załączniku) w paśmie przepustowym, są takie falowania"?? . Mógłby ktoś mi pomóc w znalezieniu odpowiedzi na w/w pytania?
Rysunek, a zasadniczo wykres w załączniku.

Bardzo prosiłbym o pomoc, bo do poniedziałku do 9 (wtedy mam zaliczenie) muszę o tym coś znaleźć, a nie wiem nawet gdzie szukać, bo w zwykłych książkach z metrologii i cyfryzacji tego nie ma. Jest tylko ogólnie o filtrze Czebyszewa, ale nikt nie skupia się na tych konkretnych dwóch rzeczach.

Jeżeli ktoś nie chciałby tutaj udzielać odpowiedź, zachęcam do pisania maila. Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc!

Pozdrawiam
Mariusz Wegner
Załączniki
FILTR DOLNO-.png

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Postautor: magikjl » 6 lut 2015, o 20:53

Te falowania, to nierównomierność pasma przepustowego lub zaporowego, filtry pasmowe zazwyczaj składają się z kilku obwodów rezonansowych, a jak sama nazwa wskazuje - rezonans - jedna częstotliwość konkretna, poniżej i powyżej straty, dlatego kilka filtrów może przenieść szerszą częstotliwość, ale będzie "falowanie", czyli nierównomierność charakterystyki, tam gdzie jeden obwód kończy działać zaczyna następny itd. Rząd oznacza stromość charakterystyki częstotliwościowej. Teraz poszukaj po tych hasłach i wuj Gugiel ci pomoże :)

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Postautor: MatyAS » 7 lut 2015, o 13:21

Przyszły inżynier nie uważał na wykładach? Czy może "chory byłem"?

sstasinek
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 24 sty 2015, o 21:54

Re: Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Postautor: sstasinek » 7 lut 2015, o 18:39

a filtr x rzędu wiesz co oznacza?
wiesz cokolwiek na temat filtrów, czym się charakteryzują, jak można klasyfikować?
myśle że to wystarczająca podpowiedź :)

Iway
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 6 lut 2015, o 19:14

Re: Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Postautor: Iway » 8 lut 2015, o 22:03

Przyszły inżynier nie uważał na wykładach? Czy może "chory byłem"?
Zasadniczo problem w tym, że jak pytaliśmy go, to stwierdził, że sobie doczytamy, a i owszem spędziłem kilka godzin w bibliotece, ale odpowiedzi na te falowania takiej 100% nigdzie nie było xD

Iway
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 6 lut 2015, o 19:14

Re: Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Postautor: Iway » 8 lut 2015, o 22:06

a filtr x rzędu wiesz co oznacza?
wiesz cokolwiek na temat filtrów, czym się charakteryzują, jak można klasyfikować?
myśle że to wystarczająca podpowiedź :)
Wiem, ale jak już mu to wcześniej mówiłem, że np. im wyższy rząd filtru, tym lepiej potrafi filtrować sygnał, mniej traci na wartość wprowadzona dana itd., to uznał, że jest to źle xD pewno i jest, ale co nie czytałbym opracowania lub rozprawy doktorskiej, to właśnie takie rzeczy tam tylko znajduję. Pomijam fakt matematyki i wzorów, bo tu chodzi o suchą teorię xD

gRby
-
-
Posty: 66
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:43

Re: Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Postautor: gRby » 9 lut 2015, o 01:34

Wiem, ale jak już mu to wcześniej mówiłem, że np. im wyższy rząd filtru, tym lepiej potrafi filtrować sygnał, mniej traci na wartość wprowadzona dana itd.
Jak tak odpowiesz to raczej Cię uwali :D

http://elportal.pl/pdf/k01/69_024.pdf
Poszukaj dalszych części.

Adam Tatuś
-
-
Posty: 38
Rejestracja: 22 cze 2011, o 07:46

Re: Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Postautor: Adam Tatuś » 9 lut 2015, o 14:50

A jaki rząd równania różnicznkowego opisuje filtr -> drobne naprowadzenie, rozwiazanie tego równania sporo podpowie o jego zachowaniu.

sstasinek
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 24 sty 2015, o 21:54

Re: Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Postautor: sstasinek » 10 lut 2015, o 00:21

a filtr x rzędu wiesz co oznacza?
wiesz cokolwiek na temat filtrów, czym się charakteryzują, jak można klasyfikować?
myśle że to wystarczająca podpowiedź :)
Wiem, ale jak już mu to wcześniej mówiłem, że np. im wyższy rząd filtru, tym lepiej potrafi filtrować sygnał, mniej traci na wartość wprowadzona dana itd., to uznał, że jest to źle xD pewno i jest, ale co nie czytałbym opracowania lub rozprawy doktorskiej, to właśnie takie rzeczy tam tylko znajduję. Pomijam fakt matematyki i wzorów, bo tu chodzi o suchą teorię xD
i miał racje, "wyprowadzana dana"... jisas krajst,
Materiał źródłowy z Politechniki Łódzkiej
http://www.eletel.p.lodz.pl/Bujacz/Akus ... C_2014.pdf

Gdyby mnie zapytano(improwizuje)
Określenie rzędu jest powiązane z typowym czwórnikiem całkującym tj. obwodem RC który jest najczęściej używany we wszelkiego rodzaju filtrach. Dla podstawowego zmiana tłumienia w funkcji częstotliwości sygnału wynosi ok 20dB/dekadę co oznacza 10 krotne zmniejszanie sygnału wyjściowego przy 10 krotnym zwiększaniu częstotliwości sygnału wejściowego.
Filtr 1 rzędu oznacza filtr o powyższej stromości. Rząd 2, 3, 4 etc. oznacza że filtr tak określony charakteryzuje się zmianą tłumienia 10^2, 10^3, 10^4 większą niż 20dB/dekadę czyli 40, 60, 80dB/dekadę czyli kolejną krotnością.
Teoretycznie jeśli połączyć w szereg odpowiednio dobrane dwa filtry 1 rzędu uzyska się filtr 2 rzędu, oczywiście pod warunkiem że kolejny nie obciąży pierwszego co jest teoretycznie niemożliwe dla prostych czwórników. W praktyce wymaga zastosowania np. wzmacniaczy operacyjnych. Sygnał wyjściowy pierwszego jest sygnałem wejściowym drugiego więc sumarycznie odpowiedź("dana wyjściowa") będzie iloczynem odpowiedzi obu. Ponieważ różne są wewnętrzne konstrukcje filtrów do uzyskania pożądanej stromości można zastosować filtr środkowo-przepustowy np. z obwodem rezonansowym. W przypadku zastosowania takiego obwodu, z nieodpowiednio dobraną częstotliwością rezonansu pod inne człony filtra całkowita odpowiedź - charakterystyka przenoszenia sygnału może być pofalowana.
Suma sumarum podstawową właściwością filtrów dolnoprzepustowych jest częstotliwość dla której filtr osiąga tłumienie 3dB, stromość charakterystyki więc względnie rząd filtru oraz pofalowanie

PS skoro stromość wynosi dy/df = 1 to jest jakoś matematycznie powiązane z 1 rzędem...
ale jak matematycznie uzasadnić 2, 3, 4 nie mam pojęcia?

mam małe pojęcie, nie jestem inżynierem
Ostatni raz udzielam odpowiedzi za przyszłych inżynierów marnując swój czas :/

galos
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2015, o 11:37

Re: Filtr DOLNOPRZEPUSTOWY - POMOCY!

Postautor: galos » 11 lut 2015, o 11:41

Bardzo przydatne odpowiedzi, miałem podobny problem, dzięki!

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 143 gości