Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Falownik PWM, pytanie o przebieg

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Apsor
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2015, o 00:49

Falownik PWM, pytanie o przebieg

Postautor: Apsor » 12 sty 2015, o 00:54

Witam,
mam pytanie o przebieg, dlaczego na falowniku z modulacją PWM zbudowanym z tranzystorów i obciążonym silnikem indukcyjnym mam taki przebieg prądu/napięcia:

Obrazek

Chodzi o to że gdy napięcie jest dodatnie, to prąd jest ujemny. Ma ktoś jakiś pomysł ?

Przebieg nie odpowiada idealnie w/w, prąd jest przesunięty o 180stopni względem fazy. Wiem że silnik to cewka i na niej prąd i napięcie są przesunięte o 90stopni, ale u mnie były przesunięte o 180stopni i nie mam pojęcia dlaczego.

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Falownik PWM, pytanie o przebieg

Postautor: rafal.220 » 12 sty 2015, o 17:54

Być może rozchodzi się o energię zgromadzoną w silniku. Możliwe że w uzwojeniach silnika indukuje się wyższe napięcie od wartości napięcia zasilającego przez co prąd płynie w przeciwnym kierunku względem polaryzacji tego napięcia.

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Falownik PWM, pytanie o przebieg

Postautor: matiz » 12 sty 2015, o 23:21

Witam,
mam pytanie o przebieg, dlaczego na falowniku z modulacją PWM zbudowanym z tranzystorów i obciążonym silnikem indukcyjnym mam taki przebieg prądu/napięcia:

Obrazek

Chodzi o to że gdy napięcie jest dodatnie, to prąd jest ujemny. Ma ktoś jakiś pomysł ?

Przebieg nie odpowiada idealnie w/w, prąd jest przesunięty o 180stopni względem fazy. Wiem że silnik to cewka i na niej prąd i napięcie są przesunięte o 90stopni, ale u mnie były przesunięte o 180stopni i nie mam pojęcia dlaczego.
Dla mnie to na rysunku jest 90 a nie 180 stopni ;)

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Falownik PWM, pytanie o przebieg

Postautor: tg3a » 13 sty 2015, o 00:47

Witam,
mam pytanie o przebieg, dlaczego na falowniku z modulacją PWM zbudowanym z tranzystorów i obciążonym silnikem indukcyjnym mam taki przebieg prądu/napięcia:

Obrazek

Chodzi o to że gdy napięcie jest dodatnie, to prąd jest ujemny. Ma ktoś jakiś pomysł ?

Przebieg nie odpowiada idealnie w/w, prąd jest przesunięty o 180stopni względem fazy. Wiem że silnik to cewka i na niej prąd i napięcie są przesunięte o 90stopni, ale u mnie były przesunięte o 180stopni i nie mam pojęcia dlaczego.
Dla mnie to na rysunku jest 90 a nie 180 stopni ;)
Ściśle rzecz biorąc, to trochę więcej, pewnie ze 100°. Ale problem jest w tym, że tu prąd wyprzedza w fazie napięcie. W dodatku o więcej, niż 90°, tak, że moc jest przekazywana z obciążenia do źródła, a nie odwrotnie.
Ja stawiam hipotezę, że w układzie pomiarowym może być jakiś element, który odwraca fazę. Najłatwiej to sprawdzić podłączając zamiast silnika odpowiednio dobraną żarówkę. Jeśli mam rację, przebieg prądu będzie w odwróconej fazie względem napięcia, chociaż przy takim przebiegu PWM będzie trochę trudno uzyskać stabilny obraz.
A w takim razie to zamiast prądu wyprzedzającego napięcie o 100° tak naprawdę mamy do czynienia z prądem opóźnionym względem napięcia o 80°, czyli typową sytuację dla obciążenia, jakie jest do falownika dołączone (silnik indukcyjny). Przesunięcie o mniej, niż 90° oznacza, że moc jest przekazywana ze źródła do obciążenia, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem.

Apsor
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 12 sty 2015, o 00:49

Re: Falownik PWM, pytanie o przebieg

Postautor: Apsor » 13 sty 2015, o 18:10

Dzięki : )
Mam zdjęcie oscylogramu ( będzie dokładnie widać w czym problem ):
Obrazek

I jszcze zastanawia mnie jak to możliwe że przy modulacji PWM zmieniła się częstotliwość prądu:

Obrazek

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: Falownik PWM, pytanie o przebieg

Postautor: rafal.220 » 14 sty 2015, o 18:54

I jszcze zastanawia mnie jak to możliwe że przy modulacji PWM zmieniła się częstotliwość prądu:
Może to być efekt np. wyższych harmonicznych generowanych w silniku.

Awatar użytkownika
MatyAS
-
-
Posty: 396
Rejestracja: 18 kwie 2007, o 21:37
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:

Re: Falownik PWM, pytanie o przebieg

Postautor: MatyAS » 16 sty 2015, o 12:53

http://www2.simr.pw.edu.pl/imrc/polski/ ... cja_M3.pdf
Proponuję lekturę ... I przypomnienie sobie podstaw elektrotechniki. ;)

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości