Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

UE, a sprawnośc zasilaczy LED

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

UE, a sprawnośc zasilaczy LED

Postautor: Agrest » 14 wrz 2014, o 15:47

EP 9/2014, str. 74. "Scalone kontrolery zasilaczy LED..." podpisany nazwą firmy. Autor wymienia wymagania UE dotyczące zasilaczy LED w oprawach. Wśród nich: "w przypadku zasilaczy LED o mocy powyżej 25 W, jest wymagany współczynnik mocy większy lub równy 0,9" (interpunkcja oryginalna).

Kolejny artykuł na str. 78. "Zasilacz diod LED..." o zasilaczu Recom w ofercie Conrada. Produkt jest adresowany do klientów którzy nie chcą sami konstruowac i badac zasilacza na zgodnośc z CE. Bo w zasilaczach "nie siedzą", lub im się to nie opłaca z powodu małoseryjnej produkcji. Parametry różnych wariantów zasilaczy widzimy w tab. 1. Zasilacze mają moce od 27 W do 60 W, a sprawnośc od 85 % do 89 %. Zatem nie spełniają wymagania, o którym wspomina pierwszy artykuł. Ale jak widzimy na zdjęciu, mają znaczek CE.

To jak jest ze sprawnością zasilaczy LED? Czy zasilacze oferowane jako "embedded" nie muszą spełniac wymogów dotyczących zasilaczy w oprawach? A co po zastosowaniu takiego zasilacza we własnej oprawie? Gotowy produkt będzie spełniał wymagania unijne, czy nie?

PozdrA

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: UE, a sprawnośc zasilaczy LED

Postautor: Jacek Bogusz » 23 paź 2014, o 11:30

Autor pierwszego artykułu nie ma na myśli sprawności energetycznej, tylko tzw. Power Factor (PF), stosunek mocy czynnej i biernej. Temat "psucia energii" był mocno poruszany, gdy wprowadzano świetlówki, a to ze względu na układ ich zasilania zawierający elementy LC. W drugim artykule i w tabelce jest mowa o sprawności energetycznej, a więc de facto o stratach energii. Nie zaryzykuję stwierdzenia, że nie mają one związku z PF, ale metoda pomiaru jest inna i nie jest to taki związek "wprost".
Zasilacze oferowane jako embedded muszą spełniać wymagania dla zasilaczy w ogóle. Intuicyjnie czuję, że dla nich te wymagania są podwyższone, ponieważ mają jakąś "obudowę" (najczęściej w postaci radiatora), która też musi być bezpieczna dla użytkownika (przekładki izolacyjne, tulejki, połączenie z PE itd.), natomiast w oprawach często jest tak, że obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego i niejako bezpieczna z definicji.
Zasilacz jest tylko jednym z elementów gotowego produktu. Nie da się na bazie samego zasilacza nadać CE. Bo co, jeśli użyjesz kiepskich kabli połączeniowych, albo temperatura LEDów będzie powodowała topienie i odkształcanie się oprawy? ;)

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Re: UE, a sprawnośc zasilaczy LED

Postautor: Agrest » 25 paź 2014, o 02:10

Autor pierwszego artykułu nie ma na myśli sprawności energetycznej, tylko tzw. Power Factor (PF)
To tu jest różnica. Dzięki za wyjaśnienie.
PozdrA

Wróć do „Displays i oświetlenie LED”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości