Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Co wybrac zamiast windows?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Co wybrac zamiast windows?

Postautor: ACeK » 4 paź 2013, o 10:57

Obrazek Po przeczytaniu tego :arrow: newsa mam ochote zobaczyc jak dziala inny system niz windows. Teraz na wszystkich komputerach mam Windows. Ale moze by zmienic system zwlaszacza ze XP za pol roku nie bedzie juz wspierany :( W artykule wspominaja o Ubuntu. Mam zamiar zrobic CNC (ale kiedy to wyjdzie to nikt nie wie) :twisted: Dlatego mam pytanie co wybrac na poczatek? Obrazek

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: Wojtek » 4 paź 2013, o 13:33

Wiesz co, też tak miałem, przerobiłem redhaty, debiany i inne podobne, i dałem sobie spokój, zawsze wróciłem do windowsa bo ja potrzebuje systemu na którym moge spokojnie pracować. Owszem gdybym miał korzystac tylko z pakietu open office, eclipse czy jeszcze eagle to moze bym się jakoś przywiazał do którejś dystrybucji linuksa. W tej chwili to jedynie linuks na RPi dla cełow cwiczebnych, na laptopie mam równolegle jakieś ubuntu ale chyba juz ze dwa miesiace nie właczałem.
Ale jeśli juz koniecznie chcesz to debiana tyle że jest może mniej "przyjazny" podczas instalacji. A jeśli chcesz w miare bezbolesnie to może Mint http://www.linuxmint.com/

Awatar użytkownika
matiz
-
-
Posty: 324
Rejestracja: 1 kwie 2007, o 22:03
Lokalizacja: nagrywamy.com
Kontaktowanie:

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: matiz » 4 paź 2013, o 14:16

Na starym laptopie nie chciała chodzić już Vista - zwiechy, wolne działanie itp. Mimo chyba dwóch reinstalacji od nowa z formatem i wszystkimi szykanami ciągle coś było nie tak. Zainstalowałem Ubuntu "Przyjaznego Puchacza" i po pierwsze nagle słychać głośniczki, po drugie śmiga, po trzecie się nie zawiesza a po czwarte nawet żona się przekonała i mimo początkowej niechęci używa z przyjemnością. Jeżeli komputer jest do internetu, mailowania, filmów, pisania, czytania książek i sciągania czegośtam, to Ubuntu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie ma tam oczywiście praktycznie niczego innego, ale 99% potrzeb zaspokaja ;)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: pajaczek » 4 paź 2013, o 16:57

Ja co prawda po krótkiej przygodzie z RedHatem przesiadłem się szybko na znacznie bardziej wymagającego Slacka... i tak zostało od ładnych paru lat (bez natywnej windy od 2-3 lat w tym do zastosowań zawodowych - poza pracą niestety - ale tam pracodawca decyduje).
Jeżeli miałbym coś doradzać na początek to chyba skłonił bym się jednak ku Ubuntu/Kubuntu (jeżeli wolisz inne środowisko graficzne)... to pochodne Debiana... a przy tym z okazjonalnej styczności wnoszę że przyjaźniejsze. Nie żenisz się z distro na zawsze... popracujesz miesiąc/pół roku na jednej i nabierzesz odwagi na spróbowanie czegoś innego... albo przywiążesz się do tej jednej ;)

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: leonow32 » 4 paź 2013, o 18:42

Kiedyś próbowałem Knoppix CD, a potem Ubuntu z CD. Jakoś mnie to nie powaliło. W Knoppixie były np. cztery przeglądarki stron WWW, a wszystkie do d... zamiast jednej porządnej. W Ubuntu to wygląda sensowniej, ale nie działają programy, których używam.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: ECC88 » 4 paź 2013, o 21:36

Na laptopie od kilku lat pracuje na Ubuntu. Wtedy zainstalowalem to kylko zeby zobaczyc jak to dziala, no i to dziala i dziala i dziala, po dzien disiejszy. Wlasnie teraz z niego pisze. Wersja juz od kilku miesiecy nie aktualizowana; ale dziala i dziala.

Juz wczesniej wypowiedzialem sie na tym forum, jak uruchomic "obce" aplikacje na Ubuntu. To cyba bylo na przykladzie "Photoshop i Wine"
gdzies tam znajdziesz.

Chodzi o to ze, jezeli nie wymagasz multimedialnych rozwiazan w postaci "Video Cut, Special efectss 3.0" albo tym podobne, to jest ubuntu superowym systemem. 80% aplikacji z Windy XP mozana uruchomic na ubuntu.

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: brun » 5 paź 2013, o 10:58

Tylko że Ubuntu do instalowania poważniejszych programów często wymaga znajomości komend w konsoli - to z reguły odstrasza 90% posiadaczy Windowsa ;)

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: radzio » 5 paź 2013, o 11:58

Bo w Windowsie jedynym przypadkiem konieczności użycia konsoli jest puszczenie pinga gdy internet się psuje ;-)

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: ACeK » 6 paź 2013, o 15:11

Obrazek Dziekuje za rady :P Jak na razie jestem zadowolony z Windows ale jak tylko znajde czas to zobacze jak smakuje inny system. Konsola mnie nie przeraza. Do tej pory pamietam komendy dosa wiec przejscie na linux nie bylo by chyba az tak straszne Obrazek

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: leonow32 » 10 paź 2013, o 17:12

Hehe komendy DOSa będziemy pamiętać do grobowej dechy :) dzieci facebooka nigdy tego nie zrozumieją :D

pablo44
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 14 lip 2014, o 11:44

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: pablo44 » 16 lip 2014, o 08:53

Ja przez kilka lat pracowałem na Linuxie i byłem zadowolony. System się nie zawieszał tak jak mój poprzedni Windows. Teraz po zakupie nowego komputera powróciłem do Windowsa, a konkretnie do 8, jednak myślę o ponownym przeinstalowaniu systemu.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: matrix » 16 lip 2014, o 16:40

Ostatnio pojawiła się też możliwość instalacji androida 4.4.2 na PC

pentel
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 8 paź 2012, o 09:39

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: pentel » 25 sie 2014, o 14:52

Polecam dystrybujce linux'a, jeśli masz jakiś słaby laptop to mint czy debian będzie idealny. Jeśli masz coś w miarę to ja osobiście używam Ubuntu. Jeśli potrzebujesz czasem windowsa to maszyna wirualna i stawiasz sobie windowsa, ewentualnie emulujesz programy za pomocą np wina czy playonlinux. Doceniłem linuxa nie raz, windows nawet oryginalny nie raz mnie zawiódł.

Awatar użytkownika
ECC88
-
-
Posty: 408
Rejestracja: 23 paź 2009, o 15:28
Lokalizacja: Köln

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: ECC88 » 6 wrz 2014, o 10:08

Czy są jakieś minimalne wymagania sprzętowe dla debiana
http://www.debian.org/releases/potato/a ... eq.pl.html

pentel
-
-
Posty: 10
Rejestracja: 8 paź 2012, o 09:39

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: pentel » 9 wrz 2014, o 20:33

Hej jeđli to starz komputer to pomyśl rzeczywiście jak kolega Ci wspomniał o mint'cie. Śmiga super na wolnych kompach. Nie to co windows

Awatar użytkownika
Levante
-
-
Posty: 37
Rejestracja: 1 cze 2013, o 11:03

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: Levante » 20 gru 2014, o 10:19

Polecam Linux Mint 17. Kilka dni temu zainstalowałem go na swoim 4 letnim laptopie. Działa bez większych problemów. Próbowałem również instalować kilka aplikacji windowsowych przez Wine i też bez żadnych niespodzianek.

galos
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2015, o 11:37

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: galos » 11 lut 2015, o 11:45

Zgadzam się z pawel.mat33, Linux Mint 17 będzie dobrym wyborem jeśli chcesz odpocząć od Windowsa, wszystko działa na nim dobrze!

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: matrix » 25 lut 2015, o 16:45

Ja w domu przerzuciłem się na Linux openSUSE i nie jest tak tragicznie. Wszystko obsługuje się łatwo i przyjemnie tylko trochę brak mi programów z windowsa a przede wszystkim brak obsługi Bascoma. Nie mogę uruchomić go nawet w wine.

wpcontent
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2015, o 21:49
Kontaktowanie:

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: wpcontent » 26 lut 2015, o 21:52

Polecam zdecydowanie Linuxa ;)

mardock9
-
-
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2015, o 16:21
Kontaktowanie:

Re: Co wybrac zamiast windows?

Postautor: mardock9 » 21 maja 2015, o 15:53

W lipcu będzie Windows 10 hehe wiem że to nie alternatywa bo w końcu to dalej Windows ale może warto potestować i zobaczyć czy jest całkiem inny od 8ki.

Wróć do „Komputery PC, laptopy, tablety i wszelkie gadżety”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości