Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

czy taka elektronika istnieje?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

semmac
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:53

czy taka elektronika istnieje?

Postautor: semmac » 17 lis 2013, o 18:59

Witam. Na elektronice znam się mało co, dlatego proszę o poradę w następującej kwestii:

Potrzebne mi pewne urządzenie i chciałbym wiedzieć, czy coś podobnego na rynku istnieje (może jako półprodukt),
lub czy może jakiś elektronik może to w miarę łatwy sposób złożyć/zbudować?

Ogólny opis funkcji jakie będzie spełniać:

zawieszone np: na ścianie kilkanaście centymetrów nad powierzchnią płaską (np: podłogą)
powinno na tej powierzchni (pod sobą i kilkanaście centymetrów przed sobą) o ustalonym rozmiarze
ponad metra na kilkanaście centymetrów, wyświetlać na tym obszarze kształty (np. okrąg, prostokąt) w nawet
kilku miejscach na raz.
W jakiej kolejności i częstotliwości o tym decydowałoby oczywiście osobne (dowolnie modyfikowane) oprogramowanie.

Moje pytanie dotyczy tylko urządzenia wyświetlającego (oprogramowanie, czy nawet urządzenie z oprogramowaniem-nazywa się to chyba sterownik, to osobna kwestia).

Z moim poziomem wiedzy domyślam się, że musiałby to być wyświetlacz laserowy.
Ale ponieważ nie mam pojęcia o parametrach i możliwościach laserów, to nie wiem czy "nadajnik" miałby mieć jeden laser czy może kilka?
To czego szukam musi być wielkości pilota do telewizora (mniej więcej) i wyświetlać pod dużym kątem.

Ewentualnie ze względu na te dwa dodatkowe ograniczenia mogłyby to być dwa lub trzy mniejsze moduły które można by kabelkiem połączyć z jednostką sterującą

Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałem.

Z góry dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
leonow32
-
-
Posty: 108
Rejestracja: 10 maja 2011, o 15:56
Lokalizacja: Poznań

Re: czy taka elektronika istnieje?

Postautor: leonow32 » 18 lis 2013, o 17:44

Takie rzeczy tylko w erze... a projektor multimedialny nie może być?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: czy taka elektronika istnieje?

Postautor: rafal.220 » 18 lis 2013, o 18:57

Słyszałem o czymś takim 3 lata temu, ale to były projekty laboratoryjne w jakimś tam instytucie.
Ponoć rzutnik laserowy miał mieścić się w komórce oraz wyświetlać obraz na ścianie. (miała to być jakaś alternatywa tabletów )

semmac
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:53

Re: czy taka elektronika istnieje?

Postautor: semmac » 18 lis 2013, o 19:48

Słyszałem o czymś takim 3 lata temu, ale to były projekty laboratoryjne w jakimś tam instytucie.
Ponoć rzutnik laserowy miał mieścić się w komórce oraz wyświetlać obraz na ścianie. (miała to być jakaś alternatywa tabletów )
Poszukałem i znalazłem coś takiego:
https://www.google.pl/search?q=laser+ke ... d=0CDIQsAQ
Idea wpasowuje się w to co szukam, ale bardziej interesowałyby mnie bebechy czegos takiego tak żebym mógł programować dowolne kształty wyświetlane w dowolnej kolejnośći.

Jakies pomysły?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: czy taka elektronika istnieje?

Postautor: rafal.220 » 18 lis 2013, o 20:33

"bebechy", to zapewne jakieś 2 galva X i Y oraz jakaś soczewka skupiająca odbite promienie laserowe od palców + synchronizacja czasowa względem wysterowania galv.

Efekty laserowe nie są moją działką aczkolwiek uważam że w tym temacie będzie więcej informacji w technice efektów scenowych (różnica polega na samej optyce. Skupienie ogniskowej punktu utworzenia obrazu dla wymaganej rozdzielczości)

semmac
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 17 lis 2013, o 18:53

Re: czy taka elektronika istnieje?

Postautor: semmac » 18 lis 2013, o 21:11

"bebechy", to zapewne jakieś 2 galva X i Y oraz jakaś soczewka skupiająca odbite promienie laserowe od palców + synchronizacja czasowa względem wysterowania galv.

Efekty laserowe nie są moją działką aczkolwiek uważam że w tym temacie będzie więcej informacji w technice efektów scenowych (różnica polega na samej optyce. Skupienie ogniskowej punktu utworzenia obrazu dla wymaganej rozdzielczości)
Terminologia używana przez ciebie ("galva") nic mi nie mówi :) ale można z tej wypowiedzi wywnioskować, że taie coś da się polutować z elemwntów kupionych w elektronicznym.
Dobrze rozumiem?

Efekty laserowe (jako bajer) mnie nie interesują. Planuję zbudowanie (przy pomocy jakiegoś elektronika) urządzenia funkcyjnego.
Czy możesz/ możecie mnie nakierować na kogoś lub na miejsce (np: forum) gdzie mogą się ewentualnie takimi rzeczami zajmować i posiadac odpowiednią wiedzę?

Awatar użytkownika
rafal.220
-
-
Posty: 1274
Rejestracja: 27 paź 2012, o 15:46

Re: czy taka elektronika istnieje?

Postautor: rafal.220 » 18 lis 2013, o 22:09

Terminologia używana przez ciebie ("galva") nic mi nie mówi ale można z tej wypowiedzi wywnioskować, że taie coś da się polutować z elemwntów kupionych w elektronicznym.
Dobrze rozumiem?
Tak jak powiedziałem wcześniej > nie jest to moim zainteresowaniem
Galva, to są lustra napędzane mechanicznie umożliwiające wyświetlenie obrazu z jednej diody laserowej, bądź kilku przy użyciu technologii łączenia wiązek.
Mówiąc prościej jest to kontrolowany ruch mechaniczny luster odbijających wiązkę z jednoczesnym kluczowaniem diody laserowej umożliwiającej wyświetlanie obrazu podobnie jak w lampie kineskopowej.
Podobną zasadę działania wykorzystują drukarki laserowe.
Efekty laserowe (jako bajer) mnie nie interesują.
Są efekty które na ścianie bloku potrafią wyświetlić film, bądź to co rejestruje kamera, więc nie wiem czy to jest taki "byle bajer".

Pozdrawiam.

Wróć do „Elektronika - tematy dowolne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 188 gości