Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Sterownik PLC IDEC SmartAXIS cz. 1

Awatar użytkownika
sigaris
-
-
Posty: 55
Rejestracja: 3 sty 2014, o 19:16
Lokalizacja: Niepołomice

Sterownik PLC IDEC SmartAXIS cz. 1

Postautor: sigaris » 18 maja 2014, o 17:55

W lutowym numerze EP rozpoczął się Klub Aplikantów Próbek. Udało mi się zdobyć zestaw sterownika PLC IDEC SmartAXIS. Prezentację zestawu podzieliłem na kilka części. W pierwszej części omówię skład zestawu oraz oprogramowanie. W dalszych częściach zaprezentuję przykładowe rozwiązania układowe.
Skład zestawu
Zestaw składa się z:
  • Płyty z oprogramowaniem
  • Sterownika PLC
  • Kabla USB do podłączenia sterownika z komputerem PC
Sterownik
Obrazek
Sterownik w zestawie to IDEC SmartAXIS FT1A-H40RSA. Sterownik wyposażony jest między innymi w :
  • 18 wejść cyfrowych
  • 6 wejść analogowych
  • 4 wyjścia tranzystorowe PNP
  • 4 wyjścia przekaźnikowe o obciążalności do 10 A
  • 8 wyjść przekaźnikowych o obciążalności do 2 A
  • 47.4 kB pamięci kodu dla kodu drabinkowego
  • 38 kB pamięci dla kodu FBD
  • 2 wyjścia PWM o maksymalnej częstotliwości 100 kHz
  • 2 wyjścia PWM o maksymalnej częstotliwości 5 kHz
  • 1 port USB
  • 1 złącze Ethernet
  • 2 wejścia na komunikację RS422/RS485 lub RS232
  • 1 złącze na kartę SD
  • Monochromatyczny wyświetlacz LCD
Zasilanie sterownika to 24 V DC.
Oprogramowanie
Obrazek
Oprogramowanie składa się z 4 programów:
  • WindCFG- Program do oprogramowania systemów. System może składać się z np. sterownika PLC, wyświetlacza dotykowego, czytnika kodów kreskowych, komputera PC, itp.
  • WindLDR – Program do pisania oprogramowania do sterownika PLC
  • WindO/I-NV3 – Program do oprogramowanie paneli dotykowych
  • WindO/I-NV2 – Program do oprogramowanie paneli dotykowych
Z racji tego, że w zestawie był tylko sterownik PLC, to praktycznie korzystam tylko z programu WindLDR.
Początki z programem WindLDR
Po zainstalowaniu i włączeniu programu otrzymujemy widok:
Obrazek
Program bez problemu instaluje się na Windowsie 7. Nie miałem też problemów z komunikacją ze sterownikiem.
Zanim zaczniemy programować najlepiej od razu na początku ustawić nasz model sterownika. Robimy na dole po lewej stronie rozwijając listę i w moim przypadku wybierając „FT1A-40” a następnie FBD lub Ladder.
Obrazek
FBD oznacza tryb wizualny programowania, a Ladder język drabinkowy. Ja osobiście używam trybu FBD z racji łatwości przy programowaniu i znacznym skróceniu czasu tworzenia oprogramowania.
Aby stworzyć nasz program wybieramy z menu potrzebne bloczki z górnego menu :
Obrazek
Jest to dość intuicyjne i bardzo ułatwia programowanie. Bloczki podzielone są na 3 kategorie: Terminal (wejścia i wyjścia), Basic (podstawowe funkcje logiczne), Advanced (zaawansowane funkcje, liczniki i rejestry). Aby połączyć bloczki wystarczy najechać myszką na połączenie i przeciągnąć linię do kolejnego bloczka. Oto przykładowy banalny kod:
Obrazek
By się upewnić, że kod jest OK, oraz aby przygotować go do wgrania należy wcisnąć przycisk „Convert”. Jeśli nie popełniliśmy żadnego błędu otrzymamy komunikat:
Obrazek
Zanim wgramy kod możemy go sobie przesymulować. W tym celu wybieramy z górnego menu : OnlineSimulation. Otworzy się nam nasz schemat z możliwością symulacji. Jeśli klikniemy 2 razy na przykład na wejście, to zmieni ono kolor na czerwony. Oznacza to, że zostało wysterowane. Kolor czerwony połączenia oznacza logiczną jedynkę, a kolor niebieski logiczne zero. W ten sposób możemy przetestować logikę naszego programu.
Obrazek
Aby wyjść z trybu symulacji należy ponownie kliknąć ikonkę Simulation.
W celu wgrania naszego oprogramowania klikamy w ikonę Download. Otworzy się nam okno wyboru ustawień połączenia z sterownikiem PLC.
Obrazek
Ja nic nie zmieniałem w ustawieniach i bez problemu połączyłem się z sterownikiem. Po poprawnym wgraniu kodu sterownik automatycznie zacznie wykonywać program. Możemy podejrzeć wykonywanie kodu. W tym celu wybieramy ikonkę Monitor. Ponownie jak w symulacji zobaczymy nasz schemat z zaznaczonym na czerwono wysterowanymi wejściami. Różnica polega na tym, że aby wysterować wejście nie klikamy 2 razy na nie, ale fizycznie na siłowniku podajemy 24 V DC na interesujące nas wejście. Wtedy dopiero zmieni się kolor połączenia.

Wróć do „Opisy i oceny aplikacji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości