Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Czujniki tensometryczne - pytanie

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

ramcin
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2014, o 16:06

Czujniki tensometryczne - pytanie

Postautor: ramcin » 23 paź 2014, o 18:12

Witam,
Mam podłączone dwa czujniki tensometryczne (dwa mostki), pod arduino tak jak na poniższym schemacie, tyle, że mam zdublowane wzmacniacze i mostki.
http://edg.uchicago.edu/tutorials/load_ ... ematic.png

Mój problem,
Występuje zmiana napięcia nie spowodowana siła przyłożona do czujników. Jeżeli sygnał pomiarowy z mostkow zrównoważe do jakiegos poziomu np: 0,1V (po wzmocnieniu), i podłącze do zasilania to ten pułap się utrzymauje w granicach, ale jak po jakims czasie podłącze ponownie ukłąd to ten pułap wzrasta np do 0,2V. Czym to może być spowodowane?

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Czujniki tensometryczne - pytanie

Postautor: Jacek Bogusz » 23 paź 2014, o 18:51

Kolego! Żeby można było Ci pomóc musisz używać bardziej precyzyjnej terminologii technicznej. Co to jest "pułap" i gdzie występuje ten "pułap"? Chodzi o napięcie, no właśnie, niezrównoważenia mostka? Co to znaczy, że równoważysz sygnał z mostków? Czy mowa o równoważeniu mostka za pomocą zmiany rezystancji w gałęzi, czy ustalaniu jakiegoś wzmocnienia?
Aplikacja tensometru, jeśli nie używa się gotowych modułów, jest dosyć trudna. Jak wykonałeś swoje mostki tensometryczne? Czy to gotowe czujniki czy sam naklejałeś je na metal?

ramcin
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2014, o 16:06

Re: Czujniki tensometryczne - pytanie

Postautor: ramcin » 23 paź 2014, o 19:49

Ustawiam (równoważę) sygnał napięciowy na jakiś poziom nastepnie go wzmacniam ukladem ina125 (wzmocnienie około 1000x), otrzymuję 0,1V to jest mój 'pułap'. Równoważe jednym potencjometrem w mostku, mostek tworza dwa tensometry rezystor i rezystor nastawny. Naklejalem sam na metal.

Wróć do „Sterowanie, kontrola, czujniki i syst. wizyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości