Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

fuzzy logic IC

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

wojjow
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 10 lip 2011, o 18:35

fuzzy logic IC

Postautor: wojjow » 21 lip 2011, o 16:17

Kiedyś czytałem o układach scalonych fuzzy logic. To było kilka lat temu, ale nigdy później nie słyszałem by ktoś ich faktycznie używał.
Czy są jakieś układy scalone sprzętowo obsługujące logikę rozmytą, które faktycznie się czasem stosuje?

Awatar użytkownika
Łukasz Krysiewicz
-
-
Posty: 143
Rejestracja: 8 cze 2011, o 20:03

Re: fuzzy logic IC

Postautor: Łukasz Krysiewicz » 21 lip 2011, o 17:59

ja o takich nie słyszałem,
kiedyś jak trzeba było zastosować "sterowanie rozmyte" w projekcie to oprogramowałem mikrokontroler i JUŻ,,,

P.S.
sterowanie z użyciem logiki rozmytej jest ściśle powiązane z zachowaniem obiektu (zresztą jak każde sterowanie), trzeba poobserwować obiekt, zebrać informacje, i dopiero wówczas zadecydować jakie sterowanie ( rozkład prawdopodobieństw ) zastosować

Awatar użytkownika
Marcin.K
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 1 lip 2011, o 12:47

Re: fuzzy logic IC

Postautor: Marcin.K » 24 lip 2011, o 16:48

Pamiętam, że na studiach była grupa która specjalizowała się w takich układach, ale nie sądzę by się spopularyzowały. Logikę rozmytą implementuje się raczej programowo.

Awatar użytkownika
Andrzej Celiński
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 10 lip 2011, o 11:20

Re: fuzzy logic IC

Postautor: Andrzej Celiński » 15 sie 2011, o 14:01

Przeglądając Internet można znaleźć trochę informacji na ten temat, ale chyba wszystkie są raczej opracowaniami naukowymi, niż opisem produktów komercyjnie dostępnych.
Co ciekawe, są to opracowania głównie z końca ubiegłego wieku, a więc chyba po prostu należy uznać, że rozwiązania tego typu się nie przyjęły.

skittles
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 27 lip 2011, o 11:11

Re: fuzzy logic IC

Postautor: skittles » 27 sie 2011, o 17:45

W ogóle nie rozumiem tego fuzzylogic.
Ma ktoś jakieś proste materiały po polsku na ten temat?
Wpisu z Wiki na ten temat nie rozumiem.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: fuzzy logic IC

Postautor: pajaczek » 27 sie 2011, o 18:57

A czego byś chciał się dowiedzieć?? To dość rozległa tematyka. Wpis na wikipedii jest dość jasny...

Nawiązując do tamtego opisu, w logice 0-1 kowej, mógłbyś opisać temperaturę wyłącznie jako 1 gorąco, lub 0 zimno. W logice rozmytej masz możliwość opisania tego jak w przykładzie.


Ps. Ale się dziś rozpisałeś ;)

Wróć do „Sterowanie, kontrola, czujniki i syst. wizyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości