Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

kurs na temat oświetlenia w systemach wizyjnych

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
robert82
-
-
Posty: 11
Rejestracja: 13 lip 2011, o 13:28

kurs na temat oświetlenia w systemach wizyjnych

Postautor: robert82 » 14 lip 2011, o 11:24

Czy ktoś z forumowiczów posiada materiały z jakichś kursów na temat oświetlenia w systemach wizyjnych? A może znacie firmy, które takie szkolenia prowadzą?

Awatar użytkownika
Andrzej Celiński
-
-
Posty: 27
Rejestracja: 10 lip 2011, o 11:20

Re: kurs na temat oświetlenia w systemach wizyjnych

Postautor: Andrzej Celiński » 20 lip 2011, o 13:36

Obawiam się, że trudno będzie znaleźć takie materiały w sieci, albo by ktoś je za darmo udostępnił, bo kryje się za nimi dosyć dużo specjalistycznej wiedzy. Ograniczenie dostępu do tego know-how jest kluczem do sukcesu firm zajmujących się wdrożeniami w tej branży.

Awatar użytkownika
Marcin.K
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 1 lip 2011, o 12:47

Re: kurs na temat oświetlenia w systemach wizyjnych

Postautor: Marcin.K » 24 lip 2011, o 16:46

Trzeba poszukać wśród firm implementujących produkty marki National Instruments. Mają one na tyle dużą wydajność, że często są stosowane do takich aplikacji.

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: kurs na temat oświetlenia w systemach wizyjnych

Postautor: Jacek Bogusz » 27 lip 2011, o 10:25

A może znacie firmy, które takie szkolenia prowadzą?
Tak, znam, a nawet byłem na takim :wink: Firma mieści się w Erfurcie, w Niemczech i nosi nazwę Vision Academy (http://www.vision-academy.org/). Nie wiem jak teraz, ale nigdyś ściśle współpracowała z Vision&Control z Suhl, producentem komponentów do systemów wizyjnych, między innymi do robotów używanych przy produkcji samochodów. Ale wracając do tematu. Niestety, to jest wiedza specjalistyczna, niedostępna za darmo. Niekiedy gdzieś w Internecie można się natknąć na strzępki, ale zwykle tylko zaostrzają one apetyt. Może dzieje się tak dlatego, że tak naprawdę 80% czasu przy tworzeniu takiej aplikacji zajmuje odpowiednia ekspozycja obiektu i dobór oświetlenia, a to zależy od wielu czynników (np. od oświetlenia tła) i ostateczne dostrojenie aplikacji może być wykonane tylko eksperymentalnie w miejscu, w którym ma pracować aplikacja?
Nie jest to dziedzina wiedzy, która jest nieznana - zawiera ona w sobie elementy, na które np. zwraca się uwagę przy fotografowaniu. Jednak z drugiej strony fotograf nie zastanawia się np. jakiego koloru światła używać w jakiej aplikacji. Nie ma dla niego znaczenia, czy obiekt będzie wymiarowany, oceniany, czy będzie tylko określana jego obecność czy pozycja. Ponadto, w systemach wizyjnych używa się wielu "sztuczek": polaryzatorów, zwierciadeł, obiektywów telecentrycznych itp. Nie twierdzę, że nie używa się ich w fotografii, ale ich przeznaczenie jest z reguły inne, ponieważ zwykle w fotografii chodzi o osiągniecie pewnego efektu estetycznego, natomiast w przemyśle - praktycznego.
Z praktyki wiem, że takie szkolenie jest podobne do studiów - daje podstawy wiedzy i wskazuje kierunki poszukiwań. Każda aplikacja jest jednak inna i będzie wymagała indywidualnego podejścia. Kluczem w każdej z nich jest światło.

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Re: kurs na temat oświetlenia w systemach wizyjnych

Postautor: Agrest » 11 sie 2011, o 00:02

I to właśnie jest piękny przykład "strzępka wiedzy zaostrzającego apetyt" :D
PozdrA

Wróć do „Sterowanie, kontrola, czujniki i syst. wizyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości