Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Czujnik ruchu oraz zmierzchu

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Achitoo1
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2014, o 10:43

Czujnik ruchu oraz zmierzchu

Postautor: Achitoo1 » 16 lis 2014, o 10:58

Cześć,
Jestem w trakcie tworzenia projektu sterownika oświetlenia. O ile z samym programem nie miałem problemów i już go skończyłem, to mam problem z doborem czujników. Otóż sprawa wygląda tak, że oprócz samego programu muszę pokazać, że moje rozwiązanie można zastosować w praktyce, czyli potrzebuję znaleźć takie czujniki które mogłyby pracować z moim sterownikiem. Problem jest taki, że jestem nieco zielony z elektroniki a potrzebuję czujnik czujnik ruchu oraz zmierzchu z cyfrowymi wyjściami.
Póki co znalazłem taki czujnik ruchu:
http://www.napad.pl/instrukcje/navy_instrukcja.pdf
Jeśli dobrze rozumiem, w przypadku wykrycia ruchu przekaźnik się załącza podając stan wysoki na wyjściu, a daje stan niski gdy nic się w jego zasięgu nie porusza, zgadza się?
Jeśli chodzi o czujnik zmierzchu, tutaj mam większy problem. Póki co nie znalazłem nic z wyjściem cyfrowym. Chciałbym się zapytać, czy może ktoś z Was zna takie urządzenie, które w przypadku spadku poziomu oświetlenia poniżej jakiejś wartości progowej daje na wyjsciu "1".
Znalazłem coś takiego - http://www.fif.com.pl/produkt/23/153 , jednak przełącza on zasilanie 230V, więc się nie nadaje do mojego projektu. Chyba, że można by go zastosować w połączaniu z innymi elementami aby się nadawał? Również czytałem o fotorezystorach, ale z tego co zrozumiałem to dają one sygnał analogowy, nie cyfrowy.
Wszelka pomoc i uwagi mile widziane, gdyż tak jak mówię nie jestem zbyt dobrze poinformowany w tych kwestiach :)
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
magikjl
-
-
Posty: 145
Rejestracja: 4 lis 2012, o 12:53

Re: Czujnik ruchu oraz zmierzchu

Postautor: magikjl » 16 lis 2014, o 15:17

Witaj
Możesz zastosować dowolny czujnik ruchu, np SATEL Aqua, będzie tańszy, nie ma tylko wykrywania zbicia szkła, chyba, że to również chcesz zastosować w swoim projekcie. Ważna sprawa, to to, że te czujniki mają wyjście typu NC, czyli w stanie czuwania są zwarte, po pojawieniu się ruchu styk się rozłącza, musisz to uwzględnić w swoim projekcie.
Co do czujników zmierzchowych - może być taki F&F http://www.fif.com.pl/produkt/23/153, po prawej na tronie masz układ ze stycznikiem. zamiast tego wstaw przekaźnik z cewką na 230V, np finder albo relpol i masz sygnał "cyfrowy" na wyjściu przekaźnika.

Achitoo1
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2014, o 10:43

Re: Czujnik ruchu oraz zmierzchu

Postautor: Achitoo1 » 17 lis 2014, o 09:08

Ok, dzięki wielkie :) Cena mnie nie interesuje, muszę tylko pokazać gotowy program i powiedzieć coś w stylu - aby to działało musimy to wgrać np. na FPGA, użyć takich i takich czujników które dają sygnał cyfrowy i będzie działać, nikt tego konstruować nie będzie :)

daniel36Wilk12
-
-
Posty: 5
Rejestracja: 12 cze 2020, o 10:37

Re: Czujnik ruchu oraz zmierzchu

Postautor: daniel36Wilk12 » 19 maja 2021, o 16:03

Jestem na etapie budowy domu i chciałem wkomponować alarm tak aby nie był widoczny. Znalazłem w sieci takie coś projektant wnętrz Radom co sądzicie? Może ktoś ma lepszy pomysł.

Wróć do „Sterowanie, kontrola, czujniki i syst. wizyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości