Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Płytka ewaluacyjna ENC28J60 + ATmega128 (zapowiadana w EP 4/2012

Moderator: Jacek Bogusz

MES Mariusz
-
-
Posty: 91
Rejestracja: 17 lut 2005, o 12:02
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Płytka ewaluacyjna ENC28J60 + ATmega128 (zapowiadana w EP 4/2012

Postautor: MES Mariusz » 2 maja 2019, o 10:02

Witam.

Być może było, a ja przegapiłem -> w EP 4/2012 Sławomir Skrzyński zapowiadał płytkę ewaluacyjną do ENC28J60 i cykl artykułów o tym.
Było na łamach EP? W których numerach?

Pozdrawiam
Mariusz

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Płytka ewaluacyjna ENC28J60 + ATmega128 (zapowiadana w EP 4/2012

Postautor: r-mik » 2 maja 2019, o 20:14

Kilka projektów było a zainteresowanie ENC "zerowe" więc cykl nie pojawił się. Nie ma się co dziwić, od 2012 roku, to pytanie o cykl i cokolwiek związanego z ENC i AVR jest trzecie lub czwarte!

MES Mariusz
-
-
Posty: 91
Rejestracja: 17 lut 2005, o 12:02
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Płytka ewaluacyjna ENC28J60 + ATmega128 (zapowiadana w EP 4/2012

Postautor: MES Mariusz » 2 maja 2019, o 20:34

Ciekawe, choćby dlatego, że na aliexpresie

- sam scalak ENC... to koszt 3,60 zł
- gniazdo z trafem kolejne 3,60 zł

więc rozwiązanie wydaje się na prawdę przystępne.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Płytka ewaluacyjna ENC28J60 + ATmega128 (zapowiadana w EP 4/2012

Postautor: r-mik » 2 maja 2019, o 21:20

Ciekawe, choćby dlatego, że na aliexpresie

- sam scalak ENC... to koszt 3,60 zł
- gniazdo z trafem kolejne 3,60 zł

więc rozwiązanie wydaje się na prawdę przystępne.
Przystępne, dla kogoś, kto nie musi płacić podatków i nie liczy kosztów czasu pracy. Przy okazji, uznaje, że laminaty wykonane będą za darmo.
Mogę policzyć ile kosztuje wykonanie określonej ilości tych kitów czy gotowych urządzeń ale to nie są setki złotych ale zdecydowanie więcej (chyba, ze wznowienie produkcji, ale nie 5 czy 10 szt). Inna jest cena, jak jednostkowe, wysokie koszty rozkładają się na 100szt a inne jak na 5 szt (bez specjalnego szukania, klisze itp 100..200zł).
Jak ma być tanio a czas i jakość/pewność realizacji zlecenia nie jest istotna, to robiłbym PCB w tanich miejscach. Zdaje się na Elportalu był link do tanich wykonawców. Gwarancji sukcesu nie ma ale ceny niskie. Coś w rodzaju, "tanio i dobrze". Może byc tak, ze za pierwszym razem kupi się tanio, za drugim, w renomowanej firmie dobrze :-)


PS
Bardziej przystępnie:
- Jakby była odpowiednia liczba zainteresowanych to kit byłby w sprzedaży.
- Jak kitu nie ma (tu akurat jest pełna dokumentacja z kodami źródłowymi, więc nie problem zrobić co się chce), a są chętni, proszę pisać do działu handlowego AVT,
- Jeśli to nie poskutkuje proszę pisać do autora. W 90% autorzy są skłonni do pomocy.

-

MES Mariusz
-
-
Posty: 91
Rejestracja: 17 lut 2005, o 12:02
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Płytka ewaluacyjna ENC28J60 + ATmega128 (zapowiadana w EP 4/2012

Postautor: MES Mariusz » 2 maja 2019, o 22:59

Ale ja nie piję co do kosztów kitów czy jakieś tam nie wiem co :-). Chodziło mi o to, że wydaje mi się, że elementy (scalak, gniazdo) są w dzisiejszych czasach tanie, to i zainteresowanie powinno być mega wielkie. No chyba, że wszyscy w Arduino poszli, i nie ma już dziś zainteresowania rozwiązaniami niebędącymi gotową skorupką dla Arduino.

Rozumiem, że na kit może nie być zainteresowania z uwagi na wysoką cenę jakiegoś komponentu, albo niedostępność owego komponentu. Tego fenomenu którego doświadczam w tej chwili trudno mi pojąć, ale oczywiście przyjmuję do wiadomości, że po prostu tak jest.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Płytka ewaluacyjna ENC28J60 + ATmega128 (zapowiadana w EP 4/2012

Postautor: r-mik » 3 maja 2019, o 08:42

Chodziło mi o to, że wydaje mi się, że elementy (scalak, gniazdo) są w dzisiejszych czasach tanie
Pozostaje mi tylko zaproponować koledze wdrożenie jakiegokolwiek projektu. Owszem, gniazda, scalaki, PCB są tanie ale są to ułamki kosztów wdrożenia. Cała reszta jest droga, od pracy konstruktora, przez testy, koszt pracowników nieprodukcyjnych (np księgowość) poprzez reklamę, zwłaszcza reklamę.

Koszt opracowania dość prostego projektu (będzie w EP) to 20'000zł (koszt pracy konstruktora), w tym koszt elementów i kilku wersji PCB to jakieś 1'000 - 2'000zł! Teraz trzeba uwzględnić inne koszta. Tu ciężko mi się wypowiedzieć ale wiem z autopsji (wcześniejsze projekty), że koszt dobrej reklamy to ok 50'000 - 70'000zł / miesiąc, przy tym koszt księgowości itp to nic.

Oczywiście można wybrać tańszą, mniej skuteczną reklamę, gorsze (chińskie) firmy składające urządzenie itp, itd. Wtedy jakość będzie jaka będzie.


PS
Co do kosztu na "Alipowoli", wystawią FV? Tak, ale trzeba zapłacić za tłumaczenie, przez tłumacza przysięgłego, proponuje sprawdzić stawki. Okaże się, że aby to miało sens, trzeba kupić "kontener" tych scalaków i sprzedawać je przez 100 lat.

Wróć do „Magazyn Elektronika Praktyczna - dyskusje, komentarze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości