Strona 1 z 1

Właczanie drukarki sieciowej

: 7 gru 2012, o 10:52
autor: gavi
Witam
W mojej domowej sieci LAN zainstalowałem sobie drukarkę sieciową ( a właściwie serwer druku połączony z drukarka LPT). Wszystko jest OK , natomiast nurtuje mnie problem zużycia energii. Drukuję sobie coś raz na parę dni a drukarka (+ zasilacz obsługujący print server) jest włączony przez cały czas na okrągło , pobierając parę watów. Można oczywiście za każdym razem przed drukowaniem włączać drukarkę a potem ja wyłączać, ale pomijając niewygodę nie jest to rozwiązanie na miarę XXI wieku.
Marzy mi się moduł który stwierdzając iż coś zostało wysłane na adres IP drukarki włączał by np. przekaźnik uruchamiający zasilanie.
Kombinacje programami drukującymi które wysyłały by dodatkowe informacje sterujące nie wydają się możliwe, gdyż po pierwsze drukować można zarówno z komputera stacjonarnego jak też i z laptopów, a po drugie na tych komputerach są różne systemy (Linux i Windows)
Będę zobowiązany za pomoc.
Pozdrawiam
W.

Re: Właczanie drukarki sieciowej

: 7 gru 2012, o 14:15
autor: pajaczek
Marzy mi się moduł który stwierdzając iż coś zostało wysłane na adres IP drukarki włączał by np. przekaźnik uruchamiający zasilanie.
Problem w takim rozwiązaniu jest taki, że zanim drukarka się uruchomi, dokument na hoście zlecającym zdąży trafić do kolejki przeterminowane.

Re: Właczanie drukarki sieciowej

: 23 sty 2013, o 15:55
autor: gavi
Witam.
Oczywistość stwierdzenia Pajączka wydaje się nie do pokonania. Myślę jednak iż rozwiązaniem mógłby być układzik pracujący na nasłuchu i czekający na ping do niego skierowany. Po odebraniu pingu włączałby cokolwiek (na przykład zasilacz) na przykładowo 10 minut. Natomiast laptop lub np tablet z którego byśmy chcieli drukować musiałby mieć uruchomiony skrypt wysyłający pingi w trochę krótszym interwale. W ten sposób drukarka byłaby zawsze do dyspozycji po włączeniu urządzenia i wyłączała by się po zakończeniu jego pracy. Wydaje mi się iż taka oszczędność zupełnie by wystarczyła.
Czy spotkaliście się może z takim układem czekającym na komunikat z sieci i coś po jego odebraniu generującym? Urządzenie powinno być bardzo oszczędne. Niestety moja znajomość spraw sieciowych i stosu TCP/IP nie pozwala mi na samodzielne zaprojektowanie czegoś takiego

Re: Właczanie drukarki sieciowej

: 24 sty 2013, o 22:48
autor: magikjl
http://www.ubnt.com/mfi#m-Ports
Polecam do dobrej zabawy. Można również napisać skrypty. Może być tam też rozwiązanie problemu, tylko trzeba by router zmienić na mPortsa.