Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

cnc czy kiedyś będzie w EP ?

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

UdioS
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 5 lut 2004, o 19:45

Re: cnc czy kiedyś będzie w EP ?

Postautor: UdioS » 25 lis 2004, o 15:06

Witam
Również przymierzam się do wykonania wiertarki do płytek (narazie to odległy termin ale już powoli szukam materiałów) i jednocześnie coraz bardziej chodzi mi po głowie myśl żeby była to jednocześnie frezarka do płytek prototypowych.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że wykonanie części mechaniczno elektronicznej wydaje mi sie najmniejszym problemem. Większym problemem było by dla mnie interpretacja danych. To znaczy z plików projektowych płytki odpowiednio wysterować tą frezarkę.
Chodzi o to że poco mi najzmyślniejsze urządzenie jak nie będępotrafił nim sterować. No bo skąd ona sama ma wiedzieć że dziurę ma wywiercić w miejscu o współżędnych x,y lub przejechać frezem z miejsca A do B
Czy zasanawiał się ktoś już może nad tą sprawą?? Nad konwersja wyglądu płytki na dane zrozumiałe przez naszą frezarko wiertarkę ?????
Pozdrawiam
J.S.

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: cnc czy kiedyś będzie w EP ?

Postautor: awatar100 » 25 lis 2004, o 21:29

Witam
Również przymierzam się do wykonania wiertarki do płytek (narazie to odległy termin ale już powoli szukam materiałów) i jednocześnie coraz bardziej chodzi mi po głowie myśl żeby była to jednocześnie frezarka do płytek prototypowych.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że wykonanie części mechaniczno elektronicznej wydaje mi sie najmniejszym problemem. Większym problemem było by dla mnie interpretacja danych. To znaczy z plików projektowych płytki odpowiednio wysterować tą frezarkę.
Chodzi o to że poco mi najzmyślniejsze urządzenie jak nie będępotrafił nim sterować. No bo skąd ona sama ma wiedzieć że dziurę ma wywiercić w miejscu o współżędnych x,y lub przejechać frezem z miejsca A do B
Czy zasanawiał się ktoś już może nad tą sprawą?? Nad konwersja wyglądu płytki na dane zrozumiałe przez naszą frezarko wiertarkę ?????
Pozdrawiam
J.S.
kolego od tego jest komputer i programy typu cad cam np Bobcad Mach TurboCNC i inne kopalnia info dla poczatkuajcyh to cnc.elektroda.pl , a i jak uwazasz ze wykonanie czesci mechanicznej to zecz prosta to gratuluje ! wykonanie mechaniki do mojej nowej frezarki cnc zajmie w sumie 3mc ! dokladnosc frzarki ma byc 0,000032mm dla wszykich osi , co i tak mnie nie zadowala

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Agrest » 26 lis 2004, o 12:28

Gdyby dziury w płytkach nie były wiercone, tylko wypalane laserem, konstrukcja mechaniczna byłaby dużo prostsza, bo odpadałby posuw wrzeciona po osi Z.
Oczywiście dochodzi kilka innych problemów, jak choćby opary miedzi, niekoniecznie zdrowe, ale na razie jesteśmy na etapie "burzy mózgów, prawda?
Jasne, że nie chodzi o laser z napędu CD. Jakie moce wchodzą w grę, jakie są ceny i dostępność tego typu laserów nie wiem. Moze ktoś podpowie.
PozdrA

UdioS
-
-
Posty: 13
Rejestracja: 5 lut 2004, o 19:45

Re: cnc czy kiedyś będzie w EP ?

Postautor: UdioS » 26 lis 2004, o 13:15

kolego od tego jest komputer i programy typu cad cam np Bobcad Mach TurboCNC i inne kopalnia info dla poczatkuajcyh to cnc.elektroda.pl , a i jak uwazasz ze wykonanie czesci mechanicznej to zecz prosta to gratuluje ! wykonanie mechaniki do mojej nowej frezarki cnc zajmie w sumie 3mc ! dokladnosc frzarki ma byc 0,000032mm dla wszykich osi , co i tak mnie nie zadowala
Witam
Na pewno nie jest łatwe ale jak dla mnie napewno łatwiejsze. Zobaczę jeszcze po lekturze którą mi zaoferowałeś.

Prostota wykonania jest też pojęciem względnym. wszystko zależy od parametrów jakich sie oczekuje od maszyny i kosztów jakie można ponieść. Co innego jak ma to byś dokładność 0,1mm i niewielka prędkość. można zastosować jakieś prowadnice kulkowe od szuflad , silniczki krokowe z drukarek i wykonać wszystko w domowym zaciszu.
A co innego gdy trzeba uzuskać dokładności 0,000032mm. tu musi być odpowiednia sztywność układu, przemysłowe prowadnice i silniki o odpowiednim momęcie.
Dla mnie mechanika to żaden problem bo mogę sobie pozwolic na zakup odpowiednich prowadnic i silników, a nie kombnować, a zadowalająca mnie dokładność to 0,05mm oczywiście czym większa dokładność tym lepiej
Pozdrawaim J.S

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 26 lis 2004, o 17:11

na prowadnicach od szuflad to masz kolo 2mm rozrzutu oczywiscie jak beda te lepsze ! koszt mechaniki mojej nowej frezarki wyniusl mnie juz kolo 600zl (tylko) zastosowalem rury polerowane i tulejki samosmarne ,
prowadnice do cnc mozna kupic w kitach ale one sa malo dokladne najdokladniejsze z zestawowo ktorych cena siega kolo 1000zl/m (2 wozki 2 prowadnice) ma dokladnosc 0,05mm

Daniel_dan
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2004, o 02:29
Lokalizacja: Częstochowa

Re: cnc czy kiedyś będzie w EP ?

Postautor: Daniel_dan » 26 lis 2004, o 20:40

Witam
Również przymierzam się do wykonania wiertarki do płytek (narazie to odległy termin ale już powoli szukam materiałów) i jednocześnie coraz bardziej chodzi mi po głowie myśl żeby była to jednocześnie frezarka do płytek prototypowych.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że wykonanie części mechaniczno elektronicznej wydaje mi sie najmniejszym problemem. Większym problemem było by dla mnie interpretacja danych. To znaczy z plików projektowych płytki odpowiednio wysterować tą frezarkę.
Chodzi o to że poco mi najzmyślniejsze urządzenie jak nie będępotrafił nim sterować. No bo skąd ona sama ma wiedzieć że dziurę ma wywiercić w miejscu o współżędnych x,y lub przejechać frezem z miejsca A do B
Czy zasanawiał się ktoś już może nad tą sprawą?? Nad konwersja wyglądu płytki na dane zrozumiałe przez naszą frezarko wiertarkę ?????
tak zastanawialem sie i by sie przydalo zmienic troche schemat tak zeby dzialala na programach takich jak Edgecam lub Solid works przez port rs-232 a nie przez paralera jak do tej pory i zatrudnic do tego ktorys z ukladow at89cxx51 lub at90cxx51 napisany w bascomie ale jestem troche poczatkujacy i nie wiem jak sa przesylane dane z portu rs-232 np czy sa odrazu przesylane czy non stop az nie zkonczy maszyna frezowac
Pozdrawiam
J.S.


[ Dodano: 26-11-2004, 19:45 ]


Daniel_dan
tak zastanawialem sie i by sie przydalo zmienic troche schemat tak zeby dzialala na programach takich jak Edgecam lub Solid works przez port rs-232 a nie przez paralera jak do tej pory i zatrudnic do tego ktorys z ukladow at89cxx51 lub at90cxx51 napisany w bascomie ale jestem troche poczatkujacy i nie wiem jak sa przesylane dane z portu rs-232 np czy sa odrazu przesylane czy non stop az nie zkonczy maszyna frezowac .

Toker
-
-
Posty: 19
Rejestracja: 29 lis 2004, o 00:39
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Toker » 29 lis 2004, o 00:46

Witam
Sadze ze temat sterowania byl juz tyle razy poruszany w zarowno EP jak i mloedszej siostrze
EdW ze nie ma co go wiercic. Zainteresowanych odsylam do stronki www.cnc.elektroda.net
Dla mnie powazniejszym problemem jest jak juz ktos wspomnial sterowanie za posrednictwem komputera. Wiadomo. jest duzo programow do sterowania krokowkami przez LPT, jednakze nie mam pojecia jak macie ludziska zamiar wyliczac wspolrzedne punktow gdzie maja byc wiercone otwory. moze ktos wie jak odczytac dane z programow do projektowania plytek, a nastepnie przeworzyc je tak aby w latwy sposob okreslic wspolrzedne.
Mysle ze majac te info z latwoscia bedziemy mogli odpowiednio przesuwac wrzeciono.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: cnc czy kiedyś będzie w EP ?

Postautor: pajaczek » 15 lut 2005, o 15:13

... a i jak uwazasz ze wykonanie czesci mechanicznej to zecz prosta to gratuluje ! wykonanie mechaniki do mojej nowej frezarki cnc zajmie w sumie 3mc ! dokladnosc frzarki ma byc 0,000032mm dla wszykich osi , co i tak mnie nie zadowala
Wow... normalnie wow...

jak to przeczytalem to omal nie spadlem krzesla... Ty naprawde wierzysz w to co napiales ??

Jejq... no nie ujmuje Ci, mysle ze cos tam o mechanice i cnc wiesz... ale takich bzdur to juz dawno nie slyszalem.... a coraz wiecej tych bzdur w internecie krazy.

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: cnc czy kiedyś będzie w EP ?

Postautor: awatar100 » 15 lut 2005, o 21:13

... a i jak uwazasz ze wykonanie czesci mechanicznej to zecz prosta to gratuluje ! wykonanie mechaniki do mojej nowej frezarki cnc zajmie w sumie 3mc ! dokladnosc frzarki ma byc 0,000032mm dla wszykich osi , co i tak mnie nie zadowala
Wow... normalnie wow...

jak to przeczytalem to omal nie spadlem krzesla... Ty naprawde wierzysz w to co napiales ??

Jejq... no nie ujmuje Ci, mysle ze cos tam o mechanice i cnc wiesz... ale takich bzdur to juz dawno nie slyszalem.... a coraz wiecej tych bzdur w internecie krazy.
spadaj dalej ;] moze ziemi dotkniesz maszyna jest zbudowana i se pracuje :568: :568: zdjecia sa tez w necie ! nie lubie ludzi co krytykuja bez podstawnie tak czy siak spierac sie nie bedziemy ale maszyna jest faktem ja wieze w to co widze :569: :569:

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: cnc czy kiedyś będzie w EP ?

Postautor: pajaczek » 16 lut 2005, o 00:37

spadaj dalej ;] moze ziemi dotkniesz maszyna jest zbudowana i se pracuje :568: :568: zdjecia sa tez w necie ! nie lubie ludzi co krytykuja bez podstawnie tak czy siak spierac sie nie bedziemy ale maszyna jest faktem ja wieze w to co widze :569: :569:
No jezyczek niewyparzony to masz... juz widze, ale Ty naprawde widzisz (i wierzysz) ze ta Twoja maszyna ma, ze zacytuje:
dokladnosc frzarki ma byc 0,000032mm
Ja pytam jaknajbardziej powaznie.... bo widze ze Ty to chyba jednak powaznie mowiles...

ROM
-
-
Posty: 293
Rejestracja: 5 lis 2004, o 10:48
Lokalizacja: Poznań

Postautor: ROM » 16 lut 2005, o 01:24

Hmmm....czy to są 32um ?.Toż to, zdaje się następnym krokiem może być, struktura kilkuset grup atomów... :? .Takiej dokładności to Intel mógłby pozazdrościć.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 16 lut 2005, o 13:09

Hmmm....czy to są 32um ?.Toż to, zdaje się następnym krokiem może być, struktura kilkuset grup atomów... :? .Takiej dokładności to Intel mógłby pozazdrościć.

Nie... to sa 32/1000 um czyli 32 nm... Obecne procesory sa produkowane w technologii 0,13 um czyli 130 nm. Szacuje sie ze granica technologiczna produkcji procesorow na plastrach krzemowych jest gdzies miedzy 45-60 nm (choc jeszcze przez lata sie jej nie osiagnie).

Dokladnosc suwmiarki to 0,1 lub 0,05 mm (zaleznie od suwmiarki), dokladnosc mikrometru to 0,01 mm czyli 10 um, czyli 10000 nm. Wieksza dokladnosc pomiarow usyskuje sie juz praktycznie tylko przy pomiarach mikorskopami pomiarowymi - urzadzenia mierzace przy pomocy optyki (wiazka swiatla) <- nie wnikajac w szczegoly.

awatar100
-
-
Posty: 415
Rejestracja: 27 cze 2003, o 07:55
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: awatar100 » 16 lut 2005, o 16:43

panowie przyznaje sie do bledu omsknelo mi sie zero wieze ze dokladnosc mojej maszyny wynosi 0,00032 ... jedno zero a tyle zamieszania :) rozwizania jakie zastosowalem w mojej maszynie pozwalaja na podzielenie 1 mm na 6200 krokwo silnika krokowego przyjmujac bezpiecznie ze wszykie bledy kumulja sie w mechanice i zamienajac je na bledy silnika krokwego przyjmuje bezpiecznie ze 1mm jestem w stanie podzielic na 3100 krokow silnika krokowego ze 100% pewnoscia , frezarki prodokowane seryjnie maja dokladnosc osi 0,002mm i nie jest to nic nadzwyczajnego a i konczac dyskusje dokladnosc to nie to samo co rozdzielczosc ! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: nie ma przeciez sztywnego frezu o grubosci 0,01mm .... nie ma tez wrzeciona tak super wywazonego aby nie byilo o taka odleglosc ... ale fakt faktem mozna podzielic i poruszac os maszyny o taka odleglosc jak napisalem

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 16 lut 2005, o 17:27

panowie przyznaje sie do bledu omsknelo mi sie zero wieze ze dokladnosc mojej maszyny wynosi 0,00032 ... jedno zero a tyle zamieszania :) rozwizania jakie zastosowalem w mojej maszynie pozwalaja na podzielenie 1 mm na 6200 krokwo silnika krokowego przyjmujac bezpiecznie ze wszykie bledy kumulja sie w mechanice i zamienajac je na bledy silnika krokwego przyjmuje bezpiecznie ze 1mm jestem w stanie podzielic na 3100 krokow silnika krokowego ze 100% pewnoscia , (...) a i konczac dyskusje dokladnosc to nie to samo co rozdzielczosc !
Ooo... i to ostatnie zdanie moze tu byc kluczowe ;) Nadal jestem przekonany ze dokladnosc maszyny jest znaacznie mniejsza, rozdzielczosc (bez uwzglednienia bledow) moze byc taka... niewazne, wazne ze Ty jestes zadowolony, ze zrobiles cos wlasnymi rekami, ze dziala i sprawuje sie dobrze...
frezarki prodokowane seryjnie maja dokladnosc osi 0,002mm i nie jest to nic nadzwyczajnego (...) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: nie ma przeciez sztywnego frezu o grubosci 0,01mm .... nie ma tez wrzeciona tak super wywazonego aby nie byilo o taka odleglosc ... ale fakt faktem mozna podzielic i poruszac os maszyny o taka odleglosc jak napisalem
No coz... moze bys sie pochwalil gdzies swoim projektem... oszacuj m/w koszty tego urzadzenia (naklady jakie poniosles), wymagane przyrzady (o ile byly wymagane jekies specyficzne) oraz, o ile to nie tajemnica, troche szczegolow technicznych, jakis wstep projektu... sam sobie bym z checia zrobil taka maszynke, tyle ze mnie w 100% zadowolila by (sic) maszynka o kroku powiedzmy 0,01-0,005mm i dokladnosci (wypadkowe bledy) 0,1 mm.... wartosci sa mocno przyblizone... 100-200 % odstepstwa tez jest do zaakceptowania ;) Aaa... jeszcze idealem bylo by gdyby mozna od czasu do czasu popracowac tez w aluminium i miedzi... stal.. niekoniecznie, ale w miedzi czesto rzezbie... przy wiekszej ilosci zlecam to znajomemu na profesjonalne (przemyslowe) cad/cam, ale czasem warto by zrobic prototyp samemu ;)

Pozdroffka

ba11se
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2005, o 00:08
Lokalizacja: universe

Ocena kosztu

Postautor: ba11se » 10 kwie 2005, o 00:30

Witam wszystkich !

Ciekawa merytorycznie dyskusja zakończona fundamentalnym stwierdzeniem, że dokładność to nie to samo co rozdzielczość. Jestem mechanikiem, technologiem i z mojej praktyki wynika to jasno.
Chciałbym postawić problem nieco inaczej.
1) Jaka powinna być CENA wiertarki CNC o DOKŁADNOŚCI POZYCJONOWANIA wiertła 0,1mm (0,05mm w każdym kierunku) akceptowalna przez elektronika-amatora o dużym "przerobie" płytek :)
2) O jakich wymiarach płytki powinny być obrabiane.
3) Czy taka wiertarka powinna mieć opcję rysowania ścieżek za pomocą pisaka ?
Pozdrawiam S.B.

badworm
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 11 lip 2004, o 11:03
Kontaktowanie:

Re: cnc czy kiedyś będzie w EP ?

Postautor: badworm » 29 kwie 2005, o 21:14

Sam sie interesuje tym tematem i znalazlem troche podpowiedzi na roznych stronach internetowych, jezeli chodzi o silniki to mam propozycje dosyc ciekawą proponuje zajrzec na strone http://alexrc.com/voytek_pl.html dajcie znac jak cos wymyslicie z tym
Jeśli myślisz u życiu takich silników do napędzania osi wiertarki/frezarki to sobie od razu odpuść - te silniki do samego poprawnego sterowania wymagają sygnału zwrotnego o położeniu wirnika(z czujnika pola magnetycznego lub poprzez pomiar napięcia z wolnej fazy) albo układ nimi sterujący musi mieć wpisany model matematyczny takiego silnika i na bieżąco obliczać położenie wirnika. Do tego wszystkiego musiałbyś jeszcze dołożyć układ sprzężenia zwrotnego i regulator w celu kontroli położenia przesuwanego elementu.

swstr
-
-
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2004, o 15:56

Postautor: swstr » 13 maja 2005, o 23:45

kosz
Ostatnio zmieniony 6 cze 2010, o 15:06 przez swstr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 14 maja 2005, o 00:57

Ba11se:

Witam kolege po fachu ;) choc przyznam ze moja kariera w tej materii zakonczyla sie na obronie pracy w technikum, notabene wlasnie dotyczacej systemow CAD/CAM (jedyna szosteczka w szkole :mrgreen: ). Ale troche sie obrabiarkami (i innymi nietypowymi technologiami) pobawilem wowczas.

Cena: No coz... tu chyba najtrudniej. Wiadomo ze nie jest to sprzet tani, z drugiej strony wykonujac nawet kilkadziesiat plytek miesiecznie moze byc bardziej oplacalne zamawianie ich (mimo wszystko) u profesjonalnych producentow.

Plytki: Hmmm... przecietnie to kilkanascie x kilkanascie cm, mysle ze amatorski max, to jakies 40x60 cm, ale mozna to jeszcze przedyskutowac ;)

Pisak: Wiertarka to raczej nie, chyba ze frezarka ;). Opcja pewnie i przydatna, ale o ile nie podniesie znaczaco kosztow. Jesli nie, moze byc przydatna.

ja nie wierze ze ktos w nawet z bardzo dobrym zapleczem jest w stanie zrobis cos lepszego
a pierwsze schody sa juz na mocowaniu sruba-silnik , sruba lozysko
w kierunku równoległym do osi .
He he... right. Choc pewnie mozna by polemizowac co znaczy "dobre zaplecze".

Mocowanie sruba-silnik to nie problem. Ale sruba-lozysko, a zwlaszcza sroba-karetka - oooo... to jest problem. Albo baaaardzo ciasne pasowania, a co za tym idzie ogromne moce silnikow i mala trwalosc mechanizmu. Albo fatalna dokladnosc (powtarzalnosc).

jp
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2005, o 21:05
Lokalizacja: Poznań

Postautor: jp » 14 lip 2005, o 21:51

witam,
jestem tu nowy i mam pytanie: czy znajdzie się grupa zapaleńców zdecydowanych na budowę "z niczego" frezareczki do prototypowych płytek?
Proponuję przedyskutowanie założeń, podział zadań i podjęcie próby zbudowania takiej zabawki.
Z moich "przemyśleń" wynika że:
- większość obecnych projektów realizowana jest w SMD
- wiercenia jest więc mało i można je wykonać "z ręki"
- CNC jest super, ale poza moimi zasięgiem (programowanie) i bardzo podraża koszty projektu. Wymaga precyzyjnej mechaniki i informacji o aktualnym, rzeczywistym położeniu i to bez względu na rodzaj zastosowanego napędu. Może jako opcja rozwojowa ... kiedyś.
- wobec tego może zbudować "kopiarkę" wydrukowanego projektu? Czytanie czarno-białego rysunku punkt po punkcie i linia po linii jest proste choć powolne, co jednak nie jest dyskwalifikujące w przypadku jednostkowych projektów.
Są zainteresowani?

badworm
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 11 lip 2004, o 11:03
Kontaktowanie:

Postautor: badworm » 15 lip 2005, o 17:35

Z "niczego" to się nie da frezarki zbudować - wymaga ona z założenia znacznie sztywniejszej konstrukcji niż ploter czy też wiertarka. A to generuje dodatkowe koszty. Kopiarka - jeszcze więcej zabawy bo na dobrą sprawę to musiałby być skaner sprzęgnięty z frezarką a napisanie softu który scalił by oba urządzenia to spore wyzwanie. A wymagana precyzja mechaniki musiałaby być podobna jak przy frezarce CNC. A CNC od strony programowej wbrew pozorom nie jest aż takie straszne - są programy na PC, przyjmujące np. pliki HPGL a wypluwające na port LPT odpowiednie stany logiczne nadające się do sterowania driverów silników krokowych. Poza tym z tego, co widzę, to zazwyczaj takie projekty grupowe nie kończą się stworzeniem czegoś sensownego(bo poszczególne osoby reprezentują różny poziom wiedzy i dostępności do materiałów oraz narzędzi a także różną zasobnością gotówki).

Wróć do „Uwagi o naszym Forum i stronie EP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości