Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: pajaczek » 31 maja 2011, o 17:10

No to mamy nową odsłonę forum. Przydał by się więc wątek na wszelkie uwagi odnośnie działania, czy Waszych wrażeń.

Na początek sam sobie pomarudzę i zamieszczę własną listę życzeń:
- na stronie głównej, w sekcji "Wątki bez odpowiedzi • Nieprzeczytane posty • Nowe posty • Aktywne wątki", czy dało by się zmienić na "Nieprzeczytane posty [liczba]" lub "Brak/Nie masz nieprzeczytanych postów" w razie ich braku - wiem że się da, tylko czy adminom się uda... znaleźć czas oczywiście ;)
- dodanie możliwości wstawiania znaczków specjalnych (zwłaszcza nasze, elektroniczne symbole ohma, mikro itp)
- czy przewidziane są inne style, czy wymuszony będzie ten jeden styl (do wszystkiego da się przyzwyczaić - a mi osobiście bardziej chodzi o ew. sens dostosowania kolorystyki avatara do layoutu).
- mile widziane było by przywrócenie "szybkiej odpowiedzi", ale na innych forach zaczynam się przyzwyczajać do jej braku.

Poza tym rzucający się w oczy jest inny układ górnego menu dla forum i dla innych działów, ma to sens biorąc pod uwagę layout ale jakoś tak dziwnie... na początku.

Xweldog
-
-
Posty: 231
Rejestracja: 16 sty 2009, o 16:40
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: Xweldog » 1 cze 2011, o 08:35

Moje wrażenie ? Zmiany mi się nie podobają, poprzednio wsio było jasne, przejrzyste. Wszystkie potrzebne infa były kawa na ławę. Nie podoba mi się tak bardzo, że chyba się wyloguję i na zawsze zrezygnuję.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: Darlington » 1 cze 2011, o 10:08

Również uważam, że była to niepotrzebna zmiana - poprzednie forum było idealne.

Skoro już musi być to, to proszę o dodanie:
- szybkiej odpowiedzi
- cytowania selektywnego
- znaczków matematycznych i elektronicznych

to tak na szybko, jak coś jeszcze zauważę to dopiszę ;)

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: tg3a » 1 cze 2011, o 13:35

Co to są "aktywne wątki"? Bo u mnie w tej kategorii nie wyświetla się nic, zarówno przed zalogowaniem, jak i po.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: Darlington » 1 cze 2011, o 18:22

Mi również.

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: ACeK » 1 cze 2011, o 21:03

ObrazekJedna rzecz ktora teraz dobrze dziala to opcja [Szukaj]. Co mnie sie :no: podoba to:

1. Znowu szerokosc forum (sztywno ustawione o czym juz bylo) :arrow: post
2. Zeby zobaczyc nowy post trzeba klikac kilka razy zeby sie do niego dostac.
3. :no: dziala tag center [center] :lol: [/center]
4. Kolory sa byle jakie.

BTW Jesli chodzi o avatary to trzeba w pliku gif ustawic transparent background Obrazek

Holtek
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 30 mar 2003, o 16:21
Lokalizacja: Lublin-Lubartów
Kontaktowanie:

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: Holtek » 1 cze 2011, o 22:15

Minusem jest nie otwieranie się w nowym oknie linków umieszczonych na forum :evil:
W panelu użytkownika przydałaby się opcja zmiany tła forum na jakieś ciemniejsze.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: pajaczek » 2 cze 2011, o 15:59

Tak, przywrócenie przenoszenia do nowych (nieczytanych) postów w temacie było by mile widziane ;)
Odnośnie transparent w gifie, programem którym robiłem swojego nie mogłem tego ustawić, może czas poszukać czegoś innego (zwłaszcza że tamtego softu i tak nie mogę już użyć).

Holtek: Po zmianie na phpBB na innym forum również wnioskowałem o to by tak ustawić forum, ale po pewnym czasie i argumentach innych przyznaję, że tak jest chyba lepiej. Wymuszanie na userze określonego zachowania przeglądarki nie jest dobrym pomysłem, zawsze możesz otwierać linki z przytrzymanym ctl.
Zaś tło... to trzeba było by umożliwić ustawianie innych styli, ale jest to jak widzę wyłączone.

Awatar użytkownika
Mike
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2011, o 12:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: Mike » 3 cze 2011, o 09:55

Witam,

Dziękuję wszystkim za niezwykle cenne uwagi i spostrzeżenia dotyczące nowego forum EP :). Zależało nam, abyście nie odczuli dyskomfortu związanego ze zmianą szaty graficznej oraz aktualizacją do nowej wersji phpBB. W miarę możliwości będziemy uwzględniali dalsze propozycje zmian, które ułatwią Wam nawigację i korzystanie z forum. Pozytywne zmiany z pewnością już zdążyliście zauważyć..

Jednocześnie w odpowiedzi na Wasze prośby składane w tym wątku, miło jest mi poinformować o wprowadzeniu kilku kluczowych funkcjonalności:

- szybkiej odpowiedzi
- cytowania selektywnego
- znaczków matematycznych i elektronicznych

Mamy nadzieję, że z Waszą pomocą uda nam się udoskonalić forum, tak aby odpowiadało wymaganiom wszystkich użytkowników.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: Darlington » 3 cze 2011, o 15:18

Super, dzięki. Przydałoby się jeszcze naprawić ten przycisk "aktywne wątki".

A moim marzeniem jest system punktowy jak na Elektrodzie gdzie za udzielanie się na forum są przyznawane punkty (pisanie postów, wgrywanie instrukcji, poradników itp.) które potem można przeznaczyć np. na koszulkę z logo forum. :)

Na pewno podniosło by to aktywność forum. ;)

Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
-
-
Posty: 685
Rejestracja: 4 lut 2004, o 23:31
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: Tomasz Gumny » 3 cze 2011, o 20:52

Na pewno podniosło by to aktywność forum. ;)
Zmiany może i są co pewien czas potrzebne i początkowo mogą irytować, ale później zwykle się człowiek przyzwyczaja. Nie zmienia to faktu, że dopóki zmiany będą tylko kosmetyczne, forum będzie wegetować. Chyba redakcja EP nie bardzo ma pomysł a przecież przy tak silnym podparciu jakim jest miesięcznik, mogłoby to być całkiem ciekawe miejsce...

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: Wojtek » 5 cze 2011, o 07:13

Zmiany jak dla mnie "takie sobie" -osobiście przyzwyczajony przez lata byłem do poprzedniego wyglądu i kolorystyki samej strony jak i forum, pewnie po czasie tez się przyzwyczaję - w sumie zachwycony nie jestem - kolorystyka taka bardziej "żałobna" jest.

tg3a
-
-
Posty: 243
Rejestracja: 26 maja 2008, o 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: tg3a » 6 cze 2011, o 01:07

Ostatnie zmiany na stronie startowej EP oceniam pozytywnie - taki wygodny sposób wejścia do nowych wpisów na forum w dotychczasowej formie. I grekę - też (jest bardzo dla elektronika użyteczna). Ale
Co to są "aktywne wątki"? Bo u mnie w tej kategorii nie wyświetla się nic, zarówno przed zalogowaniem, jak i po.
na to pytanie nadal nie uzyskałem odpowiedzi... :(
Pozdrawiam.

MarekK
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 9 lis 2004, o 12:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: MarekK » 6 cze 2011, o 19:07

Bez wątpienia w zmianę zostało włożone sporo pracy ale jednak jest jeszcze trochę problemów/błędów. Widzę, że spróbowano zunifikować forum z główną stroną EP ale nie wyszło to za dobrze. Użyto te samo menu ale na głównej stronie EP menu jest zawinięte gdzieś w środku strony. Aby było śmiesznie, to jak się przejdzie na główną stronę EP, to w dalszym ciągu wybrane jest "Forum" w menu. To menu powinno być u góry i na całą szerokość strony. Polecam książkę: http://www.amazon.com/Dont-Make-Me-Thin ... 951&sr=1-1
Kolorystyka jest faktycznie żałobna. Takie fora robi się rzeczywiście w stonowanej kolorystyce ale aby forum nie wyglądało tak smutno, daje się np. kolorowe przyciski (z ewentualny gradientem aby sprawić wrażenie atrakyjnej grafiki). No i tak jak pisze Tomasz; redakcja ma olbrzymi potencjał ale nic z tym nie robi. Same zmiany graficzne (nawet poprawne) nic nie dadzą o ile nie będą poparte (no właśnie czym? - redakcja zdaje się nie wiedzieć tego a ja nie będę podpowiadał :D )

Marek

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: pajaczek » 6 cze 2011, o 19:48

MarekK Tak... już o tym pisałem w pierwszym wątku, ale zwróć uwagę że na stronie to współgra z podziałem, czy taki jest konieczny to już inna sprawa, można poprzesuwać banery czy zwiastuny z forum.
Nie wiem co masz na myśli pisząc, że wybrane jest forum, forum jest wyróżnione. Wyróżnione jest też archiwum, ale to inna bajka...

Za to zupełnie inaczej wygląda (przynajmniej u mnie), strona domyślna, oraz konkretne podstrony na www.

I sprawa kolorystyki, po fali przesadnie barwnych i upstrzonych stron, przeszła moda na strony jasne i stonowane. Myślę że to stąd taka kolorystyka. Generalnie łatwiej się czyta, choć trochę kolorku by się przydało.

A co miały by dawać "aktywne wątki" to osobiście nie wiedziałem, próbowałem nawet przyjrzeć się temu na innych forach i nic. Dopiero jak zajrzałem do kodu forum, to widać że fora mogą być oflagowane jako aktywne, ale tego chyba nikt nie używa szerzej. Myślę że lepiej było by po prostu tą opcję wyłączyć.

Awatar użytkownika
Darlington
-
-
Posty: 574
Rejestracja: 12 lis 2007, o 18:18
Lokalizacja: stąd!

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: Darlington » 6 cze 2011, o 19:53

Domyślnie w phpBB "Aktywne wątki" pokazuje tematy aktywne w ostatnich 7 dniach.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: pajaczek » 6 cze 2011, o 20:22

Domyślnie w phpBB "Aktywne wątki" pokazuje tematy aktywne w ostatnich 7 dniach.
Znasz forum, na którym ktoś tego używa (znaczy funkcjonuje to poprawnie)? Właśnie zaglądam w kod jednego takiego, i mimu poprawnego ustawienia "FORUM_FLAG_ACTIVE_TOPICS" w bazie, nie zwraca nic...

A to 7 dni, to jest jedynie domyślnie wybrana wartość zmiennej, i nie ma wpływu na rozważania co by to miało właściwie zwracać.

MarekK
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 9 lis 2004, o 12:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: MarekK » 6 cze 2011, o 21:02

MarekK Tak... już o tym pisałem w pierwszym wątku, ale zwróć uwagę że na stronie to współgra z podziałem, czy taki jest konieczny to już inna sprawa, można poprzesuwać banery czy zwiastuny z forum.
Nie wiem co masz na myśli pisząc, że wybrane jest forum, forum jest wyróżnione. Wyróżnione jest też archiwum, ale to inna bajka... .
Bedąc na forum zakładka "Forum" jest białą czcionką na ciemno-szarym tle. Ta zakładka jest aktywna - wybrana. Pozostałe zakładki są nieaktywne - czarna czcionka na szarym tle. Jak przejdę na stronę główną EP, to zakładka Forum jest nadal białe czcionki na ciemno-szarym tle - a to chyba oznacza, że jest aktywna. Zakładka "Archiwum" jest też aktywna - tylko tym razem na żółto. Proponuję powoli przeczytać przynajmniej tytuł sugerowane przeze mnie książki: "Don't Make Me Think: A Common Sense Approach to Web Usability". "Web usability" to ogromna dziedzina wiedzy, na której takie firmy jak np. "Amazon" zarobiły miliony (poprzez zastosowanie tych zasad na własnej stronie). W tej książce jest analizowana poprawność między innymi witryny Amazon. Jeśli tego nie widać, że zaznaczenie jednocześnie dwóch zakładek jest błędem, to ja się poddaję. Pamiętam jak kilka lat temu tłumaczyłem redakcji, że link "w kolejnym numerze" - wyświetlający informacje o bieżącym numerze jest błędem. Dla niektórych kolejny numer to następny numer. Dopiero po kilku miesiącach to zostało usunięte ze stron EP. Zasada jest prosta: wszystko co jest niejednoznaczne jest błędem. Inni to już wiedzą, a my? :no:
Podobnie umieszczenie reklam i zwiasunów powyżej menu (które dodatkowo się zawija, bo jest za mało miejsca) jest błędem. A opinia, że to jakoś "współgra z podziałem" jest zupełnie nietrafiona. Jest zupełnie odwrotnie - to kompletnie nie współgra z podziałem. Po prostu deweloperowi tak było łatwiej zrobić. Chociaż te drugie rozwiązanie jest dość proste. Popatrz chociażby na witrynę Elektora (z której kilka rozwiązań zostało ściągniętych). Jest jeden wąski pasek reklam, pasek menu (bez zawijania) i dopiero zwiastuny, arykuły,inne reklamy, dodatkowe menu, itd. Myślisz, że po prostu mieli inny pomysł? Nie, przebadano tysiące witryn i określono zasady mówiące, które witryny są poprawnie zbudowane, a które nie. I jest z grubsza "Web Usability".

Marek

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: pajaczek » 6 cze 2011, o 22:04

Ok... Ty mówisz, że aktywna, ja że wyróżniona... Czy takie wyróżnianie jest czytelne, czy wręcz wprowadzające zamęt, to inna sprawa. Aktywna jest podkreślona (brak jest podkreślenia dla forum, przez co nie ma formy "aktywnej"), ale zostawmy już to.
Założyłem ten wątek głównie po to, by właśnie skorzystać z okazji i wycisnąć do cna ten moment że się coś dzieje, by wprowadzić jakieś pomysły.

Z tym "kolejnym numerem" to faktycznie było zabawne.

Reklam nie komentuję, bo to rzadko się komu podoba ;)

Współgranie z podziałem... zwróć uwagę, że są 3 kolumny. Pierwsza o połowie szerokości całości, to treść główna, newsów, zwiastunów czy recenzji. I tej dokładnie szerokości jest również menu, przenosząc niejako na resztę tą linię podziału.
Ale żeby nie było, na samym początku powiedziałem, że mi się to osobiście nie bardzo podoba, jedynie że domyślam się skąd to wynika. Na pewno wolałbym inny układ.

MarekK
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 9 lis 2004, o 12:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowe forum - uwagi, opinie, wrażenia...

Postautor: MarekK » 7 cze 2011, o 06:51

Ok... Ty mówisz, że aktywna, ja że wyróżniona... Czy takie wyróżnianie jest czytelne, czy wręcz wprowadzające zamęt, to inna sprawa. Aktywna jest podkreślona (brak jest podkreślenia dla forum, przez co nie ma formy "aktywnej"),
Słownictwo nie jest ważne. Ważne jest to, że na forum zakładka "Forum" jest zaznaczona, a na stronie EP "Archiwum" jest zaznaczone na żółto, ale również "Forum" jest zaznaczone (w inny sposób). Jedna z podstawowych zasad tworzenia stron internetowych została wspomniana w tytule cytowane książki: "Don't make me think". Pomyśl nad tym, bo mimo, że to jest bardzo proste zdanie, to jego znaczenie jest bardzo głębokie.
Reklam nie komentuję, bo to rzadko się komu podoba ;)
Tu też się nie rozumiemy. Reklamy są niezbędne dla życia witryn i nie mam nic przeciwko nim. Natomiast liczy się forma i informacje jak prezentować reklamy są powszechnie dostępne w sieci. Strona EP nie stosuje się do tych zasad. Pamiętam jak kiedyś wspomniałem stronę konkurencyjnego czasopisma, to odpowiedź (kogoś z redakcji) była: "ale przecież tam są same reklamy". A teraz jak się wejdzie na EP lub otworzy czasopismo, to co jest?
Współgranie z podziałem... zwróć uwagę, że są 3 kolumny. Pierwsza o połowie szerokości całości, to treść główna, newsów, zwiastunów czy recenzji. I tej dokładnie szerokości jest również menu, przenosząc niejako na resztę tą linię podziału.
Tłumaczenie, że tak ma być, bo są 3 kolumny jest bardzo naiwne. W sieci są miliony stron gdzie na górze jest jedna kolumna (lub dwie) a na dole 3 lub więcej.
Zresztą, kiedyś się zajmowałem takim rzeczami i zrobienie jednej kolumny na górze jest na jakieś 5 sekund pracy (dłużej niż tu trwa ta dyskusja).

Problemem, który ja widzę jest fakt, że redakcja zdecydowała się wziąć dewelopera, który trochę unowocześni witrynę. Ale nie w tym jest problem. Problemem jest to, że jak się wejdzie na główną stronę forum, to w niektórych działach ostatnie posty były 2-3 lata temu. I z tym redakcja nic nie robi mimo, że ma olbrzymie możliwości.

Marek

Wróć do „Uwagi o naszym Forum i stronie EP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości