Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Radzio moderatorem działów Bascom i Języki prog.

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Radzio moderatorem działów Bascom i Języki prog.

Postautor: end » 1 paź 2006, o 11:46

Witam.

Ogłaszam, że od dzisiejszego dnia kolega radzio został moderatorem ww. działów.

Dziękuje za chęć pomocy Radek i mam nadzieję, że będziesz się dobrze czuł w gronie modów z forum EP :)

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 1 paź 2006, o 20:29

Oj to sie bascomowcom dostanie, hehe :mrgreen:

Awatar użytkownika
piterino_16
-
-
Posty: 400
Rejestracja: 26 paź 2005, o 21:20
Lokalizacja: Inowrocław
Kontaktowanie:

Postautor: piterino_16 » 1 paź 2006, o 21:02

z wywypowiedzi kolegi Antoniaka wnioskuję, że Radzio jest w bascomie najlepszy tak? więc można na jego pomoc liczyć skoro już moderatorem został to pomocy nie wypadałoby mu odmówić

Powodzenia Radzio

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
ACeK
-
-
Posty: 1520
Rejestracja: 30 mar 2003, o 19:35
Lokalizacja: Kielce

Postautor: ACeK » 1 paź 2006, o 21:17

Obrazek bascom to jego konik :lol: :lol: :lol: Obrazek

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 1 paź 2006, o 21:22

Obrazek bascom to jego konik :lol: :lol: :lol: Obrazek
a bascomowcy jeszcze bardziej :)

ujus
-
-
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 17:59
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: ujus » 1 paź 2006, o 21:47

To ja już mam bardzo wielką prośbę do szanownego radzia.
viewtopic.php?t=15658. Napewno pomoże :)

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Postautor: pajaczek » 1 paź 2006, o 23:24

No przeciez juz pomogl... 4 dni temu :roll:


Radzio:
Nie wiem czy Ci gratulowac, czy wspolczuc :twisted: W kazdym badz razie zycze powodzenia :mrgreen:

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 2 paź 2006, o 07:58

Widze ze ten topic schodzi w ponure klimaty, a mial byc tylko niewinny zarcik... Ja w kazdym razie zycze Radziowi owocnego moderowania :).

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 2 paź 2006, o 08:43

Hm z tego co mogę wywnioskować, to radzio chyba nie zabardzo lubi Bascoma, a o tym nie wiedziałem.
Ale pewnie ma spore pojęcie w tym temacie więc chyba dobrze, że moderuje to forum.

a_antoniak
-
-
Posty: 645
Rejestracja: 13 sty 2005, o 18:38
Lokalizacja: Krasnystaw
Kontaktowanie:

Postautor: a_antoniak » 2 paź 2006, o 12:10

Ale pewnie ma spore pojęcie w tym temacie więc chyba dobrze, że moderuje to forum.
Oczywiscie. I moze paru baskomowcow w efekcie liznie nieco asma, lub C :).

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 2 paź 2006, o 12:19

Czyli wszystko na + :D

radzio
Moderator
Moderator
Posty: 965
Rejestracja: 13 maja 2003, o 10:33
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontaktowanie:

Postautor: radzio » 2 paź 2006, o 15:20

Ehh...
Tu nawet nie chodzi o to czy "lubi" czy "nie lubi".... Język jak każdy, bardziej mi chodzi o jego "destrukcyjny" wpływ na człowieka ;)

Po prostu z moich obserwacji wynika, że Bascom nie za bardzo sprzyja samodzielnemu myśleniu przez jego użytkowników (oczywiście nie twierdzę, że u wszystkich). Nadmierna łatwość w pisaniu programów w tym języku powoduje, że mało kto schodzi na "niższy poziom" i dokładnie analizuje dokumentację w celu poznania zasady działania danego komponentu. Większość procedur, które sprawiają że Bascom jest taki jaki jest (obsługa 1wire, i2c, lcd itp), jest wewnętrznie dość skomplikowana (użytkownik oczywiście o tym nie wie) ale na zewnątrz wszystko wydaje się być piękne i proste. Gdy teraz taki człowiek zechce skorzystać z elementu czy magistrali mniej popularnej, której obsługi nie wspiera Bascom to na forum pojawia się pytanie typu "Jakiej komendy użyć aby...", "Jak to zrobić w Bascomie". Pomijam fakt, że pytania najczęściej zadawane są bez wcześniejszego przeszukania forum, ale najbardziej drażniące (przynajmniej mnie) jest oczekiwanie na odpowiedź udzieloną jednym zdaniem z podaniem na tacy gotowego rozwiązania w postaci "komendy Bascoma".

Natomiast samodzielne napisanie programu chociażby odczytującego temperaturę z DS18b20 w asemblerze lub w języku C automatycznie skutkuje doskonałą znajomością dokumentacji, wszystkich rozkazów, przebiegów itp itd. Późniejsze dostosowanie programu do innego układu na 1wire jest już "zmianą kosmetyczną". Natomiast Bascomowicze przeważnie pytają "dlaczego program od DS1820 nie działa na DS18B20" lub "jak wyświetlić temperaturę z dokł. 0,1 stopnia". Oczywiście do dokumentacji nie zajrzeli, no bo i po co?

Tak więc uważam, że edukacyjnie Bascom nie jest najlepszym językiem. Co z tego, że urządzenie zadziała po 20 minutach pisania programu, skoro (od)twórca nie ma bladego pojęcia jak ono naprawdę działa. Owszem, do szybkiego robienia urządzeń i sprzedawania ich Bascom jest jak najbardziej OK, ale nie jako narzędzie edukacyjne mające zapoznać początkującego elektronika z programowaniem mikrokontrolerów.

Powyższa wypowiedź nie ma na celu obrażania ludzi piszących programy w Bascomie i nie jest uogólnieniem na wszystkich użytkowników tego rewelacyjnego programu. Jest to efekt moich obserwacji kilku for oraz refleksji wynikających z czytania pytań zadawanych przez niektórych użytkowników Bascoma

Awatar użytkownika
Futrzaczek
-
-
Posty: 781
Rejestracja: 4 gru 2005, o 17:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb
Kontaktowanie:

Postautor: Futrzaczek » 2 paź 2006, o 18:04

No to co? :564: Piwo :) Dla Radzia :)
A mnie, jako zatwardziałemu bascomowcowi się oberwie najbardziej :( I dobrze mi tak - używam ograniczającego języka :) Swoją drogą, idzie zima, długie wieczory, może bym się wreszcie przyłożył do ożenku mnie z C? A potem uC programowane w C żenić z lampami :twisted:

Wróć do „Uwagi o naszym Forum i stronie EP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości