Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Cykl artykułów "Embedded Ethernet"

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

MirKoz
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2005, o 07:43
Lokalizacja: Zielona Góra

Cykl artykułów "Embedded Ethernet"

Postautor: MirKoz » 12 sty 2005, o 07:48

Chciałbym się wypowiedzieć na temat serii artykułów zatytułowanej „Embedded Ethernet”. Wbrew rekomendacji z pierwszej części uważam, że wiedza zdobyta po przeczytaniu tych artykułów nie daje żadnej możliwości samodzielnego wykonania mini-serwera sieciowego. Podstawową wadą prezentowanych artykułów jest brak konkretnych informacji i skupienie się tylko na opisie części sprzętowej. Co najmniej połowa informacji z części 2 dotycząca sprzętowej implementacji stosu TCP/IP jest zbędna, gdyż implementacja tego stosu jest realizowana w przedstawianym projekcie programowo. Skoro Autor zdecydował się właśnie na takie rozwiązanie to naturalną koleją rzeczy jest w miarę dokładna prezentacja protokołów, aby możliwa była ich późniejsza implementacja. Informacje zaprezentowane w części pierwszej nie dają takiej możliwości. W odpowiedzi dostanę pewnie, że są do tego specjalistyczne książki i dokumenty RFC. Więc moje pytanie brzmi: czy ktoś z was próbował się przez to przekopać? I czy po zakupie masy książek koszt tego serwera wyniesie rzeczywiście 50 zł? A potrzeba niewiele, gdyż wystarczy zaprezentować wygląd ramek podstawowych protokołów i przystępny opis ich poszczególnych pół. Uprzedzając kolejną odpowiedź, że zajęło by to masę miejsca. I co z tego. Cykl artykułów „W głośnikowym żywiole” ciągnie się też bardzo długo. Dlaczego wreszcie nie zaprezentować w jednym miejscu informacji niezbędnych do programowej implementacji stosu TCP/IP na mikrokontrolery. Myślę, że większość osób, które kupiły EP10/2004 właśnie na to czekała. Z podłączeniem układu RTL8019AS do mikrokontrolera na pewno jakoś sobie poradzą, ale z implementacją stosu TCP/IP już raczej będzie gorzej. Cytując Autora: „Jak to zwykle bywa w systemach mikroprocesorowych wykonanie sprzętu to znacznie mniej niż połowa sukcesu. Zaimplementowanie modelu OSI dla niewprawnego programisty może być przeszkodą nie do pokonania”. Więc dlaczego autor nam tego nie ułatwił? Cały ten mini-serwer bez oprogramowania to kupa złomu. Przedstawienie szczegółów oprogramowania wcale nie wykracza poza ramy niniejszego artykułu – jak twierdzi Autor. Śmiem nawet twierdzić, że powinno być integralną częścią prezentowanego cyklu, który bez tych informacji nie ma zupełnie sensu. Autor nie zadbał nawet o skrótowy opis konfiguracji układu RTL8019AS, a nie jest ona wcale prosta. Wiem, bo próbowałem. Na szczęści mi się udało, ale dokonanie wpisów do rejestrów w nieodpowiedniej kolejności może spowodować np., że układ nie będzie sam weryfikował adresu MAC przychodzącej ramki.
Podsumowując, użyteczne informacje z czterech części prezentowanej serii artykułów dają się zebrać w najwyżej dwóch częściach. Reszta to zupełnie nieprzydatne wodolejstwo. Pozostałe dwie części, a może i więcej, powinny być poświęcone oprogramowaniu (zarówno układu RTL8019AS, jak również implementacji stosu TCP/IP).W miarę sensowny opis obsługi ramek ARP da już pojęcie, jak się zabrać do implementacji pozostałych części stosu. Wbrew pozorom nie neguję samego projektu, gdyż jest on bardzo dobry. Jednak opis, jaki został do niego dorobiony oceniam na 2+.

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: areczkas » 13 sty 2005, o 08:14

Zgadzam się z Tobą. uważam że ten cykl był napisany bardzo nieudolnie. Mnie osobiście wcale nie zachęcił a wręcz odstraszył...dużo wiadomości które nic nie wnoszą.

Awatar użytkownika
Wojtek
-
-
Posty: 867
Rejestracja: 21 lut 2003, o 18:21

Postautor: Wojtek » 13 sty 2005, o 15:23

Zgadzam się z Tobą. uważam że ten cykl był napisany bardzo nieudolnie. Mnie osobiście wcale nie zachęcił a wręcz odstraszył...dużo wiadomości które nic nie wnoszą.
A mnie wręcz odwrotnie :) zachęcił do dalszego czytania ale to może dlatego, że wiem mniej na ten temat niż koledzy piszący powyżej.

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: areczkas » 13 sty 2005, o 18:57

hi hi Wojtku a moze wrecz przciwnie...moze ja wiem za malo i nic nie zrozumialem :wink:
oczywiscie mowie tylko za siebie :548:

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 13 sty 2005, o 19:33

hi hi Wojtku a moze wrecz przciwnie...moze ja wiem za malo i nic nie zrozumialem :wink:
oczywiscie mowie tylko za siebie :548:
Proponuję poszukać :
Adam Podstawczyński
Linux w sieci
Helion 2002

niesamowicie rozjaśnia sprawy!

Regards Jurek S.

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: areczkas » 13 sty 2005, o 22:22

Proponuję poszukać :
Adam Podstawczyński
Linux w sieci
Helion 2002

niesamowicie rozjaśnia sprawy!
...tylko mnie jedno zastanawia...co ma technologia ethernet do systemu operacyjnego jakim jest linuks??? systemy operacyjne to systemy operacyjne a technologie IT to technologie IT...
Wracajac do mojego stwierdzenia z poprzedniego posta- pewne wypowiedzi nalezy traktowac jako retoryczne, czyli nie nalezy ich komentowac a juz na pewno radzic hihi...
, ale poza tym swietnie sie bawie.....

Arrek
-
-
Posty: 117
Rejestracja: 18 wrz 2003, o 20:41
Lokalizacja: wawa

Postautor: Arrek » 13 sty 2005, o 23:28

...tylko mnie jedno zastanawia...co ma technologia ethernet do systemu operacyjnego jakim jest linuks???
w zasadzie w przypadku linuxa to "ma wszystko" :)

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: areczkas » 14 sty 2005, o 08:07

w zasadzie to raczej nie....
a to ze wygodnie linuxem konfigurowac polaczenia ethertnetowe zo dla mnie zbyt slaby argument. Technologia ethernet nie jest scisle zwiazana z linuxem....moze istniec bez linuxa wiec zwiazek jest staby. Jesli linux bylby czescia owej technologii to moze, ale przeciez jedno to rozwiazanie sprzetowe a drugie rozwiazanie softowe, ktore akurat jest wygodno do obslugi drugiego, ale to tylko plus dla linuxa.
Technologia ethernet nie powstala z powodu istnienia linuxa....i nie nalezy ich scisle wiazac. Jak wspomnialem wczesniej one jedynie ze soba dobrze wspolpracuja ale nie sa jednym i tym samym.

Jurek Szczesiul
-
-
Posty: 175
Rejestracja: 10 paź 2003, o 20:44
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Postautor: Jurek Szczesiul » 14 sty 2005, o 14:51

...tylko mnie jedno zastanawia...co ma technologia ethernet do systemu operacyjnego jakim jest linuks??? systemy operacyjne to systemy operacyjne a technologie IT to technologie IT...
Wcale nie chodzi akurat o Linuksa - we wspomnianej książce pisanej
z wykorzystaniem linuksowej obsługi sieci jest cała masa fajnie podanych
podstawowych informacji, których brak zarzucono powyżej w artykule.
Mnie się spodobała - więc wrzuciłem tu.

Regards Jurek S.

Awatar użytkownika
areczkas
-
-
Posty: 338
Rejestracja: 2 mar 2004, o 13:18
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: areczkas » 14 sty 2005, o 15:19

to znacznie wyjaśnia sprawę...( nastąpił brak precyzji w wypowiedzi )

Oki na pewno masz rację, tyle że ja nie czytałem tamtej książki a jedynie artykuł- stąd moja negatywna ocena.

GO
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2005, o 22:00
Lokalizacja: Kraków

embedded ethernet cd

Postautor: GO » 17 sty 2005, o 23:18

Szanowni Forumowicze - nie mogłem sobie darować, aby nie napisać kilku słów o artykule "EE" z EP.

1. "Embedded ethernet" to nie to samo, co Realtek RTL8019AS ! Jest to na tyle szerokie pojęcie, że obejmuje wiele zagadnień, poruszanych tylko w części w treści artykułów (PoE, OSI itp.). Artykuł w swoim zamyśle miał przybliżyć możliwości podłączenia dowolnych mikrokontrolerów (i nie tylko) do sieci. To nie jest artykuł pt. "Jak podłączyć i oprogramować '51 z RTL8019" !

2. Zaprezentowanie rozwiązania bazującego wyłącznie na RTL.. nie byłoby "eleganckie". W praktyce jest zbyt wiele urządzeń mikroprocesorowych, które nie poradzą sobie z takim kontrolerem, ale one przecież także chcą być "ethernet ready" ! Wystarczy przecież zaledwie kilka linii (SDA/SCL z W3100A), aby zwykły 1kB "procek" mógł udostępniać dynamiczne strony www ! Gdyby o tym nie napisać, wszyscy dalej kojarzyliby ethernet tylko z RTL (swoją drogą tak starym, jak sama 51').

3. Sprawa oprogramowania to osobna kwestia. Ile by nie napisać na ten temat, to zawsze będzie za mało. Szczegółowa prezentacja TCP nie rozwiązuje problemu. W "praktyce" mikrokontrolerów bardziej użyteczny byłby SNMP, który jest dedykowany do zdalnego zarządzania i sterowania obiektami. Gdyby chcieć do tego celu wykorzystywać HTTP, to trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie (czyli HTTPS), co pociąga za sobą nowe wymagania na wydajność i zasoby kontrolera. Lista żądań rośnie w sposób prawie że nieosiągalny dla zwykłego 8-bitowca. Po głębszej analizie i tak okaże się, że najrozsądniejsze będzie użycie gotowego modułu P&P (o których traktuje 2-ga cześć artykułu).

4. Sam wiem, jak to jest z nowymi, nieznanymi rzeczami (np. ethernet). Wielekotrotnie nocami siedząc nad niedziałającą płytką dochodziłem do genialnych odkryć, o których ktoś inny już wiele lat temu zapomniał ... Do tego celu służą właśnie książki (np. wspomniana "Linux w sieci"). Wiedzy w danym temacie nigdy nie da się zaczerpnąć z jednego opracowania (np. proponowany długofalowy cykl o TCP/IP w EP) ! Własna dociekliwość i żądza wiedzy jest jedynym skutecznym narzędziem. Prezentowane w artykule źródła (linki, opisy gotowych rozwiązań) z pewnością ułatwią zrozumienie istoty i "zawiłosci" tematu. Doskonałe w mniemaniu Autora jest opracowanie Microchip'a (cytowane w artykule, swoją drogą do RTL8019AS, z pełnymi komentarzami i analizą, wraz z rozrysowaniem ramek i nagłówków TCP/IP...). Wystarczy tylko ściągnąć i przeczytać.

5. I na koniec przydługiego wywodu gorąco namawiam, aby przyszłości własnych rozwiązań sieciowych nie opierać na '51 i RTL8019. Jest tyle nowych konstrukcji, które tylko czekają na szersze użycie. Dla ciekawych proponuję MC9S12NE64 z Freescale - 16bit MCU + 10/100 Mb MAC + PHY za 10$ (teraz to 30zł, od 100 sztuk), darmowe TCP/IP i tydzień wolnego czasu. Potem wszystko jest proste.

Życząc samych sukcesów w zabawie ethernetem
Autor

Zbyszko
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 31 sty 2005, o 20:24
Lokalizacja: Wołów
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszko » 31 sty 2005, o 21:04

Cykl artykułów "Embedded Ethernet" przedstawia poziom tragiczny. Zgadzanm się, że była to strata miejsca w gazecie. Jeżeli ktoś pisze dla elektroników to powinien starać się pisać konkretnie, a nie rozwlekać się na sprawach nieistotnych. Brak zupełnie podejścia merytorycznego. To co istotne jest pominięte. Jeżeli ktoś na podstawie tego artykułu zrobi serwer www, to bedzie to cud. W każdym innym artykule autorzy starają sie przybliżyć sterowanie układów scalonych przez procesor. Rozrysowywane są ramki z rozkazami sterującymi pomiędzy mikroprocesorem, a sterowanym układem. Niestety nie tutaj. Tu ważniejsze jest, ze napisano "czarna skrzynka". Może i niech sobie będzie czarna tylko niech będzie dostępny kit z oprogramowaniem w sprzedaży. W artykule jest AVT-547. Niestety próżno go szukac w ofercie AVT. Słowem żenada.

jareks91
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2006, o 11:10
Lokalizacja: Milówka

Postautor: jareks91 » 19 lis 2007, o 22:14

a czy ktoś pamieta w którym EP był ten kurs embedded ??

Awatar użytkownika
end
admin
admin
Posty: 4977
Rejestracja: 7 maja 2003, o 11:18
Lokalizacja: Jedlina Zdrój
Kontaktowanie:

Postautor: end » 20 lis 2007, o 15:40

a czy ktoś pamieta w którym EP był ten kurs embedded ??
http://www.ep.com.pl/?strona=archiwum.php&r=2004&m=10

Wróć do „Uwagi o naszym Forum i stronie EP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 107 gości