Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Robomaticon 2012 – Ogólnopolski Turniej Robotów Mobilnych

Moderatorzy: Jacek Bogusz, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jacek Bogusz
-
-
Posty: 470
Rejestracja: 12 maja 2010, o 17:37
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Robomaticon 2012 – Ogólnopolski Turniej Robotów Mobilnych

Postautor: Jacek Bogusz » 22 lut 2012, o 18:39

Uwaga: do końca rejestracji zawodników na drugą edycję naszej imprezy pozostało tylko kilka dni, a sam turniej tuż, tuż!!! Minęło już sporo czasu od pierwszej edycji Turnieju Robomaticon 2011 rozgrywanego dnia 5 marca 2011 na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Organizatorem imprezy jest grupa kilkunastu studentów należących do Koła Naukowego Automatyki i Robotyki PW "Robomatic". Teraz przychodzi pora na edycję drugą, która jest planowana na 3 marca 2012 r.
Gdybyśmy chcieli w kilku słowach określić sam konkurs moglibyśmy rzec: „potyczki małych, własnoręcznie zaprojektowanych przez uczestników robotów mobilnych”. Jednak, co się okazuje, nie zawsze te roboty muszą być małe ani mobilne. Muszą jednak być w stu procentach dziełem zawodnika i jego drużyny, która następnie musi zarejestrować swoją konstrukcję na oficjalnej stronie Turnieju Robotów Mobilnych. W zależności od wybranej konkurencji roboty walczą na ringu, ścigają się na czas, pokonują labirynt oraz prezentują swoje możliwości przed jury w konkurencji „freestyle”.
Idea tego typu turniejów ma swoje korzenie m.in. w Japonii, jednak od kilku dobrych lat można spotkać się z wieloma tego typu imprezami w Europie jak i w Polsce (gdzie największy prestiż posiada organizowany od dobrych wielu lat wrocławski Robotic Arena).
Robomaticon 2011 był pierwszym tego typu konkursem rozgrywanym w Warszawie i można śmiało stwierdzić, że już od pierwszej edycji osiągnął sukces. Dnia 5 marca 2011 r. na Wydziale Mechatroniki PW zjawiło się ponad 100 uczestników z całej Polski z ok. 70 robotami. Uczestnikom towarzyszyła rzesza widzów, organizatorzy, sponsorzy oraz przedstawiciele mediów. Ważne, że dzięki licznym sponsorom udało się zebrać kwotę ponad 10000zł, z których to pieniędzy były finansowane nagrody dla najlepszych zawodników. O Robomaticonie można było usłyszeć w Radiu ESKA, obejrzeć wywiad z organizatorami w TVN Warszawa czy obejrzeć relację z zawodów na ekranach warszawskiego metra. Turniej był również wspierany przez największe portale zajmujące się robotyką i inżynierią w Polsce.
W tym roku zawodnicy wystartują w następujących konkurencjach:
- MicroMouse – na specjalnie przygotowanej planszy robot musi znaleźć najkrótszą drogę do środka labiryntu
- MiniSumo – dwa roboty „walczą” na ringu zwanym dohyo. Wygrywa ten, który zepchnie przeciwnika poza planszę.
- LineFollower – wyposażony w czujniki robot musi jak najszybciej pokonać trasę na dużej planszy. Trasa wyznaczona jest czarną linią, z wieloma zakrętami i załamaniami.
- Freestyle – tutaj liczy się innowacyjność i pomysłowość. Można przedstawić dowolną konstrukcję robotyczną. Na podstawie określonych kryteriów, zwycięzców wybiera profesjonalne jury.
A może i Ty zgłoś swój udział? Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat turnieju, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na stronę internetową: http://www.robomaticon.pl. Z czasem pojawiać tam się będą nowe, przydatne informacje na temat imprezy.
tn_plakat_a2.jpg

Wróć do „Napędy i roboty mobilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości