Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

Popularność wyświetlaczy OLED

Awatar użytkownika
Marcin.K
-
-
Posty: 43
Rejestracja: 1 lip 2011, o 12:47

Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: Marcin.K » 12 lip 2011, o 20:20

Dział "Displays" wreszcie pozwala pisać, więc mogę zadać nurtujące mnie pytanie.
Przeglądając oferty producentów oraz nowości prezentowane na różnych targach poświęconych elektronice, da się zauważyć bardzo dynamiczny rozwój wyświetlaczy OLED.
Czy forumowicze i czytelnicy EP chętnie korzystają z wyświetlaczy OLED w swoich konstrukcjach, czy też koncentrują się na LCD? I dlaczego?

mikol
-
-
Posty: 26
Rejestracja: 6 lip 2011, o 14:22

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: mikol » 18 lip 2011, o 01:46

Moim zdaniem OLEDy są cały czas za drogie, a LCD świetnie sprawdzają się w większości aplikacji, więc nie ma sensu sięgać po OLED. Osobiście nigdy nie miałem okazji ich używać.

wojjow
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 10 lip 2011, o 18:35

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: wojjow » 25 lip 2011, o 11:36

Moim zdaniem OLEDy są cały czas za drogie, a LCD świetnie sprawdzają się w większości aplikacji, więc nie ma sensu sięgać po OLED. Osobiście nigdy nie miałem okazji ich używać.
Zgadzam się. Wydaje mi się jednak, że niebawem się to zmieni, bo OLED-y tanieją.

robertw
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 24 lis 2008, o 08:06
Lokalizacja: Mińsk/Wa-wa

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: robertw » 2 sie 2011, o 11:25

Witam,
I tutaj Panowie nieco się mylicie, np. modele alfanumerycznych OLEDów z oferty Unisystemu (odpowiedniki typowych LCD) nie odbiegają ceną od zwykłych, dobrej jakości LCD a jakością "biją" je na głowę. Wiem bo stosowałem. Pozdrawiam... robertw

wojjow
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 10 lip 2011, o 18:35

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: wojjow » 10 sie 2011, o 12:50

jakością "biją" je na głowę.
Czyli właściwie co? Dłużej wytrzymują? Są równiej wykonane? Lepiej wytrzymują temperatury?
Długo już używasz takich wyświetlaczy?

robertw
-
-
Posty: 59
Rejestracja: 24 lis 2008, o 08:06
Lokalizacja: Mińsk/Wa-wa

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: robertw » 16 sie 2011, o 17:43

Mają porównywalny czas życia i cenę, nieporównywalną: głębię czerni, kontrast, ostrość znaków, kąt patrzenia, średni pobór prądu, jakość barw...Wystarczy? Używam 2 lata...robertw

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: matrix » 29 sie 2011, o 08:57

Myślę że korzystanie z wyświetlaczy lcd podyktowane jest tym że wielu z nas czyli elektroników amatorów pisze pod Bascomem, a ten obsługuje tylko wyświetlacze z konkretnym sterownikiem. Wyświetlacze OLED raczej nie posiadają sterownika pod Bascoma?

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: r-mik » 29 sie 2011, o 09:47

(...) pisze pod Bascomem, a ten obsługuje tylko wyświetlacze z konkretnym sterownikiem. (...)
Są OLED-y ze sterownikiem zgodnym z HD44780 obsługiwanym przez brrrrr Bascom.

matrix
-
-
Posty: 342
Rejestracja: 7 maja 2010, o 14:02
Lokalizacja: Sochaczew
Kontaktowanie:

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: matrix » 29 sie 2011, o 09:50

Są OLED-y ze sterownikiem zgodnym z HD44780 obsługiwanym przez brrrrr Bascom.
A to nie wiedziałem. I czemu brrrr? Język jak każdy inny. Poznałem troszkę C i wiem że daje dużo więcej możliwości ale jakoś ciężko mi się na C przesiąść.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: pajaczek » 29 sie 2011, o 15:52

No bo brrr...
choćby dlatego, że w Bascomie jak nie masz obsługi jakiegoś sprzętu, to przeciętny "programista" siada i płacze (lub się męczy).
albo dlatego, że znając Bascoma jestes ograniczony do AVR i '51, a C to klasyka.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: r-mik » 30 sie 2011, o 07:33

(...) I czemu brrrr? Język jak każdy inny.
- Bascom jest pamięciożerny.
- nie można podejrzeć rozwinięcia assemblerowego, co wyklucza optymalizację.
- brak dobrej kontroli nad stosem, co gdy MPU ma mało RAM może powodować wieszanie sie programu
- operacje na tablicach to porażka
- NAJWAŻNIEJSZE: brak debugowania programu w CPU (pułapki, podgląd zmiennych)

(...) ale jakoś ciężko mi się na C przesiąść.
Kiedyś będziesz musiał. Gdy uruchomisz kilka "specjalnych" funkcji/rozkazów, to Bascom głupieje. Miałem to przy uruchomionym timerze, sterowaniu serwami i obsłudze RS-a (ta to dopiero jest zjeb.....), głupiało sterowanie serwami. Bascom fiksuje też na Mega128.

traxman
-
-
Posty: 215
Rejestracja: 7 lip 2011, o 11:19

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: traxman » 30 sie 2011, o 07:51

Wydaje mi się, że gdyby Arduino i prawie "C" powstało tylko nieco wcześniej od Bascoma to nikt dzisiaj by o nim nie wspominał, dalsze inwestowanie czasu w Basic gdy planujemy jednak swój rozwój w dziedzinie uP nie jest najlepszym rozwiązaniem. A tak naprawdę to wszystko rozbija się o lenistwo czyli o dostęp do gotowych rozwiązań, procedur i funkcji.

Awatar użytkownika
Agrest
-
-
Posty: 129
Rejestracja: 7 maja 2003, o 21:31
Lokalizacja: Szczecin

Re: Popularność wyświetlaczy OLED

Postautor: Agrest » 29 sty 2012, o 01:09

Widzę różnicę kiedy stoję przed kasą, a sprzedawca bierze do ręki terminal. Napisy na LCD widzi tylko on. Napisy na OLED widzimy obaj.
PozdrA

Wróć do „Displays i oświetlenie LED”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości