Aktyw Forum

Zarejestruj się na forum.ep.com.pl i zgłoś swój akces do Aktywu Forum. Jeśli jesteś już zarejestrowany wystarczy, że się zalogujesz.

Sprawdź punkty Zarejestruj się

sterownik dla początkującego

Moderator: Jacek Bogusz

skittles
-
-
Posty: 25
Rejestracja: 27 lip 2011, o 11:11

sterownik dla początkującego

Postautor: skittles » 17 sie 2011, o 07:40

Cześć,
jaki sterownik PLC polecilibyście komuś na początek - tak do nauki ich programowania?
Powinien być tani i niezbyt trudny, a oprogramowanie do programowania go w pełnym zakresie - darmowe.

Awatar użytkownika
pajaczek
Moderator
Moderator
Posty: 2650
Rejestracja: 24 sty 2005, o 00:39
Lokalizacja: Winny gród

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: pajaczek » 17 sie 2011, o 14:40

Kumpel z sąsiedniego biurka właśnie męczy się z moellerem easy. Soft demo podobno jest na stronie firmy, więc radzę ściągnąć i sobie poćwiczyć (drabinki), będziesz miał naukę za darmo, zresztą pewnie nie oni jedyni umieszczają takie dema. Sam sterownik, pewnie jak i reszta podobnych nie jest super tani, ale to rzecz względna (co kto rozumie przez tani).

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: r-mik » 19 sie 2011, o 07:46

Używam sterownika SR http://www.akcesoria.cnc.info.pl/plc_sr.htm. Jest dość tani, zwłaszcza, że nie trzeba kupować go z wyświetlaczem. Co ważniejsze program http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pliki/ ... percad.rar w pełnej wersji zawierający symulator jest bezpłatny. Zanim więc kupisz sterownik, możesz sprawdzić czy jest dla ciebie odpowiedni.
Instrukcja: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pliki/ ... _sr_pl.pdf

Ciekawy jest polski Need http://www.need.com.pl, ale nie ma symulatora, więc bez zakupu przekaźnika niewiele zrobisz.

wojjow
-
-
Posty: 29
Rejestracja: 10 lip 2011, o 18:35

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: wojjow » 9 wrz 2011, o 14:53

A ja jednak polecam Logo! Siemensa. Prosty, bezproblemowy, sprawny, a do tego bardzo popularny.
Bardzo łatwo znaleźć materiały na temat Logo! i bardzo łatwo nabyć te sterowniki. Jednostka centralna kosztuje już poniżej 400 zł, a do tego można ją rozszerzać.

Awatar użytkownika
r-mik
-
-
Posty: 351
Rejestracja: 14 cze 2005, o 19:18
Lokalizacja: Wawa
Kontaktowanie:

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: r-mik » 9 wrz 2011, o 19:28

A ja jednak polecam Logo! Siemensa. Prosty, bezproblemowy, sprawny, a do tego bardzo popularny.
Bardzo łatwo znaleźć materiały na temat Logo! i bardzo łatwo nabyć te sterowniki. Jednostka centralna kosztuje już poniżej 400 zł, a do tego można ją rozszerzać.
Czy Logo ma symulator? Pytam bo nie wiem czy ma, a jak wybierałem sterownik kilkanascie lat temu, to Logo był dość drogi w porównaniu z SR i tematem symulatora już się nie zajmowałem.

maciek2
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 14 lip 2011, o 00:27

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: maciek2 » 30 wrz 2011, o 07:52

a Logo! Soft Comfort nie wystarczy?
http://www.automation.siemens.com/mcms/ ... fault.aspx

FrancisB
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 20 cze 2012, o 19:56

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: FrancisB » 21 cze 2012, o 08:10

Wiele lat uzywalem Siemensa z oprogramowaniem pod Windows IBH s5/7w dla bogatych rozlewni np. C-C.
Potem zkochaalem sie w sterownikach i Panelach LG Fostera , sa tanie a oprogramowanie darmowe , cikawe panele i na nich uruchomilem kilkanascie maszyn dl Porta KMI Bolszew k. Wejherowa i Elk.Polecam , ina zaleta tego PLC to otwarta wspolpraca z przedstawicielami. Kiedy rozpoczalem nauke w Techniku Elektrycznym w Gdyni otrzymalem od nich zestaw do treningu dla Fundacji.
Dzis pracuje na "zmywaku" w UK ale kupilem sobie zestaw uruchomieniowy AVR ( wlasnie w sobote po niego lece)i chce wykorzystac doswiadczenia z Automatyki i PLC do powiazania tych kontrolerow i szukam wspolpracy i wymiany doswiadczen z Internautami .

FrancisB
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 20 cze 2012, o 19:56

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: FrancisB » 21 cze 2012, o 08:17

A propo powyzszego postu:
Mam doswiadczenie ponad 25 lat w przemysle, w Technikum uczylem chlopakow a siebie w stanie wojennym. Cwicze AVR w C bo widze brak wielu peryferii dla maszyn rzeczywistych , w Polsce mam durzy warsztat i marze o powrocie . Pozdrawiam

Awatar użytkownika
brun
-
-
Posty: 125
Rejestracja: 28 mar 2012, o 09:48

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: brun » 21 cze 2012, o 15:11

Kumpel z sąsiedniego biurka właśnie męczy się z moellerem easy. Soft demo podobno jest na stronie firmy, więc radzę ściągnąć i sobie poćwiczyć (drabinki), będziesz miał naukę za darmo, zresztą pewnie nie oni jedyni umieszczają takie dema. Sam sterownik, pewnie jak i reszta podobnych nie jest super tani, ale to rzecz względna (co kto rozumie przez tani).
Nie wiem jak to wygląda na chwile obecną, ale swojego czasu też bawiłem sie Moellerem easyControl i o ile dobrze pamiętam, na wersji demo oprogramowania nie można wrzucać programów na sterownik, a pełnej wersji oprogramowania nie dostaje się gratis do sterownika(przynajmniej ja miałem taką sytuację).

Odnośnie taniego sterownika, to tanio można dostać coś używanego na allegro :)

AlekWawq
-
-
Posty: 3
Rejestracja: 2 lis 2012, o 15:53
Kontaktowanie:

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: AlekWawq » 2 lis 2012, o 16:16

Witam. Jestem świeża w te klocki i sama nie wiem jaki sterownik PLC wybrać na początek - myślicie, że Logo Siemensa byłby odpowiedni? Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 31 mar 2013, o 14:02 przez AlekWawq, łącznie zmieniany 1 raz.

romano5454
-
-
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2012, o 15:44
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: romano5454 » 16 gru 2012, o 15:50

r-milk dzieki za sterowniki :)

rambo911
-
-
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2012, o 18:14

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: rambo911 » 18 gru 2012, o 18:19

Te sterowniki SR są dobre

mucha-1050
-
-
Posty: 1
Rejestracja: 1 cze 2013, o 10:16

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: mucha-1050 » 1 cze 2013, o 10:19

Sterownik jest bardzo ważnym urządzeniem, dlatego trzeba wybierać go z uwagą i zainteresowaniem:) Nie warto wybierać pierwszego lepszego urządzenia..

Lion23
-
-
Posty: 15
Rejestracja: 31 lip 2014, o 14:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: Lion23 » 30 kwie 2015, o 17:39

Wiem, że nieco odgrzebuję temat jednak w tym miejscu chciałbym polecić sterowniki PLC firmy LG serii XGB jako dobry wybór dla początkujących, którzy w dobrej cenie otrzymują w pełni funkcjonalny sterownik PLC z bogatą listą instrukcji. Dla mnie osobiście za ich wyborem przemawiają w dużej mierze względy finansowe - podstawowy model serii ekonomicznej można zdobyć już za około 550zł brutto i jest to całkowity koszt jaki musimy ponieść - sterownik jest zasilany napięciem 230V przez co nie ma potrzeby kupna dodatkowego zasilacza, producent dostarcza w pełną wersję oprogramowania wraz z symulatorem całkowicie za darmo, są dostępne artykuły / instrukcje programowania w języku polskim, które są ważnym elementem na początku drogi z programowaniem sterowników PLC (materiały w j. polskim dostępne m.in.tutaj). Wraz ze zdobywaniem doświadczenia w programowani można przechodzić do bardziej złożonych programów i wykorzystywać zaawansowane funkcje oferowane przez sterowniki jak komunikacje z innymi urządzeniami automatyki poprzez protokół MODBUS czy regulacja PID.

michal.p.gorny
-
-
Posty: 14
Rejestracja: 26 maja 2015, o 14:28

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: michal.p.gorny » 26 maja 2015, o 14:41

Dzień dobry.

Jakieś 8-9 lat temu dość dużo użytkowałem sterowników Fatek. Dostępne jest do nich darmowe oprogramowanie i co jakiś czas polski dystrybutor umożliwia studentom zakup zestawu startowego w rozsądnej (nie mówię że małej) cenie.
Aktualnie mają takie coś: http://www.multiprojekt.pl/Promocyjne_zestawy_B1/.
Być może jest szansa kupić jakiś używany na alle....



Michał

http://michalgorny.blogspot.com

dambo
-
-
Posty: 16
Rejestracja: 6 lut 2017, o 23:56

Re: sterownik dla początkującego

Postautor: dambo » 11 maja 2017, o 17:14

może siemens z serii LOGO, lub s7-1200? standardowe sterowniki na uczelniach.

Wróć do „Sterowniki PLC”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości